„Me siento flamenca” w Galerii Hotelu Gromada

„Me siento flamenca” w Galerii Hotelu Gromada

AGNIESZKA ULANOWSKA – „Me siento flamenca” – 12 lutego 2019 r.

 

W Galerii Hotelu Gromada w Pile odbył się wernisaż wystawy prac Agnieszki Ulanowskiej. Wystawa nosi tytuł „Me siento flamenca” i jest zapisem fascynacji autorki tańcem flamenco.

Agnieszka Ulanowska to architekt wnętrz. Urodzona w Pile. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Projektuje wnętrza prywatne, publiczne oraz przestrzenie wystawiennicze. Artystycznie tworzy w takich dziedzinach jak malarstwo grafika, wzornictwo przemysłowe. Od 2004 roku prezentuje swoje prace rysunkowe i malarskie na Przeglądach Twórczości Środowiska Pilskiego „Salon Pilski Art” jak również na wystawach indywidualnych:

– Twórcze inspiracje czerpię z pasji, którą jest taniec flamenco oraz piękno otaczającej natury – mówi artystka.

Podczas wernisażu opowiadała o początkach fascynującej przygody z kulturą flamenco.

– Przypadkowo trafiłam na zajęcia tańca flamenco; nie sądziłam, że tak bardzo mnie to wciągnie, że zrodzi się z tego prawdziwa pasja.

Flamenco to całe zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. Tańcem opowiada się historię, a ruchy ciała i gesty we flamenco wyrażają stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Stąd południe Hiszpanii, Andaluzja, to dla Agnieszki Ulanowskiej miejsce, gdzie może swój taniec doskonalić i jednocześnie podziwiać. Trzeba dodać, że istnieje bardzo wiele stylów – i szkół – flamenco – są one związane z jego charakterystyką, zależną m.in. miasta, gminy, wioski, z której pochodzą. Artystka potrafi poszczególne szkoły scharakteryzować i rozpoznać – spotkanie było więc pełne wspomnień, opowieści i … obietnic! – zebrani pragnęli bowiem obejrzeć autorkę prac w tańcu. Artystka obiecała zatańczyć – i prawdopodobnie już latem w BWA zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z flemenco – w ramach wieczorów na patio Galerii.

Prace Agnieszki Ulanowskiej pokazane na wystawie powstały pod wpływem emocji wywołanych tańcem. Pokazują tancerki w ruchu, w charakterystycznych dla flamenco gestach, pozach i oczywiście strojach.

Zapraszamy do oglądania wystawy – Galeria Hotelu Gromada zaprasza!

 

Skip to content