Patriotyzm Jutra 2022. Powiat pilski, ludzie i wydarzenia -Konferencja naukowa. Zapraszamy!

Patriotyzm Jutra 2022. Powiat pilski, ludzie i wydarzenia -Konferencja naukowa. Zapraszamy!

Zapraszamy mieszkańców i młodzież szkół z terenu powiatu pilskiego do udziału w konferencji naukowej „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia”. Konferencja odbędzie się 17 listopada i będzie połączona z udostępnieniem zwiedzającym wystawy czasowej – z wykorzystaniem m.in. zakupionego monitora interaktywnego.

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury  „Iskra” (Piła, ul. Okrzei 9).

Konferencja naukowa jest jednym z elementów projektu historyczno – edukacyjnego podjętego przez nasze Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Jest on realizowany w ramach programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra. Edycja 2022”. Zadanie nosi tytuł: „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia” i zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 55 000 zł. Całkowita wartość projektu to 82 300 zł.

Wcześniejszymi elementami zadania, zrealizowanymi w miastach i gminach powiatu, były historyczne prelekcje – cykl wykładów o niepospolitych osobach, które zapisały się w historii całego naszego regionu pilskiego.  Odbyły się one w Miasteczku Krajeńskim, Pile, Skrzatuszu, Ujściu oraz Wyrzysku.  

– Realizowanym projektem pragniemy przypomnieć sylwetki bohaterów regionu pilskiego, którzy zapisali się w naszej historii. Prelekcje to tylko jeden z elementów zadania. Kolejnym – zrealizowanym we współpracy z regionalistami i pasjonatami historii regionu – jest wydawnictwo edukacyjne, w którym przedstawiliśmy sylwetki 40 takich osób. W opracowaniach znalazły się opowieści m.in. o Michale Drzymale, ks. Bolesławie Domańskim, ks. Zygmuncie Dykiercie, Maksymilianie Bartschu, Bogdanie Bederskim, Tadeuszu Drobniaku i innych. Opracowaliśmy także materiały edukacyjne – z myślą m.in. o uczestnikach inicjowanych w miastach i miasteczkach regionu prelekcji. Materiały zawierają informacje o ważnych osobistościach i wydarzeniach historycznych regionu, jego zabytkach. Przedstawiają historię powiatu pilskiego od czasów narodzin Stanisława Staszica, znamienitego pilanina, czyli od roku 1755, aż do końca lat 80-tych XX wieku.

W ramach projektu zakupiony został także monitor interaktywny do prezentacji przygotowanych materiałów, a także do stworzenia wystawy multimedialnej „Powiat pilski dawniej i dziś – ludzie, wydarzenia, zabytki”, która prezentowana będzie do końca realizacji projektu, tj. do 30 listopada br.  

Wystawę będzie można oglądać m.in. podczas zapowiadanej konferencji naukowej 17 listopada.  

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu! – 17 listopada 2022 r. (czwartek) w godz. 12.00-14.30.

W programie spotkania znajdą się prelekcje nt:

g. 12.00 – Krótki zarys dziejów ziem obecnego powiatu pilskiego – prelegent Jacek Stróżyński,

g. 12.30 – Wydarzenia i dzieje okresu staropolskiego – prelegent Maciej Usurski,

g. 13.00 – Rola rodów szlacheckich i ziemiaństwa w okresie zaborów oraz ważne wydarzenia w okresie zaborów – prelegent Marek Fijałkowski,

g. 13.30 – Lata 1920-1945 na ziemi pilskiej – prelegent Marek Fijałkowski,

g. 14.00 – Przemiany społeczne, gospodarcze i administracyjne na ziemi pilskiej po II wojnie światowej – prelegent Maria Bochan.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy szczególnie młodzież szkół średnich powiatu pilskiego (kontakt w sprawie udziału młodzieży w konferencji: edyta.kin@wp.pl, tel. 67 213 11 82)

Skip to content