Salon Pilski Art. 2022 – zaproszenie

Salon Pilski Art. 2022 – zaproszenie

46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego już w piątek, 13 stycznia: 39 artystów i gość specjalny!

Przed nami SALON PILSKI ART. 2022. To już 46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zapraszają na wernisaż w piątek, 13 stycznia, o godz. 19.00. W tym roku swoje prace prezentować będzie 39 artystów. Gościem specjalnym tegorocznego Salonu jest Stanisław Sacha Stawiarski. Salon Pilski Art. 2022 odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

W Salonie Pilskim biorą udział:

Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Małgorzata Czyż, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Podolak, Andrzej Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Bartnicka, Michalina Urbańska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Natalia Wysocka, Dariusz Zatoka, Marta Zatylny, Agata Żychlińska.

***

Gościem specjalnym tegorocznego Salonu Pilskiego jest Stanisław Sacha Stawiarski, artysta malarz, który miał w pilskiej Galerii BWA PP swoją indywidualną wystawę w marcu 2022 r. Sacha Stawiarski zachwycił gości wernisażu swoją osobowością, energią i słonecznymi pracami przedstawiającymi pejzaże francuskiego południa, nasyconymi wspaniałym światłem, najczęściej oddającymi urokliwy charakter miejscowości położonych w okolicach Saint-Tropez we Francji.

Sacha Stawiarski urodził się w 1941 r. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął kształcenie w Beaux Arts. Został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 r. – Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Należy do Francuskiego Związku Artystów. W 1989 r. powołany został na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci – Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych nadała mu tytuł profesora. Stanisław Stawiarski przez lata pracował w Paryżu; obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej.

Sacha Stawiarski przyjechał do Piły z Francji na otwarcie swojej wystawy w BWA PP. Miasto, pilska Galeria i spotkani tu ludzie przypadli artyście tak bardzo do gustu, że nie ograniczył swojej tu bytności do samego wernisażu, a spędził blisko 2 tygodnie regularnie odwiedzając BWA PP i spotykając się w tym czasie m.in. z młodzieżą w ramach cyklu „O sztuce w BWA”.

***

Nie sposób nie podkreślić znaczenia tego dorocznego święta sztuki w Pile: jest ono podsumowaniem i jednocześnie kwintesencją twórczych działań podejmowanych przez artystów pilskiego środowiska w minionym roku, ale i – co dla wielu ma niebagatelne znaczenie – towarzyskim spotkaniem, które swoim kolorytem i atmosferą zwyczajnie wprawia w dobry nastrój. Uświetnione fortepianowym zwykle recitalem wieczory – na 46. Salonie Pilskim wystąpi Mirosław Feldgebel – mają aurę kulturalnej uczty, ale i przyjęcia, rautu w gronie dawno nie widzianych przyjaciół.

Wartością Salonu Pilskiego są artyści – legendy, jak Alfred Aszkiełowicz czy Stanisław Pręgowski. Nie zabraknie ich i w tym roku na Przeglądzie. Obok ich prac zawisną obrazy Eugeniusza Repczyńskiego, Tadeusza Ogrodnika, Elżbiety Wasyłyk, Anny Lejby, Renaty Wojnarowicz, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Janusza Argasińskiego, Wojciecha Beszterdy, Małgorzaty Białej… i długo by jeszcze wymieniać.

Wernisaż ten będzie także swoistym pożegnaniem Andrzeja Podolaka, wybitnego Artysty pilskiego, który odszedł nieoczekiwanie 4 stycznia br. Andrzej Podolak przygotował obraz na tegoroczny Salon Pilski – ostatnie dzieło mistrza koloru będzie można obejrzeć tego wieczoru w BWA PP…  

Wśród 39 artystów w tej edycji Salonu, są także tegoroczne debiutantki – młode artystki, które prezentowały swoją sztukę w Galerii Debiutów BWA PP w 2022 r. i w Salonie Pilskim wezmą udział po raz pierwszy: Natalia Wysocka, Michalina Urbańska i Agata Żychlińska. Powitamy je z radością w środowisku pilskich artystów.

 „Powiat Pilski, który mam zaszczyt reprezentować, docenia znaczenie kultury i wspiera ją w miarę możliwości na wszystkich płaszczyznach (…) Dużą wagę przykładamy do rozwoju bazy kulturalnej w powiecie (…) W bieżącym roku zakończone zostaną następne inwestycje, między innymi na terenie przy Starostwie Powiatowym już wiosną powstanie strefa rekreacyjno-wypoczynkowa, gdzie również będzie można organizować wystawy i koncerty. Liczę na to, że ludzie kultury i sztuki twórczo wykorzystają stwarzane przez Powiat Pilski warunki do rozwoju swoich pasji, a przy okazji dadzą społeczeństwu coś ciekawego i ważnego. Salon Pilski 2022 pokazuje ogromny potencjał środowiska sztuk plastycznych. Szkoda byłoby go nie wykorzystać. Gratuluję wszystkim Paniom i Panom Artystom pięknych prac, zaprezentowanych na wystawie. Życzę wielu szczęśliwych, wypełnionych realizacjami wymarzonych planów artystycznych dni w 2023 roku” – napisał Eligiusz Komarowski, pilski starosta, we wstępnie do tegorocznego katalogu Salonu Pilskiego.

– Mistrz przyciąga mistrza. Wyrażając ten pogląd podczas jednego z ubiegłorocznych wernisaży miałem na myśli to, jak wybitni artyści przewijają się w ostatnim czasie przez naszą galerię wystawienniczą. Spójrzmy tylko na nazwiska – Cześnik, Stawiarski, Szpinger, Baj – to współcześnie najwybitniejsi malarze polscy. A przecież na nich nie kończy się nasza galeria sław – można wymienić kolejnych wielkich artystów, którzy pojawiają się w Pile ze swoimi pracami. To jest kierunek działalności, który zamierzamy kontynuować w nadchodzącym roku – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA PP w Pile.

Podczas wernisażu Salonu Pilskiego 2022 dyrektor Wolski, tradycyjnie, uchyli rąbka tajemnicy informując, jakie artystyczne wydarzenia czekają nas w 2023 roku w Galerii…

***

Z fortepianowym minirecitalem wystąpi gość wyjątkowy – Mirosław Feldgebel. Instrumentalista, muzyk, kompozytor, wokalista, absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu oraz Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri), występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki oraz Azji. Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie, harfach średniowiecznych, renesansowych i barokowych oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych.

Znakomity pedagog, nauczyciel fortepianu.

O wszystkich przeszłych, bieżących i przyszłych wydarzeniach w BWA PP Galeria informuje na swoich stronach: www.galeriabwa.pila.pl i Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego / Piła – Facebook

Skip to content