Salon Pilski ART. 2022 otwarty!

Salon Pilski ART. 2022 otwarty!

40 artystów, ponad 90 prac, tłum wielbicieli sztuki, wspaniały fortepianowy recital i mnóstwo artystycznych emocji – tak wyglądał piątkowy wieczór w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Odbywał się tam SALON PILSKI ART. 2022. To już 46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego.

W tym roku swoje prace na Przeglądzie prezentuje 40 artystów. Salon Pilski Art. 2022 odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Wieczór rozpoczął się minutą ciszy – uczczeniem zmarłego 4 stycznia br. Andrzeja Podolaka, artysty malarza, który w przeglądzie uczestniczył od jego pierwszej edycji.

Na ścianach zawisło 91 prac. 90 – to obrazy malarskie i grafiki wykonane w różnych technikach oraz fotografie. Uwagę przyciągają oczywiście trzy ostatnie prace Andrzeja Podolaka, które realizował do ostatnich dni swojego życia – poprawiał, udoskonalał. Zatytułowane – nomen omen – „Proces przemieszczania”, pochodzą z cyklu o równie znaczącym tytule „Niebieska strefa”… I tym dobitniej nęcą odbiorcę kolorami i obdarzają energią. Dziś są przekazem i darem – wydaje się – z innego świata. 

– Gromadzi nas dzisiaj sztuka przez duże S i artyści przez duże A. My, jako Zarząd Powiatu, jako Powiat Pilski jesteśmy dumni z tego, że w naszym regionie mamy takich artystów jak państwo. Zawsze będziemy wspierać kulturę i sztukę – mówił Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski. 

Na ścianie galerii zawisły m.in. prace Stanisława Sachy Stawiarskiego, który jest Gościem Specjalnym tegorocznego Salonu. Honor ten oddawany jest na Salonach Pilskich artyście, który w minionym roku swoją indywidualną wystawą i osobowością najbardziej podbił serca publiczności. Artysta z radością i ogromnym wzruszeniem przyjął zaproszenie na wernisaż, jednak z powodów zdrowotnych ostatecznie nie dojechał z Francji do Piły. Zebrani mogli podziwiać natomiast przekazane przez niego obrazy z serii „Saint Tropez”.

Upominkiem i bukietem kwiatów wyróżniono Renatę Wojnarowicz, która rok temu, na 45. Salonie Pilskim ART. 2021, zdobyła Nagrodę Grand Prix Publiczności za obraz „Dramat ukośny II”. W piątkowy wieczór zebrani ponownie głosowali na swoje ulubione prace. Jaki obraz zdobył najwięcej głosów, dowiemy się niebawem.

Dyrektor BWA PP Edmund Wolski, który poprowadził wernisaż, podsumował także popularność w mediach społecznościowych kolejnych wystaw zorganizowanych w minionym roku w pilskiej galerii.   

– Oprócz tego, że przez naszą Galerię przewijają się tłumy, jesteśmy także bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Zebraliśmy wyniki z ubiegłego roku dotyczące oglądalności: największą miała wystawa „Potrzeba uważności” – wystawa zbiorowa naszych debiutantek z Galerii Debiutów – Marty Zatylny, Karoliny Smorawskiej, Olimpii Kogut, Ori Gawrońskiej, Natalii Wysockiej oraz Lucyny Pach, ich instruktorki z czasów warsztatów plastycznych w MDK „Iskra” – ponad 30 tys. kliknięć! – zdradził E. Wolski. Kolejne miejsca zajęły wystawy malarzy z górnej, ogólnopolskiej półki – Włodzimierza Szpingera i Stanisława Baja. Na trzecim miejscu uplasował się I Powiatowy Turniej Wiedzy o Sztukach Plastycznych.

Podczas wernisażu dyrektor Wolski uchylił rąbka tajemnicy informując, jakie artystyczne wydarzenia czekają nas w 2023 roku w Galerii… Ale o tych planach napiszemy w kolejnym poście.

Wieczór uświetnił fortepianowym recitalem Mirosław Feldgebel, kompozytor, ceniony pianista i kameralista. 

Wystawę można oglądać: w poniedziałki i piątki w godz. 9.00-15.00 oraz we wtorki, środy i czwartki w godz. 9.00-19.00.

Bilety: 10 i 5 zł.

Skip to content