Warszawa zdobyta, czyli… wycieczka Zwyciężczyń!

Warszawa zdobyta, czyli… wycieczka Zwyciężczyń!

PIŁA  Uczennice II LO STO wygrały turniej dla siebie i przyjaciół. Pojechały do Warszawy.

Takie nagrody – tylko z Galerią Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego! W II Powiatowym Turnieju Wiedzy o Sztuce organizowanym przez BWA w Pile można było wygrać m.in. dwudniową wycieczkę do Warszawy – dla 10 osób! Właśnie przyszedł czas na odbiór wygranej.

Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile zwyciężyła w II Powiatowym Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych. Zwyciężczynie: Pola Piątek, Oliwia Różycka oraz Zuzanna Wołowska pojechały w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wygrały transport, noclegi i spektakl w Teatrze Narodowym – był to „Kordian” w doborowej obsadzie. Co istotne, nie pojechały same, bo nagrodę wygrały dla siebie i przyjaciół.

Turniej odbywał się w marcu br., a koniec roku szkolnego to idealna pora na wyjazdy. Przyszedł więc czas na realizację wygranych.

– Trzy zwyciężczynie zaprosiły siedem koleżanek i „odebrały” nagrodę. Wyjazd wczesnym rankiem  umożliwił nam zorganizowanie zajęć z malarstwa w Muzeum Narodowym: omawiałyśmy obrazy, które znałyśmy dotychczas tylko z książek. Wieczorna wizyta w teatrze była niezwykłą atrakcją: znani aktorzy, spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem… Może nie wszystko zrozumiałyśmy, ale na pewno zapamiętałyśmy! Siedziałyśmy blisko sceny, mogłyśmy śledzić nie tylko ruch, ale i mimikę – ! – komentują laureatki.

Dzień zakończyły nocnym spacerem po centrum Warszawy.

– Następnego dnia miałyśmy jeden cel: Łazienki Królewskie. Poznawałyśmy je jako zespół pałacowo-parkowy, chodziłyśmy po alejkach znajdując poukrywane budynki, Teatr na Wodzie i zazdrościłyśmy królowi Stasiowi… Wycieczka na zawsze pozostanie w naszej pamięci, to była najlepsza nagroda, jaką mogłyśmy sobie wyobrazić! Warto było się uczyć…

Była to II edycja Turnieju poświęconego sztuce, organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Turniej odbywa się od 2 lat pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. W tej edycji zmierzyło się 9 szkół ponadpodstawowych – 8 z Piły i jedna z terenu powiatu. Wygrała drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile. Zwyciężczynie spędziły dwa dni w stolicy wraz z przyjaciółmi i z opiekunką, która przygotowała je do Turnieju, panią Bożeną Piecuch. W Teatrze Narodowym obejrzały spektakl „Kordian” w reż. Jana Englerta, w doborowej obsadzie – m.in. z Jerzym Radziwiłowiczem, Danutą Stenką, Ewą Wiśniewską, Grzegorzem Maleckim, Mariuszem Bonaszewskim… Nasza Galeria zapewniła grupie nocleg w ścisłym centrum Śródmieścia, skąd wszędzie jest blisko, dosłownie na „rzut beretem”.

Swoją nagrodę odebrały już także zwyciężczynie z roku ubiegłego, Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pile – w tym roku za II miejsce w Turnieju. Również z przyjaciółmi udały się do Poznania na spektakl w Teatrze Nowym, gdzie wspólnie obejrzeli „Wesele” wg Wyspiańskiego. III miejsce zdobyła ekipa I LO w Pile – Marcelina Grabowska, Kacper Nalepa i Martyna Hoffmann. Zaprosili oni swoich przyjaciół na koncert muzyki filmowej, który odbywał się w Pile.

Jest to bardzo trudny turniej, zakres zagadnień jest niezwykle szeroki. Młodzież odpowiada na pytania z całej historii sztuki – od starożytności do współczesności, a pytania dotyczą architektury, rzeźby, malarstwa, konkretnych artystów, kierunków w sztuce, manifestów artystycznych – po prostu wszystkiego; następnie w II turze na pytania o artystów regionu pilskiego i ich twórczość oraz o zabytki powiatu pilskiego; w końcu ostatnia tura wymaga od nich rozpoznania dzieł sztuki polskiej i światowej – podania autora i tytułu. Materiał jest trudny do opanowania w krótkim czasie. Ci młodzi ludzie muszą poświęcić naprawdę dużo czasu, by do tych zmagań się przygotować. Nieustannie pozostajemy więc pod ogromnym wrażeniem wiedzy uczestników.

Gratulujemy Zwyciężczyniom, gratulujemy Laureatom miejsc II, III i IV, gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy „podjęli rękawicę” i zmierzyli się z tym trudnym zadaniem! Jesteście wspaniali!

Skip to content