Michalina Urbańska. Struktura fascynacji – zaproszenie

Michalina Urbańska. Struktura fascynacji – zaproszenie

Michalina Urbańska w Galerii Debiutów

Michalina Urbańska to kolejna młoda artystka pochodząca z Piły, która po ukończeniu studiów artystycznych i obronie dyplomu powraca do naszego miasta ze swoją sztuką. Jej prace będziemy mogli oglądać na wystawie zatytułowanej „Struktura fascynacji”, na którą zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

„Struktura fascynacji” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Debiutów pilskiego BWA. Myślą przewodnią towarzyszącą wystawie była fascynacja artystki światłem, fakturą oraz geometrią. Głównym jej założeniem są fotografie makiet, które stanowiły część wystawy Biennale Architektury w Wenecji w 2021r. Autorka dokładnie analizuje je i poddaje procesowi symplifikacji. Koncentruje się na prostocie i przejrzystości formy, którą konfrontuje z ich detalami, zamykając w fotograficznym kadrze.

Uzupełnieniem kolorowych fotografii są kontrastujące, czarno-białe obrazy przedstawiające studium formy architektonicznej. Michalina Urbańska w sposób graficzny ukazała ujęcia zewnętrznej i wewnętrznej struktury bryły. Tym samym tworząc cykl fotografik będących wycinkiem otaczającego nas świata.

Michalina Urbańska to kolejna artystka, pochodząca z Piły, która po ukończeniu studiów artystycznych i obronie dyplomu powraca do naszego miasta ze swoją sztuką. Urodziła się w 1996 roku. Absolwentka kierunku architektury na wydziale Architektury i Wzornictwa, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W 2019 roku obroniła dyplom inżynierski pod opieką dr hab. inż. arch. Eugeniusza Skrzypczaka prof. nadzw. UAP. Rok dyplomowy studiów inżynierskich spędziła na wymianie zagranicznej w Escola Superior Gallaecia w Portugalii.

W 2021 roku obroniła dyplom magisterski uzyskując ocenę bardzo dobrą na Politechnice Poznańskiej pod opieką dr hab. Inż. arch. Dominiki Pazder.

W trakcie studiów magisterskich otrzymała stypendium rektora dla najlepszych studentów. W 2020 r. zaczęła roczną szkołę fotograficzną „Fotografika” w Poznaniu.

Artystka tworzy w dziedzinie projektowania architektonicznego, malarstwa oraz fotografii. Obecnie pracuje w biurze architektonicznym i mieszka w Poznaniu. Galeria Debiutów BWA działa od marca 2020 roku przy BWA Powiatu Pilskiego. Jest to miejsce, w którym absolwenci studiów artystycznych mogą prezentować swoje prace odbiorcom – w profesjonalnej galerii.

Na wernisaż wystawy zapraszamy w piątek, 26 sierpnia, godz 19.00.

Skip to content