Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby / 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009

Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby / 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009

7 maja 2010 r. w Galerii BWAiUP przy ul. Okrzei 11 obył się wernisaż dwóch wystaw: 22. Biennale Ilustracji Bratysława 2009 oraz Józef Wilkoń – ilustracje i rzeźby.

Otwarcie wystawy – Józef Wilkoń i Tadeusz Ogrodnik Otwarcie wystawy – Bogusław Mikita i Joanna Wyrwa-Krzyżańska Kwiaty dla autora

Na wystawie zaprezentowano wybór z 344 ilustracji z 37 krajów świata uczestniczących w Biennale. Biennale organizowane jest każdego nieparzystego roku we wrześniu i w październiku (od 1967 r.) i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest najbardziej prestiżową i jedyną tego typu imprezą na świecie. Podczas przeglądów przyznawane są następujące nagrody: Grand Prix, pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. Okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa (w 2009 roku m. in. Wydawnictwo Wytwórnia z Warszawy za wydanie utworów Juliana Tuwima). Międzynarodowe jury w 2009 roku nagrodziło reprezentantów z Hiszpanii, Białorusi, Czech, Afryki Południowej, Słowacji, Rosji, a także Francji, Japonii, Niemiec oraz Włoch. Główną nagrodę ostatniej edycji uzyskał Joseph Antoni Tassies Penella z Hiszpanii. Najpiękniejsze ilustracje drukowane są także na znaczkach Słowackiej Poczty.

Józef Wilkoń Otwarcie wystawy – Józef Wilkoń Józef Wilkoń w rozmowie ze zwiedzającymi

Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Światowej sławy malarz, rzeźbiarz i ilustrator. Ilustrował około 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m. in Pana Tadeusza w 1973) oraz około 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutscher Jugendbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości w 2005 r.

Puma w klatce Smok Najmłodsi widzowie Najmłodsi widzowie

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006, gdzie jego wystawa osiagnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. w Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Karuisawa w Japonii oraz w Muzeum Literatury i w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Latające ryby Najmłodsi widzowie Wygodniej zwiedzać z mamą

Ostatnio ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami wydane przez Media Rodzina w Poznaniu. W 2009 powstała fundacja Arka Józefa Wilkonia, której celem jest promowanie twórczości artysty.

Niedźwiedź Ptaki Koziołek Orkiestra krokodyli

Nietoperz Grająca szafa Koziołek

Wystawa Wystawa Wystawa

Lew Lisy Lisy

Skip to content