48. Salon Pilski ART. 2024 – zaproszenie na wernisaż

48. Salon Pilski ART. 2024 – zaproszenie na wernisaż

Piątek, 3 stycznia 2025 r. , godz. 19.00 – wernisaż Salonu Pilskiego ART. 2024.

Będzie to wernisaż 48. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego Salon Pilski ART’2024.

Na wystawie pojawią się prace 46 artystów (rekordowa liczba) z regionu. Będzie co oglądać i podziwiać. Gwarantujemy, że tradycyjna konfrontacja młodego pokolenia z bardziej doświadczonym jawi się niezwykle ciekawie…

W programie wernisażu koncert: Angelina Litwinienko (wiolonczela), Filip Maciborski (fortepian).

Gościem Specjalnym wernisażu będzie Ryszard Kowalewski, malarz gór, alpinista i himalaista.

*** 

Już w piątek, 3 stycznia 2025 r., w pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż kolejnego Salonu Pilskiego. Po raz 48. artyści środowiska pilskiego, z całego naszego regionu, wezmą udział w tym dorocznym przeglądzie i zaprezentują najnowsze prace, które stworzyli w minionym roku.

To wydarzenie, które przyciąga nie tylko twórców, ale i odbiorców sztuki. W jednym miejscu, o jednym czasie mogą oni zapoznać się i z naszymi artystami – spotkać się z nimi, porozmawiać – jak i z ich twórczością. Gościem Specjalnym tegorocznego Przeglądu będzie Ryszard Kowalewski, którego wystawę indywidualną oglądaliśmy w Pile w maju i która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez pilan i gości z okolicznych powiatów. „Raz był najlepszym himalaistą wśród malarzy, innym razem – najlepszym malarzem wśród himalaistów. Obie dziedziny wyniosły go na najwyższy poziom zawodowstwa” – napisano o nim.

– Przez 45 lat wspinałem się w najwyższych górach świata, zdobywałem szczyty w Himalajach, Karakorum, Pamirze, Andach, Alpach, na Alasce. Jak obliczyłem, kilka lat mojego życia spędziłem w górach, wspinając się, wisząc na ścianie, w bazach, pod namiotem… Ja te uwiecznione góry znam z autopsji – wiem, jak wygląda konkretna skała, jaka jest w dotyku, jaką ma fakturę… Odtwarzam je z pamięci. Mam te wszystkie szczyty w głowie i wystarczy, że ktoś wymieni nazwę któregoś z nich, ja już go widzę… jak wygląda w słońcu, jak w nocy, widzę barwy, faktury, wgłębienia, granie, półki skalne, wszystko…– opowiada R. Kowalewski.

Będzie Gościem Specjalnym 48. Salonu.

Ale najważniejszymi bohaterami Salonów Pilskich są artyści z Piły i z regionu, którzy pokażą swoje najnowsze prace, te powstałe w minionym roku. Dla każdego z nich jest to wystawa z pewnością ważna – bo biorą w niej udział, niektórzy od kilkudziesięciu już lat… – ale dla każdego ważna z pewnością z innych powodów…  Pytamy ich więc o te powody, o to, co wnoszą Salony Pilskie w ich artystyczne życie:

Karolina SMORAWSKA: – Salon Pilski przede wszystkim jest dla mnie ukoronowaniem mojej całorocznej pracy. Docenieniem przez lokalne środowisko. Jest ważnym wydarzeniem, a zarazem przestrzenią gdzie mogę spotkać się z innymi Artystami. Często pracuję w samotności, więc jestem spragniona ludzi. Ludzi, którzy komunikują się podobnym, wizualnym językiem. Ludzi, których interesuje co mam do powiedzenie…do namalowania. Co roku uczestniczę w tym wydarzeniu. Jest to bardzo dobry czas by popatrzeć na siebie  z pewnej odległości. Chyba dopiero wtedy uświadamiam sobie, ile zrobiłam i gdzie jestem. Skąd jestem!

Tadeusz OGRODNIK: – W Salonie Pilskim biorę udział od blisko 40. lat. Jest on żywym rejestrem postaw twórczych na przestrzeni dekad. Zmieniają się artyści, zmieniają się odbiorcy, jest to otwarta struktura kulturowa, bezcenne doświadczenie dla każdego z nas. Coroczne uczestnictwo w tej wystawie jest dla mnie dialogiem intelektualnym i artystycznym z kolegami i miłośnikami sztuki. To świadectwo naszej egzystencji tu i teraz.

Anna LEJBA: – Uczestniczę w Salonie Pilskim z ciekawością, ponieważ z roku na rok emanuje on zmieniającymi się sukcesywnie postawami twórczymi i różnorodnością dokonań. Realizacje prezentowane na tym Przeglądzie są zaledwie skrawkiem naszych przemyśleń i działań. Środowisko artystów jest rozproszone i na wskroś indywidualne, dlatego myślę że warto raz do roku wymienić się choćby uśmiechami. Udział w Salonie jest z mojej strony wyrazem szacunku dla twórców i odbiorców sztuki, jest zgłoszeniem obecności.

Natalia WYSOCKA: – Salon Pilski jest dla mnie czymś wyjątkowym, ponieważ daje mi okazję do powrotu do rodzinnego miasta po latach życia za granicą. To przestrzeń, gdzie mogę ponownie nawiązać kontakt z ludźmi, których nie widziałam od dawna – zarówno z artystami, jak i odbiorcami sztuki. Spotkanie z kolegami i koleżankami z mojego artystycznego środowiska to nie tylko możliwość zobaczenia, jak rozwijają się nasze równoległe drogi twórcze, ale także szansa na refleksję nad tym, gdzie jesteśmy w naszych życiowych podróżach. Salon jest także ważny z innego powodu – pozwala ludziom, którzy zostali w moim rodzinnym mieście, zobaczyć, jak ja się rozwijam artystycznie i gdzie doprowadziła mnie praca twórcza za granicą. To dialog nie tylko ze środowiskiem artystycznym, ale także z moimi korzeniami, z przeszłością, która zawsze będzie częścią mojej tożsamości.

Katarzyna OLTER: – W Salonach Pilskich uczestniczę od ponad 10 lat. W naturze człowieka jest nieodparta chęć kreacji i dzielenia się własną wizją świata przez pryzmat  twórczości. To niezwykły hołd względem drugiej osoby, gdy ofiaruje się jej coś, co jest stworzone z głębi własnych odczuć. Tę możliwość ofiarowania moich uczuć, emocji, przemyśleń, wizji odbiorcom, daje mi właśnie Salon Pilski. Bardzo istotna jest dla mnie obecność na samym wernisażu, ponieważ to okazja do bliskości z drugim człowiekiem –  bliskości, którą stwarzają rozmowy, wymiana spostrzeżeń, ale i podglądanie tego, jak odbiorcy zareagują na moją sztukę. Uwielbiam to! Bo to jest dla mnie niezwykle ważne. Moja twórczość to rozbudowana „gałąź” fotografii. Liczę na to, że moje uniwersalne, ogólnoludzkie zdjęcia, poruszą emocje oglądających – przekonanie, że tak właśnie się dzieje, daje mi największą satysfakcję i wzbudza we mnie najsilniejsze poczucie spełnienia.

Michalina URBAŃSKA: – Udział w Salonie Pilskim to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Przekraczając mury galerii BWA czuję, jakbym wchodziła do innego świata – przestrzeni pełnej twórczej energii, gdzie spotykam ludzi podobnych do mnie: wrażliwych, twórczych, rozumiejących się poprzez obrazy, które powstały w ciągu ostatniego roku. To moment pełen emocji, a czasem wzruszeń, ponieważ każdy artysta prezentujący swoje prace ma otwarty umysł na nowe, twórcze doświadczenia. Choć różnimy się, każdy z nas ma szansę zaprezentować swoją twórczość w wyjątkowym gronie. Ta wystawa daje mi również możliwość podzielenia się częścią mojego świata z odbiorcami i obserwowania ich reakcji na moje prace. Szczególnie cenię konstruktywną krytykę i celne spostrzeżenia, które inspirują mnie do dalszego rozwoju. To ważne doświadczenie, które motywuje mnie do odkrywania nowych dróg w mojej fotografii.

(więcej wypowiedzi na profilu Galerii na FB)

– Na wystawie pojawią się prace 46 artystów – to rekordowa liczba, jeśli chodzi o Salony Pilskie. Będzie co oglądać i podziwiać. Gwarantujemy, że tradycyjna konfrontacja młodego pokolenia z bardziej doświadczonym jawi się niezwykle ciekawie… – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

A są wśród uczestników i twórcy z niezwykłym doświadczeniem, którzy w przeglądach uczestniczą od kilkudziesięciu już lat, są młodzi artyści, którzy do środowiska artystycznego Piły i regionu dołączyli parę lat temu, są też debiutanci. Warto przyjść i samemu przekonać się, co w pilskiej sztuce piszczy…

A oto artyści, których prace pojawią się na wystawie:

Janusz Argasiński
Alfred Aszkiełowicz
Wojciech Beszterda
Małgorzata Biała
Małgorzata Borsukiewicz
Małgorzata Czyż
Ori Gawrońska
Danuta Grabowska
Olga Hausmann
Robert Judycki
Alina Kaja
Anna Kluza
Olimpia Kogut
Agnieszka Kołcon
Zbigniew Kosicki
Filip Kowalski
Anna Lejba
Rafał Łuszczewski
Krzysztof Madera
Maciej Małecki
Paula Marinelli
Andrzej Masianis
Marta Mrówka
Tadeusz Ogrodnik
Katarzyna Olter
Lucyna Pach
Tomasz Perlicjan
Barbara Pierzgalska-Grams
Stanisław Pręgowski
Paulina Rymarkiewicz
Bogusława Różańska
Karolina Smorawska
Paweł Sobecki
Kacper Spek
Piotr Spek
Bernadeta Sudnikowicz
Agnieszka Szymańska
Marta Tomaszewska-Bartnicka
Agnieszka Ulanowska
Michalina Urbańska
Elżbieta Wasyłyk
Renata Wojnarowicz
Natalia Wysocka
Dariusz Zatoka
Marta Zatylny
Agata Żychlińska

Wernisaż 48. Salonu Pilskiego ART. 2024 – w piątek, 3 stycznia 2025, o godz. 19.00.

W programie koncert: Angelina Litwinienko (wiolonczela), Filip Maciborski (fortepian). Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.

Skip to content