Pokaz poplenerowy „Odkrywanie tożsamości”

Pokaz poplenerowy „Odkrywanie tożsamości”

29.10.2020

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile tradycyjnie jak co roku zaplanowane były niezwykłe wydarzenia rocznicowe. Miał odbyć się koncert Polskiego Chóru Męskiego w Wyrzysku oraz premierowy pokaz obrazów, które powstały podczas pleneru malarskiego „Odkrywanie tożsamości”, który ze względu na pandemię miał charakter zdalny, tzn. Artyści pracowali w swoich pracowniach na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez nasze Biuro. Dla zdecydowanej większości z nich było to niełatwe zadanie, ponieważ Piła i powiat pilski były im zupełnie nieznane, a tym bardziej, że kontekst całej pracy miał bardzo głęboką wymowę historyczną.

Założeniem pleneru i wynikających z niego późniejszych działań było artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego „odkrywania tożsamości” na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys. Poprzez artystyczne działanie oraz towarzyszące mu wydarzenia zamierzamy ukazać proces wiązania się z historycznym dziedzictwem Krajny i Wielkopolski.

Jak znani Artyści poradzili sobie z tym historyczno-kulturowym projektem będziecie mieli Państwo okazję przekonać się już w lutym podczas wystawy poplenerowej. Dzisiaj, nie mogąc Was zaprosić do naszej Galerii na pokaz (do 29 listopada wszystkie imprezy odwołane), dajemy namiastkę wystawy.

Dodajmy, że plener „Odkrywanie tożsamości” jest częścią zadania „W czasie i przestrzeni – poszukiwanie regionalnej tożsamości” sfinansowanego z programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020”.

Podpisy obrazów w kolejności wyświetlania:

Anna Bochenek, Początek miasta I

Anna Bochenek, Początek miasta II

Elżbieta Wasyłyk, Architektura I

Elżbieta Wasyłyk, Architektura II

Marek Haładuda, Granica

Marek Haładuda, Most

Jolanta Bentkowska-Hlebowicz, Kościoły

Jolanta Bentkowska-Hlebowicz, Dworzec Główny

Rafał Lisiak, Pozdrowienia z Piły

Rafał Lisiak, Wspomnienie lata

Renata Szyrocka, Ziemia jest okrągła…

Tadeusz Ogrodnik, Krucyfiks pilski

Tadeusz Ogrodnik, Odbudowa

Izabela Wolska, Muzeum

Izabela Wolska, Szkice pilskie

Skip to content