„GRANDIOSO” patriotycznie! – koncert nad Gwdą

„GRANDIOSO” patriotycznie! – koncert nad Gwdą

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski patriotycznie i radośnie uczcili 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało- Czerwona została podniesiona na maszt, w budynku Starostwa otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, a od strony Wyspy – strefę rekreacji dla mieszkańców, w której odbył się rodzinny piknik. Jako BWA PP zaprosiliśmy na wystawę, warsztaty i koncerty. Odbyła się prelekcja dotycząca symboli narodowych, wszyscy otrzymali patriotyczne pocztówki z pełnym tekstem hymnu państwowego, symbolami narodowymi i malowidłami, na których uwieczniono najważniejsze chwile glorii narodu polskiego – wszystko to w ramach realizowanego projektu „Polska – Polacy – Biało – Czerwoni” dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach programu „Symbole Narodowe RP”.  

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, który został zamontowany na budynku Starostwa. To najwyższy punkt w Pile – stolicy powiatu pilskiego, na którym powiewa Biało-Czerwona.

– Flaga to symbol państwa polskiego, naszej wolności, suwerenności i tożsamości. Bardzo mi zależało, aby na naszym budynku miała tak godne miejsce – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Uroczystego podniesienia flagi dokonano przy wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Na ten moment przybyło wielu mieszkańców i liczni goście. Obecny był m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, poseł na Sejm Marta Kubiak, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych i organizacji  kombatanckich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dolaszewa, policjanci, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, uczniowie szkół średnich, harcerze, pracownicy starostwa. Panowała podniosła atmosfera. 

Po tej uroczystości otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych. To nowe miejsce, które urządzono budynku starostwa. Zgromadzono w nim pamiątki po Garnizonie Pilskim, który miał w Pile niezwykle długą i bogatą historię. Podczas otwarcia wystąpił Chór Halka z Piły oraz Di Ortica z Szydłowa pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego z koncertem pieśni patriotycznych. 

Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji przy Starostwie Powiatowym. To tutaj miały miejsce przygotowane przez BWA PP w ramach projektu „Polska – Polacy – Biało – Czerwoni” wydarzenia: wystawa i prelekcja poświęcone symbolom narodowym, warsztaty dla dzieci, podczas których tworzono piękne godło z Orłem Białym. Tu także rozdawano pocztówki patriotyczne zaprojektowane i wydrukowane przez nasze BWA PP.  

Program kończył swoisty „patriotyczny deser” – był nim plenerowy koncert w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „GRANDIOSO” pochodzącego z Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

Kwintet ten powstał w 2002 r. Wielokrotnie występował reprezentując Siły Powietrzne w ambasadach, ministerstwach oraz na gruncie cywilnym nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Belgii, Francji i USA. Koncert poprowadził Paweł Joks, grający również na trąbce. Wystąpili ponadto: Krzysztof Mróz – trąbka; Dariusz Piotrowski – waltornia; Piotr Rulewicz – tuba; Marcin Grabowski – saxhorn tenorowy. Zaśpiewała  Joanna Horodko.

Muzycy wykonali m.in. mazurki i polonezy F. Chopina, Majową Jutrzenkę K. Kurpińskiego, Warszawiankę, pieśń My, Pierwsza Brygada… Znane pieśni żołnierskie, wojskowe i partyzanckie zebrani śpiewali razem z wokalistką. Nie mogło obyć się bez bisu. Goście z Poznania otrzymali upominki od Starostwa Powiatowego, które wręczyli Adam Niedzielski, minister zdrowia oraz Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Po gościach z Poznania na scenę wyszła pilska młodzież. Najpierw wystąpiła Oliwia Wieczorek, wokalistka Studia Esti, laureatka tegorocznej Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury, która przepięknie wyśpiewała m.in. hit Michała Szpaka „Jesteś bohaterem”. Potem zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych – Karolina Dębicka (gitara), Nikodem Adamiak (gitara) i Filip Binkowski (skrzypce) – z przebojami Myslowitz, Marka Grechuty, Korteza…

 Chętni mogli popłynąć z nowego pomostu kajakiem wokół Wyspy. Policjanci znakowali rowery, a mieszkańcy raczyli się kawą w plenerowej kawiarence.

– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Flagi, a mieszkańców zapraszam na spacery do naszej nowej strefy rekreacji, która wieczorem jest pięknie oświetlona – podsumował starosta.  

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.