Jak oni malują? Nasza ciekawość rośnie!

Jak oni malują? Nasza ciekawość rośnie!

02.09.2020

Trwa plener malarski „Odkrywanie tożsamości”! – powstają pierwsze prace – nasza ciekawość rośnie! Popatrzcie sami…

Grupa artystów malarzy: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabella Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Renata Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz komisarz pleneru Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) pracują nad dziełami w ramach malarskiego pleneru „Odkrywanie tożsamości” zorganizowanego przez naszą Galerię.

– Plener rozpoczął się 26 sierpnia. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenie ma formę zdalną, tzn. malarze pracują w swoich pracowniach, kontaktując się systematycznie z komisarzem pleneru, którym jest Elżbieta Wasyłyk oraz korzystając z bogatego serwisu informacyjnego opracowanego i udostępnionego przez BWA. Twórcy otrzymali od nas szeroką dokumentację historyczną, fotografie dawne i współczesne miejsc szczególnie ważnych dla historii Piły i regionu pilskiego, dokumenty, a co więcej – mają opiekę konsultanta historycznego Romana Chwaliszewskiego. I pracują, dzieląc się z nami pierwszymi efektami swoich działań – mówi dyrektor BWA Edmund Wolski.

Przesłana dokumentacja jest dla artystów niewątpliwym źródłem inspiracji. A założeniem pleneru jest, jak czytamy w opisie projektu, „artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego „odkrywania tożsamości” na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys.”

Sądząc po już przesłanych nam fotografiach, powstają obrazy niezwykłe. Wystarczy popatrzeć…

Na zdjęciach przy jednej z powstających prac – Tadeusz Ogrodnik.

***

Po zakończeniu pleneru zaprosimy Państwa na wystawy. Jedną z nich będzie pokaz w dniach 10-11 listopada 2020 r. W marcu 2021 roku odbędzie się natomiast 3-tygodniowa wystawa poplenerowa, a następnie prace będą prezentowane w wybranych ośrodkach kultury Północnej Wielkopolski – zdradza E. Wolski.

Wystawom towarzyszył będzie katalog „Odkrywanie tożsamości” z fotografiami prac powstałych podczas pleneru.

Wydarzenia dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Na zdjęciach: Tadeusz Ogrodnik przy pracy podczas pleneru „Odkrywanie tożsamości”

Skip to content