Zapraszamy na premierę!

Zapraszamy na premierę!

 

15.09.2020

Zapraszamy do naszej Galerii na premierę czterech pierwszych filmów nakręconych przez BWAiUP o artystach naszego regionu. Pokażemy po 2 filmy z każdego cyklu. Pierwszy cykl to „Artyści Północnej Wielkopolski online”, drugi: „Nie bój się sztuki”. 

Gośćmi spotkania będą bohaterowie prezentowanych dokumentów, artyści plastycy: Alfred Aszkiełowicz, Małgorzata Biała i Anna Kluza.

Czwartek, 17 września, godz. 18.00, Galeria BWA, ul. Okrzei 9/2, Piła.

Zaprasza: Powiat Pilski oraz BWA i UP.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Obowiązują obostrzenia związane z COVID-19. Prosimy o dostosowanie się do przepisów (maseczki, dezynfekcja rąk przy wejściu, zachowanie odstępów, podpis na liście z kontaktem przy wejściu. Dziękujemy 

***

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych otrzymało środki z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. 68 tysięcy złotych przeznaczyliśmy na dwa projekty Galerii.

– Nasze Biuro od połowy czerwca pracuje przy realizacji 16 filmów, które są pogrupowane w dwóch cyklach – „Artyści Północnej Wielkopolski” oraz „Nie bój się sztuki”. W pierwszym cyklu, w ośmiu około 20-minutowych odcinkach, przedstawione zostały sylwetki ośmiu wybitnych artystów malarzy z naszego regionu: Alfreda Aszkiełowicza, Anny Kluzy, Tadeusza Ogrodnika, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Andrzeja Podolaka, Eugeniusza Repczyńskiego, Andrzeja Tomaszewskiego i Elżbiety Wasyłyk. Filmy te to prawdziwe realizacje dokumentalne – ich główną część zajmują wywiady z artystami przeprowadzone w ich pracowniach przez Edytę Kin, Elżbietę Wasyłyk, Jana Japasa Szumańskiego i także przeze mnie – zdradza dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.

Ekipa BWA odwiedzała bohaterów filmowych opowieści w ich pracowniach. Prowadziliśmy tam rozmowy z artystami, ale realizowaliśmy także ujęcia z twórcami przy pracy: przy sztalugach, płótnach, kreślarskich stołach i w otoczeniu, które bohaterom jest na co dzień najbliższe. Poza wywiadami w filmach pojawiają się recenzje twórczości, fragmenty biografii, zdjęcia obrazów.

– W drugim cyklu, w 8 około 12-minutowych odcinkach, zaprezentowane zostały fascynacje artystyczne naszych artystów:  Małgorzaty Białej, Anny Kluzy,  Anny Lejby, Barbary Pierzgalskiej- Grams, Pauli Marinelli, Tomasza Perlicjana, Renaty Wojnarowicz i Elżbiety Wasyłyk. Są to w pewnym sensie warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej – mówi E. Wolski.

Dzięki opowieściom twórców związanych z pilską Galerią poznamy pasjonującą twórczość wielkich mistrzów malarstwa i grafiki, ale i artystów może mniej znanych szerokiemu odbiorcy  – ale takich, którzy byli fascynacją i wywarli na artystyczną drogę opowiadających znaczący wpływ. Na “tapetę” nasi artyści wzięli m.in. dzieła Hieronima Boscha, Jacka Malczewskiego, Paula Klee, Vincenta van Gogha, Leona Wyczółkowskiego.

Teraz przed nami premiery tychże filmów w Galerii – z udziałem bohaterów i gości, na które mamy zaszczyt Państwa zaprosić.

W czwartek, 17 września, odbędzie się pokaz pierwszych czterech filmów – zaprezentujemy po dwie produkcje z każdego cyklu. Ich bohaterami będą Alfred Aszkiełowicz, Małgorzata Biała oraz Anna Kluza. Na kolejne cztery filmy (Tadeusz Ogrodnik, Andrzej Podolak, Anna Lejba, Paula Marinelli) zapraszamy na 24 września (godz. 18.00), a następne premiery będą odbywać się w czwartki października (1.10. oraz 15.10.2020 – o szczegółach poinformujemy). Następnie produkcje te będzie można oglądać online – zgodnie z tytułem programu „Kultura w sieci” na stronach Narodowego Centrum Kultury, na stronie www.galeriabwa.pila.pl oraz na naszym profilu na Facebooku. Co więcej – w ramach projektu powstanie także publikacja książkowa w formie e-booka, która – po premierze wszystkich filmów – będzie dostępna na stronie www. Galerii.

 

Skip to content