Marzec bogaty w wydarzenia w Galerii BWA PP!

Marzec bogaty w wydarzenia w Galerii BWA PP!

Bardzo ciekawie zapowiada się marzec w naszej Galerii BWA PP.

W czwartek 9 marca zaprosimy na niezwykły wernisaż ogólnopolskiej wystawy „Wyszyński – Pater Patriae”, dedykowanej Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, a przygotowanej z okazji jego beatyfikacji. Prezentacja ma charakter pielgrzymujący – prezentowana jest w 12 galeriach i muzeach w kraju – m.in. w Muzeach Archidiecezjalnych w Krakowie i w Poznaniu, Muzeach Diecezjalnych w Pelplinie, Rzeszowie, w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, czy w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Zawita także do Piły, do naszej Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Na wystawie prezentowane są prace 85 artystów – to zaproszeni twórcy z różnych regonów Polski: m.in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Kielc, Częstochowy, Zamościa, Torunia, Bydgoszczy, Piły. Zobaczymy m.in. prace Andrzeja Boja Wojtowicza, Wiesława Łysakowskiego, Aldony Mickiewicz, Wojciecha Sadley’a, czy Janusza Sytka, a także pilskich artystów: Elżbiety Wasyłyk oraz Tadeusza Ogrodnika.

Zgromadzono 121 prac – pośród nich znalazły się zarówno formy malarskie, jaki i rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, czy utwory multimedialne. Wszystkie dzieła powstały z inspiracji życiem i dziełem Prymasa Wyszyńskiego.

Patronat Honorowy nad wystawą „Wyszyński – Pater Patriae” sprawują: JE ks. bp Michał Janocha – przewodniczący ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego KEP oraz JE ks. bp. Zbigniew Zieliński – Biskup Koszalińsko – Kołobrzeski, który potwierdził udział w pilskim wernisażu.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, będą jednak obowiązywać zaproszenia. Prosimy o śledzenie naszych stron (www.galeriabwa.pila.pl; Facebook/ Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego) – niebawem podamy informacje dotyczące nabywania zaproszeń na to wyjątkowe wydarzenie.

***

Dzień później, 10 marca, do naszej Galerii zawita Irena Poniatowska (ur. 5 lipca 1933 w Górze Kalwarii) – polska muzykolożka, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni twórczości Fryderyka Chopina.

I właśnie Chopinowi poświęci spotkanie w Pile. Odbędzie się ono w ramach realizowanego przez Galerię BWA PP cyklu „O sztuce w BWA”.

Irena Poniatowska to osoba o niezwykłej osobowości. Ma na swoim koncie ponad 300 prac, rozpraw, artykułów, naukowych recenzji. Zainteresowania naukowe prof. Poniatowskiej koncentrują się na historii muzyki fortepianowej i pianistyki, w tym chopinologii.Od 1999 roku należy do komitetu redakcyjnego rocznika Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich „Chopin in the World”. Związana jest z licznymi towarzystwami i instytucjami chopinologicznymi w Polsce i na świecie.

Od 2001 roku przewodniczy Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zaś od 2006 – także Radzie Festiwali Chopinowskich w Dusznikach.

Jest członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich. W 1998 spotkało ją wielkie wyróżnienie – została wybrana honorowym członkiem Accademia Filarmonica di Bologna, Akademii założonej 1666, do której należeli m. in. Mozart, Rossini.

Poza wieloma nagrodami. medalami (m.in. Komisji Edukacji Narodowej), orderami (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polaki) odznaczona została w 2013 roku Złotym Medalem „Gloria Artis”.Jest charyzmatyczna, posiada olbrzymią wiedzę i talent do jej atrakcyjnego przekazywania. Spotkanie odbędzie się 10 marca (piątek) o godz. 12.00.

***

W połowie miesiąca (15 i 16 marca) odbędą się dwa półfinały II Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych, a 23 marca finał rywalizacji. W turnieju, który odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, bierze udział 9 szkół średnich z terenu powiatu pilskiego. Trzyosobowe ekipy walczą o atrakcyjne nagrody – są to m.in. bilety na artystyczne wydarzenia (spektakle teatralne) – w tym dwudniowy wyjazd do Warszawy połączony z wizytą w Teatrze Narodowym.

O szczegółach wydarzeń będziemy informować na naszych stronach. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach (prosimy śledzić informacje o zaproszeniach) i do kibicowania uczennicom i uczniom pilskich szkół w turnieju wiedzy o sztukach plastycznych!

Na zdjęciach: zaproszenie na wernisaż „Wyszyński – Pater Patriae”, Irena Poniatowska (fot. Instytut Muzykologii UW); zwycięska ekipa I edycji Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych z ZS im. S. Staszica w Pile ze starostą pilskim Eligiuszem Komarowskim

Skip to content