Śladami Rodła. Leksykon Złotowszczyzny – zapraszamy na promocję wydawnictwa

Śladami Rodła. Leksykon Złotowszczyzny – zapraszamy na promocję wydawnictwa

Czwartek, 7 grudnia, godz. 18.00 – zapraszamy na promocję wydawnictwa!

„Śladami Rodła. Leksykon Złotowszczyzny” – dzieło zespołu redakcyjnego pod wodzą Anny Foreckiej, wydany przez Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Leksykon ten to kompendium wiedzy o działalności V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech – w 2023 roku mija 100-lecie od jej powstania.

– Okolicznościowa publikacja z okazji setnej rocznicy powołania V Dzielnicy ZPwN to książka o charakterze encyklopedycznym, zawiera zbiór 143 haseł opracowanych przez 10 autorek i autorów, osób w większości znanych w lokalnym środowisku: historyków, regionalistów, ludzi zafascynowanych przeszłością Złotowszczyzny.”Dobór haseł nie był łatwy, ich katalog podlegał częstym zmianom, jedne hasła skreślaliśmy, dołączaliśmy nowe. Wszystkie wydawały się ważne. Zgodnie jednak uznaliśmy, że muszą one wykraczać poza lokalne opłotki: uwzględnić prasę polonijną, działaczy naczelnych władz i instytucji ZPwN, wydarzenia istotne dla wszystkich ludzi spod znaku Rodła. Jak sądzę udało nam się zachować konieczne w tym zakresie proporcje, a także równowagę pomiędzy biogramami a hasłami opisującymi wszelkie formy organizowania się polskiego życia. Korzystaliśmy z wielu źródeł: dokumentów, materiałów prasowych z okresu międzywojennego, literatury wspomnieniowej, opracowań. Chwilami była to prawdziwa droga przez mękę: niektóre, wydawało się dość oczywiste fakty, autorzy literatury przedmiotu, a nawet uczestnicy tamtych wydarzeń, prezentują odmiennie – różne też podają liczby, a nawet daty. Musieliśmy więc dokonywać trudnego wyboru, posiłkując się opisami wydarzeń towarzyszących, analizując ich kontekst społeczny i polityczny” – wyjaśnia Anna Forecka, która będzie gościem spotkania w naszej Galerii.

Skip to content