ROK LEMA w BWA – zaproszenie na wernisaż wystawy

ROK LEMA w BWA – zaproszenie na wernisaż wystawy

Zapraszamy na wystawę dedykowaną pamięci Stanisława Lema i jego twórczości – z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza oraz 60-lecia wydania jego książki „Solaris”. Otwarcie – w piątek, 10 grudnia, o 19.00.

Galeria BWA w Pile zaprasza do zwiedzania wystawy „LemPress’ 2”, będącą częścią drugiej edycji międzynarodowego projektu typograficznego „LemPress 2020/2021” dedykowanego pamięci Stanisława Lema.

Organizatorami przedsięwzięcia są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie; Pracownia FlyingFISH Letterpress Bielsko-Biała; a także Muzeum Pomnika Historii Frombork, Zespół Katedralny oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Do projektu zostały zaproszone pracownie z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. W ramach wydarzenia postała wystawa poświęcona pamięci Stanisława Lema i jego twórczości. Na tę okazję artyści stworzyli plakaty przygotowane tradycyjnymi technikami drukarskimi z wykorzystaniem drewnianych i metalowych czcionek ruchomych.

– Jak pokazało nasze doświadczenie czasem „czarna” farba, skład i druk ręczny wystarczą, aby przekazać ponadczasowe myśli i idee. Twórczość Stanisława Lema i typografia pięknie się połączyły – mówi koordynator projektu Iwona Bolińska – Walendzik.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą – przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress. LemPress – hasło projektu – odnosi się natomiast do twórczości pisarza Stanisława Lema. Jego książki są tłumaczone na wiele języków, wciąż powstają nowe ich adaptacje filmowe czy teatralne.

W bieżącym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza oraz 60-lecie wydania jego książki „Solaris”, która wygrała plebiscyt „100 książek na stulecie Niepodległości”. W związku z powyższym „LemPress2” wpisuje się w obchody Roku Lema, którym został ogłoszony rok 2021.

W tegorocznej edycji „LemPress” (pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku) odbyły się już trzy odsłony wystawy: w Galerii Stary Ratusz WBP – Olsztyn, w Wozowni Sztuk Frombork – Muzeum Pomnika Historii Frombork – Zespół Katedralny oraz w Galerii Marszałkowskiej – Olsztyn. Wystawa w Pile jest czwartą odsłoną projektu.

Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce w pilskiej małej Galerii Debiutów BWA (obok dużej sali) przy ul. Okrzei 9/2 w piątek, 10 grudnia, o godz. 19.00.

Zwiedzanie wystawy do 31 grudnia br. – od pon. do pt. w godz. 9.00-15.00, w środy: 9.00- 19.00.

Skip to content