44. Salon Pilski otwarty!

44. Salon Pilski otwarty!

Blisko 80 prac 35 artystów środowiska pilskiego zaprezentowanych zostało na dorocznym Salonie Pilskim ART. 2020. To już 44. taki przegląd twórczości lokalnego środowiska artystycznego jednak pierwszy bez udziału publiczności. Wernisaż wystawy, pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego, odbył się w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Pile i transmitowany był na żywo na profilu BWA 8 stycznia br. Patronat honorowy nad Przeglądem sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Wystawę otwierali Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP oraz starosta Eligiusz Komarowski – współgospodarz obiektu, gość i jednocześnie Patron Honorowy 44. Salonu Pilskiego.

–  Witam wszystkich zebranych przed monitorami. Szczególnie ciepło pozdrawiam 35. artystów, których prace dzisiaj prezentujemy, ich przyjaciół z całej Polski oraz naszych stałych, wiernych gości, których gościliśmy u nas przy okazji przeróżnych spotkań ze sztuką. Otwieramy dzisiaj 44. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego – najważniejszą imprezę w roku. Co roku na Salonie była nas pełna sala, zawsze było to wydarzenie artystyczne i także towarzyskie. Ale dzisiaj mamy taką rzeczywistość, jaką mamy. Cieszymy się, że dzięki mediom społecznościowym możemy chłonąć tę sztukę. To Przegląd to impreza ważna jak żadna inna, ponieważ mobilizuje całe środowisko do tego, by przedstawić efekty swojej rocznej pracy i artystycznych przemyśleń – mówił podczas wernisażu Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile. – Ten rok dał się nam mocno we znaki… Byliśmy zamknięci, ale mimo to zorganizowaliśmy ponad 30 imprez –  w katalogu, który towarzyszy tegorocznemu Salonowi Pilskiemu znajdziecie Państwo wykaz tych wydarzeń. Było to możliwe dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego. Bo samorząd Powiatu dba o kulturę. Muszę to wyraźnie zaznaczyć: jako jednostka kultury nie doświadczyliśmy ani przez moment tego, że jakiś kryzys w kraju istnieje – dodał dyrektor. – Kultura w tych trudnych czasach powinna zajmować wyjątkowe miejsce. Przygnębiająca niepewność bytu, niepewność jutra, sprawia, że szukamy otuchy w przyjaznych miejscach, w tym w kulturze – mówił E. Wolski.

– Chciałbym podziękować całemu środowisku pilskich artystów. Kultura łagodzi obyczaje, sztuka łagodzi obyczaje, a trudne warunki kształtują charakter, nawet tak wrażliwych ludzi, jak ludzie kultury – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. – Jako Powiat staraliśmy się wspierać projekty BWAiUP.  Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogły być realizowane wyjątkowe zadania – dorobiliśmy się m.in. ciekawych serii filmów o charakterze dokumentalnym, ukazujących dorobek pilskich artystów – przypomniał starosta.  

Mowa oczywiście o serii filmów „Artyści Północnej Wielkopolski”.

– Jednym z założeń tego projektu była pewna pomoc dla artystów. Postaraliśmy się o to, by odczuli, że w tych trudnych czasach jednak ktoś o nich pamięta. Złożyliśmy już wnioski o kolejne dotacje, liczymy, że otrzymamy wsparcie i że w bieżącym roku następna grupa artystów zostanie doceniona, że powstaną kolejne filmy – dodał E. Wolski.  

Podczas wernisażu starosta Komarowski poinformował, że już niebawem na mapę kulturalną Piły i Powiatu Pilskiego powróci dawne Kino ISKRA. Remont budynku przy ul. Kilińskiego jest już na ukończeniu.

– Jestem dumny z tego, że jako Powiat Pilski wspieramy rewitalizację kolebki naszej kultury, ważnego miejsca naszej powojennej historii. Będzie to piękny budynek i piękne miejsce do różnych działań w zakresie kultury – dodał starosta.

Osoby oglądające relację z otwarcia wystawy miały także okazję uczestniczyć w oprowadzeniu kuratorskim przez dr hab. Elżbietę Wasyłyk, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie.

– Prezentacji przyświecają słowa Tadeusza Kantora „Obraz jako wydzielina wnętrza”. Możemy i na prezentowane tu dziś prace spojrzeć pod tym kątem – są one w jakimś sensie wydzieliną wnętrz poszczególnych artystów. Wydzielina to coś, co organizm wydala, a więc kojarzy się z procesem fizjologicznym, z czymś pejoratywnym, nieprzyjemnym. Ale wydzielina może też być czymś pozytywnym, jak żywica, jak bursztyn, jak żywice życiodajne, korzystne dla człowieka. Tak samo jest w sztuce. Jest obraz, który może nas nakarmić i jest obraz, który może być kłopotliwy. Zestaw prac, który został zaprezentowany na tej wystawie będzie działał podobnie: będą obrazy, które będą karmiły wasze wnętrze i takie, które będą czymś kłopotliwym – ale to już zależy od subiektywnego odczucia. Zapraszam więc wszystkich do obejrzenia wystawy – w relacjach online i na stronach Galerii – do głębokich przemyśleń, do wyciagnięcia wniosków i zainteresowania się sztuką. Zachęcam do tego, aby znajdować tę wydzielinę, która dodaje nadziei i upiększa otoczenie – mówiła E. Wasyłyk.

Na Salonie Pilskim swoje prace prezentują:

Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Agnieszka Kołcon, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Mrosczok-Podolak, Andrzej Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Ewa Rudnicka, Piotr Spek, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz oraz Dariusz Zatoka.

Prace pokazane na tegorocznym Salonie można oglądać na stronach BWAiUP: na Facebooku (FB/ Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile) oraz tu, na www.galeriabwa.pila.pl, – będziemy je prezentować sukcesywnie.

Na FB dostępne są także 2 relacje filmowe z otwarcia 44. Salonu Pilskiego i z oprowadzenia kuratorskiego po wystawie.

Wystawa będzie czynna do 12 lutego. Na razie można ją oglądać jedynie online. Jak będzie wyglądała sytuacja po 18 stycznia ze wstępem do galerii – będziemy informować. Jeśli rząd złagodzi obostrzenia – będzie możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji.

Skip to content