Zaranek dłużej!

Zaranek dłużej!

Wystawa „Piła na zdjęciach Zaranków” – w okrojonej wersji – będzie prezentowana aż do Święta Trzech Króli – na życzenie pilan.

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego nadal można oglądać wystawę „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” – tyle, że w okrojonej wersji. Pełna ekspozycja czynna była do 17 listopada, jednak – na liczne prośby mieszkańców miasta – część fotografii będzie można oglądać znacznie dłużej. Warto zaznaczyć, że w pilskiej Galerii będzie można oglądać teraz aż trzy wystawy równolegle!

Ekspozycja biła rekordy popularności. Codziennie zamieszczone fotografie oglądało kilkaset osób. Tłumnie odwiedzały Galerię szkoły. Stąd decyzja dyrektora BWA PP Edmunda Wolskiego o przedłużeniu ekspozycji.

– Pokazaliśmy ponad 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedną z roku 1946, drugą z lat 70-tych. Wystawa była dotąd prezentowana w dwóch salach wystawienniczych w naszym BWA PP – w jednej części miejsce znalazły fotografie przedstawiające miasto, przestrzenie, ulice, place od wojny do roku 1989, w drugiej – zdjęcia – relacje z wydarzeń. Na liczne prośby pilan, by wystawę przedłużyć, zdecydowaliśmy zostawić pierwszą część ekspozycji – tę z panoramami Piły. Wzbogacimy ją o kilkadziesiąt fotografii z części drugiej – i tę wystawę będzie można oglądać aż do Święta Trzech Króli – mówi Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Wystawa cieszyła się do ostatnich chwil olbrzymią popularnością: codziennie odwiedzali ją uczniowie pilskich szkół średnich – łącznie ponad 60 klas! Razem z gośćmi indywidualnymi wystawę zobaczyło blisko 4 tysiące osób! To młodzież z klas z Zespołu Szkół Ekonomicznych, z „Budowlanki”, „Mechanika”, z I LO i z Zespołu Szkół przy Teatralnej. Wielokrotnie gościliśmy uczniów z CK „Nauka” i z pilskiej „Nafty”, czyli ZS im. St. Staszica. Była także klasa z TEB Edukacja, a także młodsza młodzież ze szkół podstawowych – gościliśmy SP 5, SP 6, SP 12, a nawet przedszkolaków z Przedszkola nr 17 w Pile! Zarówno dzieci jak i ich starsze koleżanki i koledzy z dużym entuzjazmem dali się porwać opowieści o tej Pile z dawnych zdjęć. Wszystkim gorąco dziękujemy za odwiedziny, cieszy nas to olbrzymie zainteresowanie, bo takiej frekwencji i takich tłumów w galerii jeszcze nie było. Cieszymy się wzruszeniem, niedowierzaniem, pasją naszych gości. Wystawa obudziła ogromne emocje i dostarczyła im wielu rozmaitych wzruszeń. Wyobraźcie sobie, że nie było chwili, by ktoś nie oglądał ekspozycji! Zdarzyło się, że o jednej porze – poza indywidualnie oglądającymi wystawę pilanami – przyszło do nas 5 klas… (stąd wprowadziliśmy zapisy).

To właśnie na prośbę pilan wystawa została przedłużona.

– W nieco okrojonej formie, ale będzie ją można oglądać aż do Święta Trzech Króli. Z kolei w tzw. Galerii Debiutów, gdzie była prezentowana część wystawy Zaranków, otwieramy już w najbliższy czwartek nową wystawę – będzie to malarstwo pani Małgorzaty Borsukiewicz. Zapraszamy 23 listopada o godz. 19.00. Na dużej sali, równolegle, prezentujemy jeszcze prace Ryszarda Lecha – interesujące malarstwo pikselowe – artystę z Koszalina uznano za prekursora tej żmudnej i wymagającej techniki. Tym sposobem mamy już w BWA PP trzy sale wystawiennicze i równolegle można u nas obejrzeć aż trzy wystawy – podkreśla Edmund Wolski.

Sytuacja ta spowodowała, że na korytarzach BWA PP pojawiły się tabliczki z informacją „kierunek zwiedzania”!

– To niezwykłe. Te przestrzenie zostały odkryte przez nas wystawienniczo. Dotąd pełniły całkiem inne funkcje. Okazało się, że można je wykorzystać jako małe galerie i organizować w nich równolegle wystawy – dodaje dyrektor BWA PP.

Zapraszamy w godzinach pracy Galerii: w pon. i pt. od 9.00 do 15.00, we wt, śr. i czw. w godz. od 9.00 do 19.00 (Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego , ul. Okrzei 9/2).

Wystawa „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” jest częścią realizowanego przez BWA PP zadania pn: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Skip to content