Ale finał! – o artystach i sztuce wiedzą wszystko

Ale finał! – o artystach i sztuce wiedzą wszystko

9 szkół średnich zmierzyło się z wiedzy o sztuce! – zwyciężyła drużyna II LO STO

Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile zwyciężyła w II Powiatowym Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych. Zwyciężczynie: Pola Piątek, Oliwia Różycka oraz Zuzanna Wołowska pojadą w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Warszawy, gdzie w Teatrze Narodowym obejrzą spektakl „Kordian” w doborowej obsadzie.

Była to II edycja Turnieju poświęconego sztuce, organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Turniej odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. 

W tej edycji zmierzyło się 9 szkół ponadpodstawowych – 8 z Piły i jedna z terenu powiatu. Wygrała drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile. Zwyciężczynie: Pola Piątek, Oliwia Różycka oraz Zuzanna Wołowska pojadą w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Warszawy, gdzie w Teatrze Narodowym obejrzą spektakl „Kordian” w doborowej obsadzie. Ale nie pojadą same – nagrodę wygrały także dla swoich przyjaciółek. Do Warszawy jedzie więc 10-osobowa ekipa (każda z laureatek zabiera z sobą przyjaciół) wraz z panią Bożeną Piecuch, która przygotowała zespół do Turnieju. II LO STO zadebiutowało w tym roku w Turnieju od razu stając na najwyższym stopniu podium.

Zwyciężczynie z roku ubiegłego, Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pile zdobyły w tym roku II miejsce. III miejsce, natomiast, zdobyło I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie w Pile w składzie: Marcelina Grabowska, Kacper Nalepa i Martyna Hoffmann. Rywalizacja pomiędzy finalistami była niesamowita. Różnice punktowe minimalne. O wygranej, tak naprawdę, zadecydowało szczęście w losowaniu pytań – kilka z nich było bowiem, jak stwierdzili uczestnicy zmagań po konkursie, „nie do przejścia”. Finaliści byli przygotowani perfekcyjnie, a trzeba zaznaczyć, że turniej organizowany przez BWA PP jest naprawdę trudny…    

– Zakres zagadnień jest niezwykle szeroki. Młodzież odpowiada na pytania z całej historii sztuki – od starożytności do współczesności, a pytania dotyczą architektury, rzeźby, malarstwa, konkretnych artystów, kierunków w sztuce, manifestów artystycznych – po prostu wszystkiego; następnie w II turze na pytania o artystów regionu pilskiego i ich twórczość oraz o zabytki powiatu pilskiego; w końcu ostatnia tura wymaga od nich rozpoznania dzieł sztuki polskiej i światowej – podania autora i tytułu. Materiał jest niezwykle szeroki i trudny do opanowania w krótkim czasie. Ci młodzi ludzie muszą poświęcić naprawdę dużo czasu, by do tych zmagań się przygotować. Nieustannie pozostajemy więc pod ogromnym wrażeniem wiedzy uczestników – wszyscy finaliści, a także uczestnicy półfinałów, którzy nie przeszli dalej, wykonali niesamowitą pracę. Np. w półfinałach młodzież z ZS im. Staszica oraz z I LO na Pola, zdobyła 51 punktów na 53 możliwe. II LO STO, które zwyciężyło w finale, zgromadziło 50 punktów na 53. To wyraźnie pokazuje, jak olbrzymia jest ich wiedza – komentują organizatorzy Turnieju.   

Stąd piękna nagroda w postaci wycieczki nie tylko dla zwycięzców! Także ekipa Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pile, czyli Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska – również z przyjaciółmi – pojadą na wybrany spektakl teatralny do wybranego miasta: Poznania, Torunia lub Bydgoszczy. Zdobywców III miejsca z I LO na Pola – Marcelinę Grabowską, Kacpra Nalepę i Martynę Hoffmann – czeka również wyprawa do teatru z przyjaciółmi (lub na inne wybrane wydarzenie kulturalne) – ale już w Pile.

Nagrodę otrzymali także uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej: Wiktoria Stepanik, Oliwia Kieruj oraz Tomasz Mętlak – którzy uplasowali się w Turnieju na 4 miejscu – bony zakupowe do Empiku. A nagrody wręczali: wicestarosta pilski, Arkadiusz Kubich oraz dyrektor BWA PP Edmund Wolski.  

Ekipa Teatralnej, co należy docenić, wspaniale dopingowała swoich przyjaciół – przygotowali nawet transparenty z imionami startujących i żywo reagowali na przebieg zmagań. Zresztą i pozostałe drużyny miały wsparcie w koleżankach i kolegach ze swoich szkół. Turniej, mimo że trudny, miał lekką i niezwykle przyjemną oprawę.  

– W naszym Turnieju są zwycięzcy, ale nie ma pokonanych – zaznaczył Edmund Wolski, dyrektor Galerii BWA PP. – Nie mamy co do tego wątpliwości – sam start w tym wymagającym rzetelnego przygotowania i ogromnej wiedzy turnieju jest wygraną. Gratulujemy więc równie mocno ekipom, które do finału nie przeszły – Zespołowi Szkół Technicznych, Zespołowi Szkół Ekonomicznych, Zespołowi Szkół Gastronomicznych, Zespołowi Szkół Budowlanych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.

Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez Powiat Pilski i Galerię BWA PP.

Drużyny do Turnieju przygotowały panie nauczycielki: Justyna Szymańska, Monika Kubik, Bożena Piecuch, Kinga Mikołajewska, Danuta Rosa, Ina Rogusz, Małgorzata Zalewska, Joanna Danielewicz oraz Adrianna Megger.

Więcej informacji na profilu Galerii na FB/ Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz na stronie www.galeriabwa.pila.pl w zakładce Powiatowy Turniej Wiedzy o Sztukach Plastycznych.

Skip to content