Adam Wsiołkowski – malarstwo, rysunek, grafika, video

Adam Wsiołkowski – malarstwo, rysunek, grafika, video

26 czerwca odbył się wernisaż wystawy Adama Wsiołkowskiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta zaprezentował swoje malarstwo, rysunek, grafikę i video.

Urodzony w 1949 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego; dyplom z wyróżnieniem i medalem rektora w 1973 roku. W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa; w latach 1996-2002 był dziekanem macierzystego Wydziału, obecnie jest rektorem ASP.

Adam Wsiołkowski Adam Wsiołkowski Adam Wsiołkowski Adam Wsiołkowski

Uczestniczył w około 150 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Essen. Uzyskał ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu, a w 1991 r. nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artys­tyczne i dydaktyczne. W latach 1981/1982 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.

Adam Wsiołkowski i Grażyna Banaszkiewicz Adam Wsiołkowski

Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę projektową. Autor m.in. cyklów malarskich „Matnia” (od 1972), „Zjawisko” (od 1974), „Miasto nieznane” (od 1979), „Autoportret” (od 1979), „Obecność” (od 1984), „Felek i ja” (od 2003). W 1973 Opracował projekt kolorystyki zewnętrznej elektrowni Dolna Odra.

Minirecital – gra Aleksandra Rżany Aleksandra Rżany – skrzypce i Małgorzata Śmigielska – fortepian

Jest ukochanym panem jamnika szorstkowłosego Felka Drugiego. Prace w zbiorach: Galeria Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzea Okręgowe w Tarnowie i Toruniu; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja Centrum Sztuki „Studio” im. S. I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu; Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galerie BWA w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation – Nowy Jork, muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.

Losowanie nagród ufundowanych przez Autora – pierwsza nagroda: Urszula Fiszer Urszula Fiszer prezentuje nagodę

Twórczość Adama Wsiołkowskiego, obserwowana w dłuższej perspektywie, wzbudza szacunek swą wewnętrzną spójnością i konsekwencją. Zwartości dzieła służy wyraziście określona osobowość autora i jego głęboka samoświadomość, które to cechy warunkują programowe dążenie do jasnej koncepcji intelektualnej i plastycznej. Badawczy, analityczny umysł artysty rodzi precyzyjne konstrukcje myślowe ukierunkowane na refleksję ontologiczną, epistemologiczną czy autotematyczną, zaś nadrzędna potrzeba logiki i porządku pozwoliła mu wyklarować własną formułę estetyczną, która czyni to malarstwo rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka. Oryginalny i bardzo charakterystyczny styl Wsiołkowskiego ujawnia się w obrazach o niezwykłej wprost precyzji wykonania i zdyscyplinowaniu formy. Poddane rygorowi geometrii, czytelne, przejrzyste i tektoniczne kompozycje, stają się wzorem ładu i harmonii, nieco chłodnego w swej percepcji piękna. W tym aspekcie sztuka ta jawi się jako jeszcze jedna współczesna recepcja greckiego kanonu piękna racjonalnego, opartego na przesłankach matematycznych. […]

Przedstawiciele Starosty Pilskiego – Bogusław Mikita i Wojciech Szutkowski Adam Wsiołkowski i Bogusław Mikita

Oto wyabstrahowany świat stężały w wiecznotrwałych i doskonałych układach geometrycznych, których hieratyzm wnosi ton uroczystej powagi. Bowiem ambicją malarza nie jest odwzorowanie rzeczywistego świata w jego bujnych, zmysłowych przejawach; on ten świat poznaje, by wyrazić ukrytą pod powłoką zjawisk istotę rzeczy.

Maria Twys

Rozdawanie autografów Publiczność wernisażu Publiczność wernisażu

Prace prezentowane na wystawie (wybór)

Felek (solwent, plansza 100 × 180 cm) i Pracownia artysty (solwent, plansza 40 × 40 cm) Stanisładam – video

Felek i ja II (cykl) olej/akryl, 70 × 70 cm Felek i ja II (cykl) olej/akryl, 70 × 70 cm

Zjawisko olej/akryl, 35 × 35 cm Obecność II F olej/akryl, 60 × 80 cm

Zjawisko XIII A, B, olej/akryl, 80 × 40 cm Zjawisko XIII C, D, olej/akryl, 80 × 40 cm

Obecność III D, olej/akryl, 70 × 80 cm Obecność III H, olej/akryl, 70 × 80 cm

Nie-obecność C, D, olej/akryl, 86 × 100 cm Widok ogólny wystawy

Wystawa

Skip to content