Kręcimy w pracowni Elżbiety Wasyłyk!

Kręcimy w pracowni Elżbiety Wasyłyk!

12.07.2020

Trwają zdjęcia do filmów powstających w ramach projektu Cyfrowe opowieści: Artyści Północnej Wielkopolski online. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Tym razem zawitaliśmy do pracowni Elżbiety Wasyłyk. Artystka zorganizowała ją w swoim domu w Trzciance. To miejsce niezwykłe, którego klimat urzeka każdego, kto przekracza jego progi. Wielkie formatem i religijną tematyką dzieła „atakują” nas od progu, porywając w niezwykły świat mocnych barw, charyzmatycznych postaci i sugestywnych opowieści zapisanych na płótnach.

Tak też była i ta rozmowa. A poprowadził ją Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP, a jednocześnie dziennikarz i redaktor naczelny 3 redakcji, wydawca ponad 100 książek, autor i redaktor większości z nich, autor fotografii do kilkudziesięciu wydawnictw.

– Zawsze miałam pragnienie, żeby wiedzieć co wydarzyło się przede mną w miejscu , w którym jestem. Chciałam wiedzieć, co działo się przed wojną w Runowie, w  którym mieszkałam z siostrą i rodzicami. Jak wyglądali ludzie, jak żyli. Wyobrażałam sobie różne sytuacje, zabudowę, której już nie ma. Stąd prawdopodobnie wybór padł na historię. Lubię myśleć dziejowo, w tym sensie, że coś z czegoś wynika. To był jedyny przedmiot, który wtedy da – wał mi nadzieję na zdobycie wiedzy i wykorzystanie mojej wyobraźni – zdradziła E. Wasyłyk w rozmowie.

Opowiedziała także niezwykłe zdarzenie, które spowodowało, że postanowiła studiować malarstwo…  

– Myślę, że zostałam powołana do malarstwa. Studiowałam historię na UAM w Poznaniu i któregoś dnia wybrałam się na wystawę pokonkursową Konkursu im. Marii Dokowicz. Weszłam do galerii i w głębi zauważyłam duży obraz przedstawiający mężczyznę, który ruchem ręki zapraszał, abym podeszła. To było irracjonalne. Podchodząc do niego, poczułam w sobie pragnienie, żeby malować i żeby pracować dla Kościoła. Gdy doszłam przeczytałam tytuł – jeśli dobrze pamiętam – to był św. Paweł Apostoł. Nie byłam wtedy zbyt gorliwa w relacji z Bogiem i świętymi. Owszem, wierzyłam w Niego i chodziłam co tydzień do kościoła – ale tylko tyle. To doświadczenie spowodowało, że zaczęłam intensywnie myśleć o studiowaniu malarstwa.    

Takich historii w tej rozmowie jest więcej! Czekajcie na film – to będzie naprawdę coś!

Przypomnijmy: Nasza Galeria otrzymała środki z Narodowego Centrum Kultury na realizację dwóch projektów o artystach Północnej Wielkopolski. Trwają zdjęcia do filmów, montaże, powstaje muzyka, która będzie tłem dla obrazów – lada moment produkcje ujrzą światło dzienne. Powoli planujemy filmowe premiery z udziałem bohaterów obrazów oraz gości.

Pilskie Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pile otrzymało środki z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. 68 tysięcy złotych przeznaczono na dwa projekty Galerii. To „Cyfrowe opowieści – artyści Północnej Wielkopolski on-line” oraz „Nie bój się sztuki”. 

– Premiery filmów o artystach Północnej Wielkopolski związanych z pilską Galerią, zrealizowanych w ramach projektu dotacyjnego „Kultura w sieci” odbywać się będą w naszej Galerii od połowy września. To będzie prawdziwa bomba, wydarzenie, jakie nie miało jeszcze miejsca w szeroko rozumianej kulturze Piły, a nawet regionu Północnej Wielkopolski. Bo będą to premiery filmów wymyślonych i zrealizowanych przez Galerię, o artystach z Galerią związanych, przy których pracowali pracownicy merytoryczni Galerii i na koniec w Galerii pokazanych – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Elżbieta Wasyłyk: malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Laureatka kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa i poezji. Malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 1983–1985 studiowała historię na UAM w Poznaniu, a w latach 1985–1990 malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni prof. Andrzeja Kurzawskiego i  prof. Jacka Waltosia – promotora pracy magisterskiej. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2011 roku pracę habilitacyjną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Była dwukrotną stypendystka Ministra Kultury i Sztuki RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, drobnymi formami rzeźbiarskimi – jej dwa medale wmurowane są w dwie tablice pamiątkowe w bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie, a dwa wizerunki Chrystusa ukrzyżowanego znajdują się w krzyżach procesyjnych w obu trzcianeckich kościołach. Projektuje witraże i uczestniczy w ich realizacji. W Darłowie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i w kościele parafialnym w Pile – Motylewie znajdują się największe zbiory witraży wykonanych według jej projektów. Jej dziełem jest Pomnik Niepodległości, który stanął w Trzciance z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Jej prace były wystawiane w wielu znakomitych galeriach w całym kraju i zagranicą, min. w Japonii. Zajmuje się krytyką sztuki. Jest autorką kilku interdyscyplinarnych wydarzeń artystycznych i czterech tomików poezji. Trzykrotnie nominowana do nagrody Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin-2008-2010-2012. Laureatka Nagrody ZPAP XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i kilku innych nagród i wyróżnień m.in.: VI Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wlkp.

Skip to content