Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby / 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009

Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby / 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009

7 maja 2010 r. w Galerii BWAiUP przy ul. Okrzei 11 obył się wernisaż dwóch wystaw: 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009 oraz Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby.

Otwarcie wystawy – Józef Wilkoń i Tadeusz Ogrodnik Otwarcie wystawy – Bogusław Mikita i Joanna Wyrwa-Krzyżańska Kwiaty dla autora

Na wystawie zaprezentowano wybór z 344 ilustracji z 37 krajów świata uczestniczących w Biennale. Biennale organizowane jest każdego nieparzystego roku we wrześniu i w październiku (od 1967 r.) i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest najbardziej prestiżową i jedyną tego typu imprezą na świecie. Podczas przeglądów przyznawane są następujące nagrody: Grand Prix, pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. Okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa (w 2009 roku m. in. Wydawnictwo Wytwórnia z Warszawy za wydanie utworów Juliana Tuwima). Międzynarodowe jury w 2009 roku nagrodziło reprezentantów z Hiszpanii, Białorusi, Czech, Afryki Południowej, Słowacji, Rosji, a także Francji, Japonii, Niemiec oraz Włoch. Główną nagrodę ostatniej edycji uzyskał Joseph Antoni Tassies Penella z Hiszpanii. Najpiękniejsze ilustracje drukowane są także na znaczkach Słowackiej Poczty.

Józef Wilkoń Otwarcie wystawy – Józef Wilkoń Józef Wilkoń w rozmowie ze zwiedzającymi

Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Światowej sławy malarz, rzeźbiarz i ilustrator. Ilustrował około 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m. in Pana Tadeusza w 1973) oraz około 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutscher Jugendbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości w 2005 r.

Puma w klatce Smok Najmłodsi widzowie Najmłodsi widzowie

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006, gdzie jego wystawa osiagnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. w Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Karuisawa w Japonii oraz w Muzeum Literatury i w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Latające ryby Najmłodsi widzowie Wygodniej zwiedzać z mamą

Ostatnio ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami wydane przez Media Rodzina w Poznaniu. W 2009 powstała fundacja Arka Józefa Wilkonia, której celem jest promowanie twórczości artysty.

Niedźwiedź Ptaki Koziołek Orkiestra krokodyli

Nietoperz Grająca szafa Koziołek

Wystawa Wystawa Wystawa

Lew Lisy Lisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.