LemPress2. Wernisaż

LemPress2. Wernisaż

Genialny pisarz i tradycyjne techniki druku, czyli ROK LEMA w Galerii: prezentowana wystawa jest częścią drugiej edycji międzynarodowego projektu typograficznego „LemPress 2020/2021”.

W piątek 10 grudnia zaprosiliśmy na wystawę dedykowaną pamięci Stanisława Lema i jego twórczości – z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza oraz 60-lecia wydania jego książki „Solaris”.

Wystawa „LemPress’ 2” jest częścią drugiej edycji międzynarodowego projektu typograficznego „LemPress 2020/2021” dedykowanego pamięci Stanisława Lema. Organizatorami przedsięwzięcia są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie; Pracownia FlyingFISH Letterpress Bielsko-Biała; a także Muzeum Pomnika Historii Frombork, Zespół Katedralny oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Z okazji pilskiego wernisażu do Piły przyjechała koordynatorka projektu Iwona Bolińska – Walendzik, która opowiedziała pilanom m.in. o tym, jak zrodził się pomysł zaprezentowania plakatów poświęconych Stanisławowi Lemowi i jego twórczości, a wykonanych tradycyjnymi technikami drukarskimi z wykorzystaniem drewnianych i metalowych czcionek ruchomych.

– Stanisław Lem to prekursor polskiej literatury popularno-naukowej, pisarz gatunku science fiction, filozof, futurolog. Jego twórczość porusza tematy takie jak rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych, czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF – jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Wiele z nich przeszło do kanonu literatury science-fiction  i jak mówiła mi pani Iwona, gdy zapraszała do projektu kolejne pracownie typograficzne z całej Europy – z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii – nikt nie pytał kto to Lem – naszego pisarza znają wszyscy. Pracownie te od razu chętnie przystępowały do projektu – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP, otwierając wystawę.   

Iwona Bolińska – Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie jest w tym projekcie zanurzona od dwóch lat – odbyła z nim prawdziwe tourne po Polsce; tylko z wystawą gościła w Elblągu, Lublinie, Łodzi, Fromborku, rodzinnym Olsztynie i w naszej Pile. Czas ten pozwolił jej zakochać się w twórczości Lema, szczególnie ukochała sobie „Cyberiadę”.

Wystawa plakatów stworzonych techniką typografii zaskakuje swoją prostotą, a jednocześnie graficznymi rozwiązaniami, w których litery tworzą obrazy, loga, znaki.

Typografia jest jedną z najstarszych technik druku: przed wprowadzeniem ruchomych czcionek Gutenberga wykonywano drzeworyt i za jego pomocą wykonywano druk.  W wyniku rozwoju innych technik druku użycie typografii zostało zmarginalizowane i dziś tylko nieliczne pracownie zajmują się jeszcze typografią.

– Jak pokazało nasze doświadczenie czasem „czarna” farba, skład i druk ręczny wystarczą, aby przekazać ponadczasowe myśli i idee. Twórczość Stanisława Lema i typografia pięknie się połączyły – dodaje koordynatorka projektu.

Projekt miał na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą – przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress. LemPress – hasło projektu – odnosi się natomiast do twórczości pisarza Stanisława Lema. Jego książki są tłumaczone na wiele języków, wciąż powstają nowe ich adaptacje filmowe czy teatralne.

W bieżącym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza oraz 60-lecie wydania jego książki „Solaris”, która wygrała plebiscyt „100 książek na stulecie Niepodległości”. W związku z powyższym „LemPress2” wpisuje się w obchody Roku Lema, którym został ogłoszony rok 2021.

Wystawę można zwiedzać w BWA w Pile do 30 grudnia br. – od pon. do pt. w godz. 9.00-15.00, w środy: 9.00- 19.00.

Skip to content