Nagrody Starosty Pilskiego dla naszych Artystek!

Nagrody Starosty Pilskiego dla naszych Artystek!

Karolina Smorawska i Monika Sroczyńska – artystki związane z naszą Galerią – odebrały Nagrody Starosty Pilskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022!

W piątkowy wieczór w Centrum Powiatowym ISKRA wręczono Nagrody Starosty Pilskiego za osiągnięcia w kulturze. Były statuetki, dyplomy, kwiaty i gratulacje od starosty Eligiusza Komarowskiego dla wszystkich nagrodzonych. Centrum wypełniło się po brzegi gośćmi.

Wśród nagrodzonych są dwie artystki związane z naszą Galerią Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Paniom serdecznie gratulujemy. Cieszymy się z naszej współpracy!

Karolina Smorawska – artysta plastyk – odebrała Nagrodę Starosty Pilskiego w kategorii Artysta. Swoją przygodę ze sztuką zaczynała w Pilskim Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” na zajęciach z artystką Lucyną Pach. Dziś – ilustratorka książek i projektantka graficzna. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Studiowała Komunikację Wizualną w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Koszalinie. Studia z grafiki projektowej ukończyła w Collegium Da Vinci w Poznaniu w 2016 roku. Jej prace można zobaczyć w licznych magazynach oraz książkach. Swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych  jak i zbiorowych w Polsce. Artystka w 2021 roku zadebiutowała w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego indywidualną wystawą „Wpisana w ciało”. We wrześniu 2022 r. była jedną z autorek wystawy „Potrzeba uważności”. W swojej twórczości artystka opowiada o codzienności, której się boi i która zarazem ją fascynuje.  Charakterystyczny, mocny kolor jest znakiem rozpoznawalnym jej grafik jak i prac malarskich.

Monika Sroczyńska – pianistka, kompozytorka, teoretyczka muzyki – została nagrodzona w kat. Muzyka.

Wyjątkowy talent muzyczny i kompozytorski poparła solidnym wykształceniem muzycznym. Gry na fortepianie uczyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, w klasie Jolanty Reszelskiej. W latach 2016-2021 odbyła studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kompozycji, fortepianu i w zakresie teorii muzyki.

W repertuarze posiada utwory najwybitniejszych kompozytorów oraz własne. Koncertuje w całym kraju, doceniana jest przez publiczność i krytyków. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Jej utwór „Kontrasty” został wyróżniony na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Dorobek kompozytorski Moniki Sroczyńskiej obejmuje utwory fortepianowe, kameralne, orkiestrowe, elektroniczne oraz grafikę muzyczną. W 2022 r. wydała płytę pt. „PianoComposer” z własnymi kompozycjami.

Monika Sroczyńska współpracuje z Biurem Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, dając recitale fortepianowe podczas wernisaży artystów. Jest pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile w klasie fortepianu.

Dodajmy, że wieczór miał niezwykle podniosły charakter – uświetniły go artystyczne występy m.in. laureatki nagrody Moniki Sroczyńskiej, która na otwarcie uroczystości wykonała autorską kompozycję „Romanza”, a następnie – wraz z Sebastianem Czają, skrzypkiem, liderem zespołu Polish Soloists, również tegorocznym laureatem Nagrody Starosty Pilskiego – wspólnie zaprezentowali Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina w opracowaniu na fortepian i skrzypce.

Gratulujemy!

Skip to content