DARIUSZ KACA -GRAFIKA I OBIEKTY GRAFICZNE

DARIUSZ KACA -GRAFIKA I OBIEKTY GRAFICZNE

12 marca 2011 roku w Galerii BWA i UP przy ul. Okrzei 11 została otwarta wystawa artysty grafika Dariusza Kacy.

Urodzony w 1960 roku w Kutnie. Studia w PWSSP w Łodzi w latach 1983 – 1989 na wydziale Grafiki i Malarstwa.

Dyplom w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. S. Łabęckiego i w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. A. Bartczaka w 1994 r. Obecnie prowadzi Pracownię Technik Drzeworytniczych na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, książki , rysunku i malarstwa. Autor 25 wystaw indywidualnych: w Warszawie, Zgierzu, Chodzieży, Włocławku, Płocku, Wrocławiu, Kaditzsch (Niemcy), Białej Podlaskiej, Nałęczowie, Radomiu, Urbino (Włochy),Łodzi, Kutnie i Koninie. Uczestnik ponad 200 wystaw środowiskowych, ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach grafiki i sztuki książki.

…Antynomie dnia i nocy, nieba i ziemi, nieba i wody pozwalają na przywołanie wątków osadzonych w szeroko pojętej tradycji kulturowej, przede wszystkim w mitologii. Andromeda, Kasjopeja czy Aquarius, to nie tylko nazwy gwiazdozbiorów, to hasła przywołujące odległe starożytne dziedzictwo i równocześnie pretekst do stawiania pytań o ciągłość w sferze kultury, o obecne znaczenie tych wielkich motywów, a równocześnie o związki z kulturową dziedziną, z której wyrosła nasza zachodnia cywilizacja. (…)

Dariusz Leśnikowski, fragment ze wstępu do katalogu „Grafika – Dariusz Kaca”. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Muzeum Regionalne w Kutnie, Łódź 2002.

…Twórczość Dariusza Kacy jest niekończącym się procesem analizy i interpretacji zjawisk niecodziennych, o znaczeniu uniwersalnym. Łacińskie określenie numinosum, oznacza pierwiastek boski, który nie może być nigdy w pełni ogarnięty. Może dlatego w sztuce, która zmierza do obrazowania sfery transcedentnej, nie tyle chodzi o dotarcie do prawdy, czy przeniknięcie tajemnicy, ale o samo poszkiwanie obecności absolutu.

Ewa Wojtyniak – Dębińska ( fragment z „Imiona własne sztuki łódzkiej”. ASP Łódź, 2009)

 

Z mini recitalem gitarowym wystąpił Karol Mruk. Zagrał dwa utwory – Isaaca Albeniza i Franka Martina.

Skip to content