Stanisława Neubauer i Manijôcë w BWA

Stanisława Neubauer i Manijôcë w BWA

12.08.2020

Wydarzenie pn: „Różna Polska – jedna Polska” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”

 

 

Powiat Pilski oraz Galeria BWA zaprosili w miniony piątek na wernisaż wystawy prac Stanisławy Neubauer „Z kaszubskiej ziemi, z wielowiekowej tradycji”. Wydarzenie pn: „Różna Polska – jedna Polska” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

-Jest mi niezmiernie miło gościć w państwa mieście. Dziękuję szefostwu BWA za zaproszenie. To dla mnie zaszczyt, że mogę w takiej galerii wystawiać swoje prace. Kaszuby są cudowne. Mamy na naszym terenie Bieszczady i Mazury w jednym. Zapraszam do nas! Musicie to zobaczyć – mówiła Stanisława Neubauer podczas wernisażu swojej sztuki, jaki miał miejsce w miniony piątek w pilskiej Galerii.

Gości przywitał Edmund Wolski, dyrektor Galerii, i to on prowadził z artystką rozmowę o jej twórczości, rodzącej się we wczesnych latach dzieciństwa pasji i obecnych realizacjach. Otwarcie wystawy transmitowane było online, a gościem spotkania była reprezentująca pilskiego starostę Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty.

– Kaszuby są cudowne. Mamy na naszym terenie Bieszczady i Mazury w jednym. Okolice są tak piękne, że ile razy, czy to jadę samochodem, czy rowerem, czy spaceruję, nie mogę się nie zachwycić! Są to niespotykane tereny, zwłaszcza, gdy zaświeci słońce i to wszystko odbija się w błękicie wody – opowiadała artystka,  zapraszając zebranych do wybrania się na Kaszuby. – Na Kaszubach żyje się wspaniale. Mieszkamy ok. 30 km od miasta, więc możemy korzystać z wszelkich dogodności i atrakcji jakie miasto oferuje, czy to z kina, czy teatru,  a także robiąc zakupy w markecie: wsiadamy w auto i w pół godziny jesteśmy na miejscu. Za to na co dzień żyjemy z naturą, w najpiękniejszych okolicznościach przyrody – opowiadała pani Stenia Neubauer.

Jest rodowitą Kaszubką. Urodziła się w Somoninie. Na otwartej w piątek wystawie prezentuje swoje malarstwo, szkło artystyczne i porcelanę, a także odzież z kaszubskimi wzorami. Specjalizuje się w kaszubskim folku. W swojej twórczości posługuje się wieloma technikami, od malarstwa akrylowego, olejnego po fotografię. Maluje porcelanę i szkło, tworzy witraże, biżuterię, projektuje wnętrza i odzież z wzorami kaszubskimi, ale i przez siebie zaprojektowanymi. Jest autorką upominków kaszubskich. Prowadzi z mężem firmę reklamową oraz sklep z twórczością artystyczną i ludową Kaszub „Galerię Neubauer”.

– Na początku malowałam pejzażyki. Mówiłam nawet, że jestem specjalistką od zachodu słońca w każdym kolorze! Aż któregoś razu pojawił się taki pomysł, by namalować obraz z kaszubskimi wzorami, by pokazać wzory z kaszubskich haftów, z ludowych strojów w inny sposób.

Oglądającym ekspozycję szczególnie podobały się te właśnie obrazy inspirowane haftami kaszubskimi. Stanisława Neubauer owe tradycyjne kaszubskie wzory przekształca w nowe formy i kolorystyczne rozwiązania. Nieco je unowocześnia, by następnie przenieść na projektowaną przez siebie odzież – koszulki, sukienki i sportowe bluzy, torby, poduszki, kubki i inne elementy dekoracyjne. Takie działanie stało się misją i priorytetem jej twórczości. Zwłaszcza odzież projektowana przez artystkę cieszy się dużą popularnością – jedną z nabywczyń sukienek Stanisławy Neubauer była Krystyna Stańko, która występuje w nich na estradzie śpiewając jazz po kaszubsku.

– Tę odzież szczególnie lubią dzieci i młodzież i to bardzo mnie cieszy, bo przecież młodzież nie bardzo jest za folklorem … Najczęściej mówią, że to „wiocha”. A jeśli zakładają te ubrania, noszą moje koszulki do dżinsów, noszą torebki to bardzo mnie cieszy. Nie byłam początkowo przekonana, czy tworząc je idę w dobrym kierunku… Ale wtedy, do pokoju, w którym zawiesiłam pierwsze egzemplarze strojów z kaszubskimi wzorami, wszedł mój syn. Popatrzył i powiedział: – Hm… czegoś takiego jeszcze nikt nie wymyślił… To jest dobre! I to była dla mnie olbrzymia motywacja, by iść tą drogą i tworzyć dalej – zdradziła artystka.

Uwagę zwróciły także energetyczne pejzaże – jaskrawe, o mocno nasyconych kolorach, na których artystka uwieczniła i kaszubskie pagórki i błękitne jeziora i charakterystyczne domy zbudowane na drewnianych szkieletach ze słupów i rygli.

Na wystawie można było także obejrzeć malowane szkło i porcelanę, przepiękne porcelanowe figurki, zdobione kolorowymi wzorami m.in. nagrodzone na międzynarodowej wystawie w Mediolanie figurki nasrożonych byczków, pokryte geometrycznymi wzorami.

– Spotkaniami w ramach projektu „Różna Polska – jedna Polska” pokazujemy nasz kraj i jego zróżnicowaną kulturę od gór do morza. Trzy tygodnie temu gościliśmy u nas Podhale, dzisiaj mamy Kaszuby. Ci, którzy uczestniczyli w tamtym spotkaniu i są u nas dzisiaj, widzą, jak rożne to światy, że to zupełnie odmienny świat kolorów – mówił E. Wolski.

A jeśli mowa o Kaszubach warto wspomnieć, że styk kaszubski to cztery główne kolory (najbardziej znane w strojach kaszubskich): czerwony, żółty, niebieski i zielony – oraz dodatkowo czarny, jako dodatek. –  Wszystkie są związane z pejzażem, naturą, kwiatami, z tym co widzimy dokoła żyjąc na Kaszubach – mówiła artystka.

Wieczór uświetnił występ kapeli kaszubskiej Manijôcë z gawędziarzem Rafałem Potrykusem. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

zdjęcia: Szkolny Klub Europejski w Szkole przy Teatralnej w Pile

Skip to content