JP TRIO – koncert. „Inspiracje, interpretacje, stylizacje”

JP TRIO – koncert. „Inspiracje, interpretacje, stylizacje”

Tym razem to “wystawa” umiejętności muzycznych. JP TRIO w składzie: Leszek Kułakowski – fortepian, Piotr Kułakowski – kontrabas i Jacek Pelc – perkusja wraz z gościem specjalnym Krzesimirem Dębskim – skrzypce zaprezentowało licznie przybyłym miłośnikom tego gatunku muzyki, wiele jazzowych interpretacji często znanych utworów. Koncert odbył się 3 grudnia w Galerii BWA i UP w Pile.

 

Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St.Wyspiańskiego(1985). W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Konsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych.

Leszek Kułakowski (ur. 4 grudnia 1955 w Słupsku) – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”. Kompozytor ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne, od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne. Kułakowski tworzy także muzykę współczesną, jest zwany guru „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem. Nagrał dziewięć płyt autorskich, nad kolejnymi pracuje. Leszek Kułakowski jest prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, dyrektorem Instytutu Muzyki AP w Słupsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę kompozycji, a także kierownikiem i założycielem kierunku „Jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival w Słupsku i Gdańsku, by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego „Chopinem Jazzu”.

Jacek Pelc (ur. 12 grudnia 1959 w Bydgoszczy) – muzyk jazzowy. Absolwent klasy perkusji Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy (1978) oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (1982). 1978–1982 – liczne koncerty estradowe, festiwalowe, klubowe i częste nagrania radiowe z akademickim Big-bandem (m.in. dłuższa współpraca z Andrzejem Rosiewiczem), koncerty klubowe ze Stanisławem Sojką, oraz z Kwintetem Jerzego Główczewskiego (pierwsze nagranie archiwalne dla Programu III Polskiego Radia z koncertu w klubie Pod Jaszczurami – Kraków), wreszcie angaż na stanowisko perkusisty u Jarka Śmietany w grupie Extra Ball – początek intensywnej pracy w trasach koncertowych i udział w nagraniu płyty „Mosquito” z gościnnym udziałem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Brał udział w polskich i europejskich festiwalach jazzowych (Jazz Nad Odra, Jazz Jamboree, North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Jazz Ost/West i inne.).

Piotr Kułakowski – najmłodszy z muzyków, kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet. Z Big Bandem PAP zdobył I miejsce na 53 Europejskim Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt w Belgii. Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami: Piotrem Wojtasikiem, Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną, Tomaszem Szukalskim, Maciejem Sikałą, Leszkiem Kułakowskim, Jackiem Pelcem.

Skip to content