Piórkiem i Węglem – relacja z wernisażu
Emitowany co dwa tygodnie program gościł na telewizyjnej antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków! Niezapomniany Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – jest obecnie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Na czwartkowy wernisaż zaprosili: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Wystawę można oglądać do 25 sierpnia.
Wybitny architekt i konserwator, nazwany przez Jerzego Skrobota w jego książce „architektem piękna”. Autor wielu projektów architektonicznych (w tym koło 50 projektów kościołów i wnętrz kościelnych w kraju i za granicą). Zajmował się m.in. działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Jest m.in. autorem projektów w Polsce: odtworzenia średniowiecznych piwnic odkrytych pod Wieżą Ratuszową, nawierzchni Rynku Głównego w Krakowie, konserwacji Arsenału i Bloku Ormiańskiego w Zamościu, rekonstrukcji miast Opatowa i Chełma, przebudowy architektonicznej organów w Cudownej Kaplicy na Jasnej Górze, rewaloryzacji gmachu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, projektu witraży w Bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, ale i projektów poza granicami kraju, m.in. kaplicy św. Maksymiliana Kolbe w Sterling Heights w USA czy ołtarza głównego w archikatedrze Imienia NMP w Mińsku.
Ale Wiktor Zin zapamiętany został głównie jako popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, akwarelista, rysownik, autor szkiców, na których przestawiał bliską nam, bardziej i mniej znaną architekturę i jako autor programu telewizyjnego „Piórkiem i Węglem”. Emitowany co dwa tygodnie program gościł na telewizyjnej antenie przez około 30 lat.
– W telewizji polskiej Wiktor Zin prowadził również takie cykle jak: „Klub pod smokiem”, „Spotkania z zabytkami”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią”, „Sztuka Patrzenia”, „Opowieści domu rodzinnego”, „Tajemnice miejsc znanych”. Był także twórcą scenografii do spektakli i oper, autorem licznych publikacji naukowych, książkowych i prasowych.
Gośćmi wernisażu byli Mariola Kalicka, rzeźbiarka (Wydział Rzeźby, Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, Poznań) oraz Jerzy Kania, właściciel kolekcji.
– Pamiętam takie czasy w młodości: była niedziela, siadaliśmy przy popołudniowej kawie i oglądaliśmy Zina… mówiła M. Kalicka podczas wernisażu – Zachwycaliśmy się.. to była magia: jeden ruch ręki, powstawały dziwne kreski niesamowite, z których nagle wyłaniał się obraz…
– Obecny tu Jerzy Kania to mój kolega klasowy – zdawaliśmy maturę razem. Jak zaczęła się nasza wspólna przygoda z Zinem? Kiedyś odwiedziłam Jerzego, pokazał mi kilka kartek i powiedział z namaszczeniem: „Zobacz, to jest Zin…”. Byłam pod wrażeniem! Powiedziałam: słuchaj, ale ty musisz te kartki porządnie oprawić, bo pokażesz je jeszcze kilka razy i zniszczą się. I tak się stało. Dobraliśmy ramy, oprawiliśmy wszystkie i teraz możemy z tą kolekcją jeździć. Pierwsza wystawa jaką zorganizowaliśmy, miała miejsce w 2017 roku w 10 rocznicę śmierci Wiktora Zina – mówiła M. Kalicka.
Wieczór recitalem fortepianowym uświetniła Maria Kasińska.
Wystawę „Wiktor Zin / Piórkiem i Węglem. Kolekcja rysunków i akwarel” można oglądać do 25 sierpnia w małej Galerii BWA PP przy ul. Okrzei 9/2 w Pile.
***
Wiktor Zin urodził się w Hrubieszowie 1925 roku, zmarł w 2007 roku w Rzeszowie. Już w młodości przejawiał zainteresowanie sztukami pięknymi. Profesor Politechniki Krakowskiej. W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 80. XX wieku wykładał na uniwersytecie w Zagrzebiu. Politechnika Krakowska przyznała mu tytuł doktora honoris causa. Nagradzany i odznaczany (m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Polonia Mater Nostra Est). Dwukrotnie przyznano mu nagrodę „Złoty Ekran” za indywidualność telewizyjną.