Areszt Sztuki na „terytorium” pilskiej Galerii!

Areszt Sztuki na „terytorium” pilskiej Galerii!

Artyści z Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki goszczą w Pile z jubileuszową wystawą.

W Galerii BWAiUP w Pile w miniony piątek otwarto kolejną interesującą wystawę. „Terytoria. Areszt Sztuki 2005-2021” – to jej tytuł – a zorganizowana została przez Warmińsko – Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki z okazji jubileuszu 15-lecia działalności. Malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, ceramika, batik – to prezentowane techniki. Prace w Pile prezentuje 40 artystów. 

Na wystawę zaprosili: Powiat Pilski, Galeria BWAiUP oraz Artyści. A otworzył ją Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

– Miesiąc temu otwieraliśmy w naszej galerii wystawę prac artystów poznańskich, z Uniwersytetu Artystycznego. Dzisiaj prezentujemy sztukę Warmii i Mazur. To okazja do porównań, do przyjrzenia się jak w dość odrębnych rejonach Polski rozwija się sztuka – mówił dyrektor – Ta wystawa pierwotnie planowana była na ubiegły rok, gdy przypadał jubileusz. Jednak ze zrozumiałych względów przełożyliśmy ją na teraz. Zapewniam, że jest co oglądać, podziwiać i o czym dyskutować. 

Do Stowarzyszenia Areszt Sztuki należy około 50 członków. Są to artyści, ludzie kultury, z Olsztyna i  regionu. W Pile prace prezentuje 40 z nich. Na wernisaż przyjechali: Iwona Bolińska-Walendzik, Dorota Kęstowicz, Ewa Plichta-Lubieniecka, Mirosław Bojenko oraz Paweł Strzelec. Każdy miał okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z tworzeniem, a także z Aresztem Sztuki. Rozmowy z artystami, tradycyjnie, prowadził Edmund Wolski, który gratulował artystom artystycznych dokonań.

W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego gratulacje przekazała im Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty:

– Jak widać, pilska galeria otwarta jest dla artystów z każdego zakątka Polski i nie tylko. Myślę, że prezentacja państwa prac w tej aranżacji, w tym miejscu, również na was robi wrażenie. Gratuluję państwu inspiracji miejscem, w którym mieszkacie, gdzie żyjecie, bądź z którego pochodzicie. Myślę, że dzięki waszym pracom możemy troszeczkę poczuć klimat Warmii i Mazur, tutaj, na ziemi nadnoteckiej, w Wielkopolsce. Jesteście państwo doskonałym przykładem na to, że współpraca buduje, możecie być dla innych środowisk artystycznych, kulturalnych przykładem tego, że wspólne działanie otwiera nowe płaszczyzny rozwoju artystycznego, inspiracji, nowe możliwości zdobywania środków. Gratuluję państwu i życzę jak najlepszych wrażeń ze stolicy Powiatu Pilskiego.   

– Przez piętnaście lat podejmowaliśmy wiele inicjatyw artystycznych na rzecz artystów i mieszkańców naszego regionu. Realizowaliśmy wiele projektów, których celem były wystawy, koncerty, prezentacje artystów w regionie np. w Dobrym Mieście, przez wiele lat prezentowaliśmy prace naszych członków na Jazzteavalu. W projekcie „Ameryka, Wenecja, Ruś” /2014/ chcieliśmy dotrzeć do małych miejscowości regionu z naszą sztuką. Jesteśmy inicjatorami i autorami wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu międzynarodowym – „Kochajmy Warmię” we Francji, Niemczech i we Włoszech /2005-2007/; „Warmia i Lejre” wystawa w Danii /2009/, „Olsztyn w Wilnie” /2009/.  Ważnym wydarzeniem była nasza wystawa w BWA w Olsztynie w 2018 r. związana z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski ph. „Wolność – wolna forma”, blisko czterdziestu artystów odniosło się w swojej sztuce do tego czym jest dla nich wolność. Pięknym podsumowaniem naszej piętnastoletniej działalności jest przyznana stowarzyszeniu w 2020 roku Nagroda Prezydenta Miasta im. Hieronima Skurpskiego w  dziedzinie sztuk plastycznych. Jest to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane najczęściej artystom indywidualnie, tym bardziej cieszymy się, że jako organizacja skupiająca twórców mogliśmy znaleźć się w gronie laureatów – mówiła prezes Stowarzyszenia Iwona Bolińska- Walendzik.

Stowarzyszenie nie posiada siedziby. Początkowo – zawiązując się – walczyło o gmach aresztu śledczego  znajdującego się w centrum Olsztyna.

– Ważnym punktem działań Stowarzyszenia miały być w założeniu m.in. starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. Miasto od lat rozwija się mocno w kierunku turystycznym, a widok murów i drutów w centrum nie nastraja optymistycznie. Wszyscy woleliby, aby areszt śledczy zniknął z centrum Olsztyna, a w jego miejscu pojawiło się coś bliskiego mieszkańcom. Dziś walka o ten budynek to już tylko „idée fixe”. Jego przejęcie nie jest możliwe – mówiła prezeska Aresztu Sztuki.

Stowarzyszenie jednak przetrwało i od 15 lat aktywnie działa na polu sztuki. Spotykają się, przyjaźnią, dyskutują o sztuce, tworzą, biorą udział w wystawach.

  „Terytoria. Areszt Sztuki 2005-2021” skupia prace powstałe w minionym okresie, powstałe więc w czasie pandemii, w zamknięciu. Jednak z dzieł artystów wywnioskować to trudno. Większość prac tchnie optymizmem, umiłowaniem przyrody, jezior, Warmii i Mazur. 

Sam tytuł odbierany jest przez twórców bardzo osobiście. Dla niektórych terytorium to ograniczenie, dla innych – przeciwnie – otwarcie. Tych idei można szukać w prezentowanych pracach.

– To skomplikowane… terytorium można w różnych kierunkach rozpatrywać, może być ograniczone lub wprost przeciwnie… – twierdzi Ewa Plichta- Lubieniecka.

– Moje terytorium zaczyna się z przodu, a kończy z tyłu, dlatego że ziemia jest okrągła… Jestem Ziemianinem – mówi Andrzej Waszczuk. – Terytorium jest dla mnie  przestrzenią wolności… – stwierdza Bogdan W. Bartkowski. – Terytorium jest ograniczeniem – polemizuje Mirosław Bojenko. – Placek ziemi ogrodzonej drutem kolczastym – dodaje Karolina Lewandowska.

Jakże inaczej sprawę widzi Ewa Pohlke: –  Terytorium kojarzy mi się z WOLNOŚCIĄ i ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.

Warto wybrać się na tę wystawę i spróbować określić, czym terytorium jest dla mnie i jak osobiście je postrzegam…

A wieczór uświetnił występ muzyki folkowej w wykonaniu Karoliny Furmańczyk (skrzypce, gitara, vocal) i Karola Szonowskiego (gitara, vocal). Był także czas na oglądanie ekspozycji, pamiątkowe zdjęcia, rozmowy o sztuce, poczęstunek.   

Galeria BWA zaprasza na oglądanie wystawy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, a w środy od 9.00 do 19.00.

Skip to content