Od sztuki do sportu, czyli Noc Muzeów w Galerii
Malarstwo, fotografia, film, muzyka, sport – a wszystko to tej jednej nocy…
To była noc pełna różnorodnych wrażeń – od żużlowego mini kina, w którym pasjonaci czarnego sportu wspominali najlepsze mecze Pilskiej Polonii, poprzez malarstwo gór – w twórczości legendarnego taternika, alpinisty i himalaisty Ryszarda Kowalewskiego – i abstrakcje pilanki Olgi Hausmann, aż do muzycznej gratki – recitalu fortepianowego w wykonaniu Macieja Trojniara. Przez pilską galerię przewinęło się pokaźne grono mieszkańców miasta. Byli także goście w regionu.
W tym roku zaprosiliśmy na Noc Muzeów pełną różnorodnych atrakcji – było i artystycznie, jak na Galerię przystało, ale i sportowo! Otóż dzień wcześniej w Galerii Historycznej BWA otwarta została fotograficzna wystawa dokumentująca „Złotą dekadę 1992 – 2002 Polonii Piła”. Tego dnia gościem wydarzenia był Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski, a kolejnego – w Noc Muzeów – fani żużla ponownie zebrali się w gmachu galerii, by wrócić wspomnieniami, i emocjami (!), do pięknych dni, gdy pilski klub walczył o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Na telebimie wyświetlone zostały fragmenty najważniejszych meczy, jakie Polonia rozegrała w drodze do mistrzostwa, a komentował te wydarzenia Wojciech Dróżdż.
Po projekcjach, pełni wrażeń kibice, udali się do Galerii Historycznej obejrzeć wystawę, którą przygotowaliśmy z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 25-lecia największego sukcesu Polonii Piła – wspomnianego wyżej zdobycia tytułu Mistrza Polski. Galeria ta to trzecie wystawiennicze miejsce w BWA (w tej chwili funkcjonują u nas już 3 sale wystawiennicze: Galeria BWA – w której prezentowana jest sztuka najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów, Galeria Debiutów – w której najczęściej pojawiają się młodzi artyści oraz – najnowsza – tzw. Galeria Historyczna – w której na inaugurację pokazywaliśmy wystawę „Piła w latach 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”).
Na wystawie można obejrzeć ok. 200 zdjęć wykonanych w latach 1992-2002 przez fotoreporterów: Romualda Ereńskiego, Daniela Cichego, Roberta Judyckiego, Stanisława Lewandowskiego i Wiesława Szmagaja; wyeksponowane są także pamiątki ze zbiorów klubu Polonia Piła, Janusza Michaelisa, Kamila Stukowskiego i Wojciecha Dróżdża. Można zobaczyć m.in. medal oraz puchar Drużynowego Mistrza Polski wywalczony przez klub Polonia Piła w 1999 roku.
Kuratorem wystawy jest Edmund Wolski, dyrektor BWA w Pile.
Wystawa będzie dostępna jeszcze przez 2 miesiące.
Wystawę w Noc Muzeów oglądał m.in. jeden z pilskich żużlowców Rafał Kowalski, reprezentant Polonii Piła w latach 1994–1998, 2003–2004, który odnalazł siebie na historycznych fotografiach.
Równolegle dostępna (dla chętnych – z oprowadzeniem) była wystawa „Moje góry” Ryszarda Kowalewskiego – legendy polskiego himalaizmu i alpinizmu, którego malarstwo jest swego rodzaju zapisem wrażeń wyniesionych z wypraw w najwyższe rejony gór, a także pilanki Olgi Hausmann „Balans przestrzeni”, w której abstrakcyjnych pracach odnaleźć można wyważenie i dbałość o kompozycję wyniesione z miłości do architektury.
Malarka odwiedziła tego wieczoru galerię, była więc dla miłośników sztuki okazja do tego, by porozmawiać z artystką, otrzymać autograf, zrobić pamiątkową fotografię.
Nie zabrakło – jak to w BWA – przepięknej muzyki. Z minirecitalem wystąpił Maciej Trojniar, który wykonał preludium z suity Bergamaska Clouda Debussy, Oriental z Tańców Hiszpańskich op. 37 Enrigue Granadosa oraz dwie kompozycje własne: Przebudzenie oraz Gasnące lato. Pianista ma już w Pile spore grono wielbicieli jego talentu, toteż wiele osób wybrało się do BWA specjalnie na ten występ.
Jak się okazało tego dnia – od sztuki do sportu jest całkiem blisko…
– Zwłaszcza, że od roku 1912 aż do igrzysk w Londynie w 1948 roku sztuka była dyscypliną olimpijską! – podkreśla E. Wolski, dyrektor BWA.