Ale finał! Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile zwycięzcą I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych

Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska – zwyciężczyniami I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych! Reprezentantki Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile  wygrały konkurs po emocjonującej dogrywce dosłownie jednym punktem:  – Był to złoty punkt. Punkt na wagę złota – podsumował Edmund Wolski, dyrektor BWA w Pile, które zorganizowało Turniej. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom Turnieju starosta Eligiusz Komarowski.

I Powiatowy Turniej Wiedzy o Sztukach Plastycznych został zorganizowany przez Galerię Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile oraz Starostwo Powiatowe w Pile i odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

W turnieju wzięło udział 9 szkół z terenu naszego powiatu. Najpierw odbyły się dwa emocjonujące półfinały.

W pierwszym półfinale zmierzyły się ekipy: Zespołu Szkół Technicznych (Mechanika), Zespołu Szkół w Łobżenicy, I LO w Pile oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. W drugim Półfinale walczyły drużyny: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół przy Teatralnej, Zespołu Szkół im. St. Staszica oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Bohaterem tej części rozgrywek niewątpliwie okazała się drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Pile, popularnego Mechanika, pod opieką Danuty Rosy. Dawid Przybylski, Igor Rumiński oraz Oskar Walczak walczyli bardzo dzielnie, zdobywając 47 punktów i zostawiając w tyle inne drużyny (kolejna ekipa w I półfinale zdobyła 36 pkt., a najlepszy zespół II półfinału zdobył 42 pkt). W Finale poszło im nieco gorzej – nie mieli szczęścia w losowaniu pytań teoretycznych – natomiast bezbłędnie rozpoznawali dzieła sztuki światowej. Nie byli już jednak w stanie dogonić ekip Zespołu Szkół im. St. Staszica oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie, które zdobyły sporą przewagę już w pierwszej turze turnieju.

Ostatecznie Mechanik zajął III miejsce na podium I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych.

Tymczasem drużyny z ZS Staszica i LO na Pola remisowały na każdym kolejnym etapie Turnieju, zdobywając najczęściej maksymalną liczbę punktów w poszczególnych turach. Na koniec rywalizacji drużyny miały na swoim koncie po 50 punktów każda – stąd konieczna była dogrywka. Tę – jednym punktem – wygrały reprezentantki ZS im. St. Staszica.

Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska były w Finale najlepsze i nie dały się pokonać bardzo silnej ekipie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile z Zuzanną Siarkiewicz-Hoszowską, Szymonem Dobersteinem i Kacprem Nalepą w składzie. Pilskie LO walczyło dzielnie – w dogrywce „potknęli się” o pytanie dotyczące wydarzenia odbywającego się cyklicznie co 2 lata w pilskiej Galerii. Mieli 3 podpowiedzi do wyboru – wybrali źle. A chodziło o przegląd twórczości o motywach religijnych. Pilska Galeria, przypomnijmy, przygotowała już dwie wystawy w ramach tego wydarzenia, a jednym z nich była międzynarodowa wystawa ikon w 2021 roku.

IV miejsce zdobyła ekipa Zespołu Szkół Budowlanych – Weronika Zegel, Natalia Nitek oraz Paweł Seredyn.

– Finałowi turnieju towarzyszyły olbrzymie emocje. To była piękna walka. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa. Kibicowaliśmy mocno wszystkim ekipom – i chcielibyśmy, by wszyscy wygrali, bo na zwycięstwo zasłużyły naprawdę wszystkie reprezentacje, które stanęły na podium Turnieju. Ale to konkurs i nie było to możliwe. Zwyciężczyniom gratulujemy przede wszystkim olbrzymiej wiedzy – trzeba tu zaznaczyć, że zakres zagadnień do przyswojenia w tym turnieju był naprawdę ogromny, bo to cała historia sztuki i jeszcze tematy dotyczące artystów naszego, pilskiego regionu oraz pilskiego BWA. Gratulujemy drużynie ZS im. Staszica i pani Justynie Szymańskiej, która przygotowywała zespół do turnieju i gratulujemy naprawdę mocno drużynie I LO z panią Joanną Rachubą – liceum na Pola  przegrało dosłownie jednym punktem w dogrywce. I pozostajemy pod wrażeniem walki i determinacji zespołu Mechanika, który pod opieką pani Danuty Rosy przygotował się do Turnieju równie perfekcyjnie. Olbrzymia wiedza wszystkich trzech ekip z podium, piękna walka, wspaniałe emocje i chyba też dobra zabawa – komentują członkinie jury Finału konkursu: Kinga Mikołajewska i Inocenta Rogusz.

Turniej odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który wręczył zwycięzcom dyplomy – otrzymali je, imienne, wszyscy uczestnicy, a także – osobno – wszystkie finałowe drużyny. Były oczywiście nagrody dla laureatów: I nagroda – bilety wyjazd dla 10 osób + opiekun, w okresie kwiecień-maj 2022 do teatru w Warszawie; II nagroda – bilety dla 10 osób + opiekun na spektakl teatralny w Poznaniu, w okresie kwiecień-maj 2022, III nagroda – 10 biletów + opiekun na wydarzenie kulturalne w Pile, w okresie kwiecień-maj 2022, IV miejsce – bony do EMPiKu.

Finał Turnieju odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Konkurs poprowadził Wojciech Dróżdż. Swoim reprezentacjom kibicowała licznie pilska młodzież, a także pilscy starostowie: Eligiusz Komarowski i Arkadiusz Kubich. A wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu Karoliny Furmańczyk i Karola Szonowskiego.