Narodowe Czytanie w BWA
„Balladyna” Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Na wspólne czytanie dramatu zapraszają Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile – w piątek 4 września o godz. 19.00. Spotkanie odbędzie się w Galerii BWA.
Balladyna, Alina, pan zamku Kirkor, Pustelnik. Grabiec i Filon, a także postaci fantastyczne angażujące się w fabułę utworu, jak Goplana czy Skierka, to główne osoby tej romantycznej sztuki. Kto wcieli się w te postaci? Kilka tajemnic już możemy Państwu zdradzić… W tytułowej roli Balladyny wystąpi Kinga Mikołajewska, nauczycielka z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile; w jej siostrę Alinę wcieli się Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Panteleona Szumana w Pile; postać pana zamku, Kirkora, odtworzy Cezary Andrzej Krajewski, aktor znany z wielu filmów i seriali (m.in. z roli w „Pianiście” R. Polańskiego), a króla Popiela III – Pustelnika – Piotr Grześ, dziennikarz i telewizyjny prezenter. Goplanę – królową jeziora Gopła i – można by rzec – autorkę całego zamieszania, czyli zakochaną w kochanku Balladyny, Grabcu, która przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy, zagra Sylwia Jułga, pełniąca obowiązki dyrektora Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Pile. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. posłankę Martę Kubiak, wicestarostę pilskiego Arkadiusza Kubicha, radnych Rady Powiatu i uczniów pilskich szkół.
Dla wszystkich będzie to nie lada wyzwanie: „Balladyna” jest bowiem sztuką sceniczną, tekst rozpisany został na role, wymaga więc od wszystkich czytających ścisłej współpracy. Z pewnością łatwiej było czytać nowele Henryka Sienkiewicza czy fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa – jak to miało miejsce w latach wcześniejszych w Narodowym Czytaniu. Teraz poprzeczka została zawieszona znacznie wyżej – czytający mają przed sobą występ – bez mała – aktorski, a czytanie odbędzie się bez wcześniejszych prób, jak ma to miejsce w przypadku teatralnych spektakli. Jak ta sztuka się uda? Zachęcamy do oglądania relacji na żywo, online, tego wieczoru na Facebooku, na profilu Starostwa Powiatowego w Pile.
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
***
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser- Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.