„O sztuce w BWA” z Barbarą Pierzgalską – Grams

„O sztuce w BWA” z Barbarą Pierzgalską – Grams

W Galerii odbyły się spotkania z młodzieżą pilskich szkół średnich z cyklu „O sztuce w BWA”. To comiesięczny cykl, który inaugurujemy warsztatem z Barbarą Pierzgalską – Grams, artystką regionu pilskiego, która w swojej twórczości zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i projektowaniem odzieży unikatowej.

Barbara Pierzgalska – Grams ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie uzyskała dyplom w 1969 roku. Wzięła udział w wielu wystawach zagranicznych i krajowych, m.in. w Niemczech, Francji, Chorwacji, Serbii, Holandii. Prace artystki znajdują się w muzeach polskich oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Pilskiej młodzieży opowiada o tym, czym jest sztuka, jak rozpoznawać dzieła sztuki i jak je oglądać, co stanowi o wartości obrazu, a także przybliża im swoją twórczość i drogę do artystycznej samorealizacji. Część spotkania poświęcona jest obecnej wystawie prezentowanej w BWA: „Niebezpiecznym zabawom” Henryka Cześnika.

Spotkania „O sztuce w BWA” zorganizowane zostały głównie z myślą o uczniach placówek, dla których organem zarządzającym jest Powiat Pilski. W spotkaniu o godz. 9.00 udział wzięła młodzież z Zespołu Szkół przy Teatralnej (z p. Kingą Mikołajewską), Zespołu Szkół im. S.Staszica (z p. Justyną Szymańską) i z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie – Skłodowskiej w Pile (z p. Joanną Rachubą). W drugim spotkaniu wzięli udział uczniowie I LO im. M.Curie Skłodowskiej na Pola (z p. Moniką Jarosz) oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile (z p. Iną Rogusz).

– W przystępny sposób, w ciekawej scenerii, wśród wartościowych dzieł sztuki przybliżamy tematy związane z malarstwem, grafiką i fotografią oraz prezentujemy twórczość wybitnych i znanych w Polsce artystów – wyjaśnia Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

– W naszym zamyśle spotkania te mają rozbudzać w młodzieży zainteresowanie sztuką i wyższymi wartościami, a oprócz tego przygotowywać do I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych. Turniej zaplanowany jest na luty 2022 roku. Patronat nad Turniejem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. W listopadzie zaprosimy na spotkania z Paulą Marinelli – artystką z Piły. Więcej o dzisiejszych spotkaniach na naszym profilu FB oraz na www.galeriabwa.pila.pl niebawem. Wszystkim Nauczycielkom i Uczniom, którzy gościli dzisiaj u nas serdecznie dziękujemy za akces i zapraszamy na kolejne spotkania. Zainteresowanych dołączeniem do spotkań „O sztuce w BWA” prosimy o kontakt pod nr tel. 67 213-11-82 lub mailowo: bwa.pila@wp.pl.

Skip to content