Wernisaż jakich mało! Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Andrzeja Podolaka
Laudacje, dziesiątki życzeń i gratulacji, bukiety kwiatów, prezenty, uściski, urodzinowy tort i minikoncert znakomitych muzyków jazzowych z liderem, kontrabasistą Grzegorzem Nadolnym… To wszystko dla Szanownego Jubilata Andrzeja Podolaka, pilskiego artysty, który w piątkowy wieczór w pilskim BWA świętował jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Gospodarzem wydarzenia było Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile z dyrektorem Edmundem Wolskim, a honorowym patronatem objęli je: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł RP Grzegorz Piechowiak oraz Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
Na spotkanie przybyły prawdziwe tłumy przyjaciół artysty, przedstawiciele pilskiego środowiska artystycznego, pasjonaci sztuki. Artystę i zebranych gości przywitał dyrektor BWA Edmund Wolski:
– Chciałbym pogratulować tego wspaniałego jubileuszu – mówił – Utrzymywać się przez 50 lat na szczycie to nie lada wyczyn, dostępny tylko prawdziwym mistrzom. Gratuluję zatem i dziękuję jednocześnie za wszystko, co zrobiłeś przez te lata dla pilskiego środowiska artystycznego i dla tej instytucji, dla Biura Wystaw Artystycznych, którym kierowałeś przez 17 lat (A. Podolak pełnił funkcję dyrektora pilskiego BWA w latach 1991-2008).
A przyszli jubilata uhonorować m.in: poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, starosta pilski Eligiusz Komarowski, senator Mieczysław Augustyn, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska- Krupka, były prezydent Piły Zbigniew Kosmatka, były pilski wojewoda Waldemar Jordan, który przed laty mianował A. Podolaka na dyrektora BWA, reprezentanci powiatowych i miejskich instytucji kultury oraz towarzystw – m.in. dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Joanna Wyrwa- Krzyżańska i Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Nie zabrakło radnych miejskich i powiatowych oraz prezesów pilskich spółek i firm. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością także wielu przyjaciół jubilata spoza Piły. Specjalnie na jubileusz przyjechał do Piły Wiesław Świś, niegdyś związany z Piłą, m.in. były dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego i były dyrektor Pilskiego i następnie Wojewódzkiego Domu Kultury, a obecnie prezes Zarządu Hotelu Gromada w Koszalinie. Przybyły osoby ważne dla życia publicznego miasta, m.in. Wiesław Łoś, Marek Borowiak, Lucjan Szutkowski.
A kto mógł poprowadzić benefis Andrzeja Podolaka? Tylko postać równie legendarna dla naszego miasta jak sam jubilat! – „mistrz słowa mówionego i pisanego, człowiek wielu talentów i ogromnego uroku” – jak go zapowiedziano, a ponadto: dziennikarz telewizyjny, wieloletni redaktor programów m.in. muzycznych i publicystycznych, były dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki UW, następnie pilskiego Biura Wystaw Artystycznych, organizator życia kulturalnego w Pile, Międzychodzie i Poznaniu – Jan Japas Szumański. To za jego namową wszyscy zebrani przed rozpoczęciem uroczystości złożyli uroczyste ślubowanie. A obiecali w nim „dobrze się czuć na wernisażu Andrzeja Podolaka, zostawić w domu sztywniactwo, brak dobrego humoru, wszystkie złe myśli i złe odczucia”. Każdy przyrzekł ponadto, że będzie oglądał prezentowane podczas wernisażu dzieła sztuki jubilata ze zdwojoną uwagą „nawet jak nie będzie rozumiał”.
Rozpoczęło się więc swobodnie i z humorem, tak charakterystycznym dla samego bohatera wieczoru, by następnie przejść do spraw ważnych i poważnych.
Otóż z okazji obchodzonego jubileuszu Andrzej Podolak – przy dźwięku fanfar – został podwójnie uhonorowany. Na wniosek Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej i uchwałą Zarządu Województwa Wielopolskiego, wyróżniono go Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” – „za całokształt działalności zawodowej, a w szczególności za ogromny wkład i zaangażowanie w rozwój kultury i sztuki Wielkopolski”.
Odznakę wręczyła Jubilatowi wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska- Krupka. – Przyjechał do Piły z pięknego Krakowa i tu pozostał, tu tworzył środowisko artystyczne i dawał naukę – wychował wielu malarzy, znanych dziś nie tylko w Pile i w kraju, ale także poza granicami Polski. Andrzeju, w zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość napisałeś: kto widzi światło, powietrze, słońce, wodę, ogień – ten czuje naturę, ten czuje sztukę tworzenia. Ja w prezentowanych dzisiaj twoich obrazach widzę i ogień, i wodę, i powietrze. To jesteś ty, twoja dusza, twój artyzm, twoje umiejętności – mówiła M. Rutkowska – Krupka.
Następnie jubilat został uhonorowany przez Starostę Pilskiego Eligiusza Komarowskiego okolicznościową statuetką z wpisem „Wybitnemu artyście Andrzejowi Podolakowi w podziękowaniu za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury w powiecie pilskim”.
– Chciałbym dzisiaj szczególnie podziękować panu za te kilkadziesiąt lat wspanialej twórczości, której wartość – w moim odczuciu – jest ponadczasowa i która ubogaca artystycznie zarówno nasz powiat, jak i nas wszystkich. Jednocześnie dziękuję za to, jakim jest pan człowiekiem – osobą o wrażliwiej duszy i olbrzymiej charyzmatyczności. Niedawno miałem wielki zaszczyt i honor gościć w pana pracowni – dziękuję za zaproszenie. Jestem przekonany, że przed panem kolejne kilkadziesiąt lat twórczej pracy. Życzę panu dalszej pogody ducha, świetnego humoru, tej niezłomności i charyzmy oraz tego, by cały czas otaczali pana tak wspaniali ludzie. Życzę tego panu z całego serca – powiedział starosta Eligiusz Komarowski, wręczając bukiet kwiatów na ręce żony jubilata, Anny Podolak.
Patronatem honorowym obchodzony w piątek jubileusz artysty objął także poseł na sejm Grzegorz Piechowiak. – Szanowny panie Andrzeju, wybierając się na tę uroczystość, myślałem intensywnie o tych 50. latach… Ja 50 lat mieszkam w Pile! Próbowałem policzyć, ile mogło w tym czasie powstać tych niezwykłych obrazów… Tego nie sposób ogarnąć. Jedno jest pewne: świat zamknięty w obrazach Andrzeja Podolaka przed nami otworzył świat wielkiej wyobraźni. Każdy patrząc na tę twórczość czuje i widzi co innego, każdy uruchamia w sobie inne, ważne odczucia. Za to ogromnie dziękuję i życzę panu kolejnych twórczych lat w zdrowiu – mówił poseł.
Gratulacji i życzeń było mnóstwo. Do jubilata ustawiła się długa kolejka gości – z kwiatami, z upominkami. Andrzej Podolak wpisywał dedykacje w katalogi wydane z okazji jubileuszu. Był też czas na rozmowy z artystą i jego żoną, Anną.
A na zebranych czekały liczne niespodzianki: m.in. wywiad jaki z bohaterem wieczoru przeprowadzili Jan Japas Szumański oraz Edmund Wolski, występ jazzowego tria z Grzegorzem Nadolnym, uznanym kontrabasistą, na czele, z Rafałem Jackiewiczem na saksofonach i Igorem Nowickim przy fortepianie. Był także jubileuszowy tort z toastem i wspomnieniowy film o Andrzeju Podolaku wyświetlany na jednej ze ścian galerii.
Oczywiście największą atrakcją była otwarta tego wieczoru retrospektywna wystawa prac Andrzeja Podolaka pt. „Życie zamknięte w obrazach”. Można ją oglądać w Galerii BWAiUP przy ul. Okrzei 9/2 w Pile do połowy września.
_____________________________________________________________________
Andrzej Podolak – pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa.
Uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Ur. 1943 r. w Ogrodzieńcu. Studia artystyczne odbył w latach 1963 – 1969 na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów: Mieczysława Wejmana, Tadeusza Łakomskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Szancenbacha. Dyplom w 1969 roku uzyskał w pracowni prof. Jonasza Sterna.
Eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in.: Kraków, Warszawa, Poznań, Piła, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp., Sopot, Wałbrzych) oraz za granicą (Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Schwerin, Sankt Petersburg, Kijów, Bratysława, Stenberg, Châtellerault, Innsbruck, Linz, Kowno, Katania/Sycylia, Praga, Wilno, Berlin, Imola/Włochy). Prace jego znajdują się w zbiorach państwowych: muzeach i galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, w tym zbiorach papieskich w Watykanie. Myśl krytyczna – oceniająca twórczość malarską Andrzeja Podolaka – zawarta jest w licznych publikacjach prasowych i wydawniczych, programach telewizyjnych oraz odnotowana w mediach elektronicznych. Wraz z żoną Anną Mrosczok-Podolak (pastel, digital painting) prowadzi Galerię Autorską.
Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.: 1986 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1987 – Nagroda Wojewódzka w Dziedzinie Plastyki, 1990 – Nagroda Wojewody Pilskiego za całokształt osiągnięć twórczych, 1997 – Medal Miasta Châtellerault, 1998 – Srebrny Krzyż Zasługi, 1999 – Nagroda Starosty Pilskiego w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury, 2011 – Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2013 – Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania”, 2017 – Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS, wielokrotnie nagradzany Nagrodą Prezydenta Miasta Piły. Ponadto w 1995 i 2001 roku uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” w dziedzinie kultury.
Członek Jury krajowych i międzynarodowych konkursów. Wieloletni prezes i wiceprezes ZO ZPAP w Pile. W latach 1987 – 1989 rzeczoznawca PSP w Poznaniu Oddział w Pile, 1988 – 1998 Plastyk Wojewódzki oraz 1991 – 2008 dyrektor pilskiego Biura Wystaw Artystycznych. Organizator międzynarodowych i ogólnopolskich plenerów artystycznych oraz kurator licznych wystaw.