Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax, Wojciech Niedziela – piano, Jacek Niedziela – bass, Marcin Jahr – drums

Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax, Wojciech Niedziela – piano, Jacek Niedziela – bass, Marcin Jahr – drums

29 września 2010 w środę o godzinie 19.00 w Galeri BWAiUP odbył się koncert kwartetu jazzowego w skład którego wchodzili: Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax, Wojciech Niedziela – piano, Jacek Niedziela – bass, Marcin Jahr – drums.

 

 

Program kwartetu, wyjątkowo obfity (około 60-ciu pozycji), zawiera zarówno standardy w nowych wersjach, znane jazzowe kompozycje – także polskie (Komeda, Trzaskowski, Kurylewicz), oraz utwory leadera. W roku 2005 zespół nagrał płytę “Real Jazz” dla firmy BCD Records.

Kwartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych i do dzisiaj utrzymuje się w niezmienionym składzie. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, udział w festiwalach, nagrania, także zagraniczne eskapady. Reprezentuje muzykę opartą o klasyczne jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak współcześniejszych osiągnięć. Stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów.

Ptaszyn Wróblewski debiutował na scenie już w 1956 roku (w legendarnym sekstecie Komedy) i od tego czasu prowadził dziesiątki zespołów: Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Chałturnik, New Presentation, Grand Standard Orchestra, Made in Poland – to tylko wyrywkowe jego przedsięwzięcia. Zjeździł blisko pół świata, od Kalkuty po Los Angeles, często uczestnicząc w międzynarodowych przedsięwzięciach.

Wojciech i Jacek Niedzielowie (bracia bliźniacy) byli prawdziwym objawieniem na polskiej scenie w 1982 roku, startując z Wróblewskim w New Presentationh. Od tego czasu zasilali wiele najlepszych polskich zespołów a także realizowali własne przedsięwzięcia. Obaj są także doświadczonymi leaderami. Obsypani deszczem nagród, zwycięzcy dziesiątek konkursów w kraju i za granicą gdzie także szybko dali się poznać od najlepszej strony. Ostatnio współpracowali z Bobby Watsonem i Mike’m Mainierim.

Najmłodszy w zespole Marcin Jahr ma także na swoim koncie wiele osiągnięć i szczególnie bogatą dyskografię – z dziesiątkami najważniejszych w naszym kraju leaderów. Z Ptaszynem współpracuje regularnie od czasu swego debiutu na Jazz Juniors z triem Bogdana Hołowni (1988 rok). Wiele zagranicznych wyjazdów z wszelkiego autoramentu zespołami. O jego wszechstronności świadczy ich różnorodność.

Skip to content