Pocztówki gotowe! – zapraszamy na piknik rodzinny „Polska – Polacy – Biało – Czerwoni”
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.
Przed nami Dzień Flagi. Z tej okazji wraz z Młodzieżowym Domem Kultury „Iskra” w Pile zapraszamy do strefy rekreacji, która zostanie tego dnia – 2 maja – otwarta przy Starostwie Powiatowym w Pile. Nie zabraknie patriotycznych wzruszeń! Dla odwiedzających strefę rekreacji będą patriotyczne upominki przygotowane i wydrukowane przez nasze Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. 9 projektów pocztówek – każdy poświęcony innemu tematowi: fladze, Orłowi Białemu z naszego godła, hymnowi, ważnym wydarzeniom w historii kraju. Zapraszamy!
Na 2 maja – Dzień Flagi – przygotowaliśmy materiały edukacyjne poświęcone Symbolom Narodowym RP. Edycja przygotowanych przez nas pocztówek okolicznościowych w 9 wzorach – m.in. z pełnym tekstem „Mazurka Dąbrowskiego”, godłem i polską flagą oraz z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do najjaśniejszych wydarzeń z historii Polski, takimi jak Legiony Polskie we Włoszech, Powstanie Wielkopolskie, Bitwa Warszawska, będzie ważnym elementem dla całości realizowanego przez nas projektu.
Pocztówki będziemy rozdawać uczestnikom wydarzenia.
Na 1 pocztówce znajduje się tekst Hymnu Polski z nieznanymi dwiema zwrotkami, godło i flaga Polski, orzeł na pieczęci majestatycznej Przemysła II z 1295 – jest to najstarsze znane użycie polskiego godła, a także rękojeść Szczerbca.
Kartka 2 to najbardziej znany portret Józefa Wybickiego, wykonany przez nieznanego autora, manuskrypt Mazurka Dąbrowskiego, a także akwarela Juliusza Kossaka z 1882 r. „Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów”
Na kartce 3 prezentujemy m.in. Godło Polski, a także fotografię Polska piechoty z wojny polsko-rosyjskiej z flagą z 1792 roku. Tutaj znajduje się również herb dynastii Piastów z pieczęci majestatycznej Przemysła II (1295 – 1296), najstarszy znany przykład użycia polskiego godła oraz Orzeł Jagiellonów na modlitewniku Anny Jagiellonki z 1582 r.
Pocztówki 4 i 5 to m.in. obrazy pod tytułem: „Józef Piłsudski i Józef Haller w czasie przeglądu wojsk powracających ze zwycięskiej bitwy warszawskiej” i „Piechota polska w tyralierze”.
Na kartce 6 pokazujemy m.in. Krzyż Orderu Virtuti Militari 1792 r., tekst druku wzywającego do obrony Warszawy przez najeźdźcą z okresu wojny polsko-bolszewickiej, czy plakat werbunkowy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 nawołujący do wstępowania w szeregi utworzonej w lipcu 1920 roku Armii Ochotniczej, dowodzonej przez generała Józefa Hallera.
Kartka 7 poświęcona jest naszym lokalnym symbolom: Pokazujemy m.in. Sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. ks. Józefa Poniatowskiego w Ujściu, Orła Wojsk Wielkopolskich, Wielkopolskie Krzyże Powstańcze i Odznakę Wojsk Wielkopolskich.
Na 8 pocztówce znalazły się m.in. wizerunki Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego oraz legendarne zdjęcie z I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1979 r.
Kartka 9 to znaczki poczty podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy.
Warto mieć te pocztówki w swojej kolekcji – zapraszamy na piknik rodzinny „Polska – Polacy Biało – Czerwoni”!
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.