Wydarzyło się w 2021 roku

Wydarzyło się w 2021 roku

Lada dzień pożegnamy rok 2021. Był on bardzo bogaty w wydarzenia w naszej Galerii BWA. Przypomnijmy najważniejsze z nich. Przeżyjmy to jeszcze raz:

8 stycznia – Salon Pilski Art 2020

Blisko 80 prac 35 artystów środowiska pilskiego zaprezentowanych zostało na dorocznym Salonie Pilskim ART. 2020. Wernisaż, z powodu pandemii, po raz pierwszy w historii odbył się bez udziału publiczności. Był transmitowany na żywo na profilu Facebookowym BWA. Wystawę z dyrektorem Galerii Edmundem Wolskim otworzył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

19 lutego – Odkrywanie tożsamości

Pilska Galeria, po zniesieniu w lutym części obostrzeń związanych z pandemią, ponownie zapełniła się gośćmi. Prace zaprezentowało ośmiu artystów – twórców z terenu całego kraju i jedna artystka z Francji: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabela Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka). Część z prac prezentowanych na wystawie powstała podczas pleneru malarskiego zatytułowanego „Odkrywanie tożsamości”, którego założeniem było artystyczne uchwycenie przemian jakie zaszły na tzw. Ziemiach Odzyskanych w związku z powojenną migracją ludności. Wieczór z udziałem publiczności i ten transmitowany na żywo na profilu BWA był artystycznym wydarzeniem. Złożyły się na niego m.in. rozmowy z artystami – wszyscy w komplecie uczestniczyli w wernisażu!

11 marca –  otwarcie Galerii Debiutów

Wernisażem Marty Zatylny „Znaki obecności” zainaugurowała swoją działalność Galeria Debiutów BWA w Pile – miejsce, w którym absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu mogą pokazać się szerszej publiczności, indywidualnie, w profesjonalnej galerii. Pierwsza wystawa zorganizowana w tej na nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9/2 cieszyła się olbrzymią popularnością – także w Internecie, na profilu Galerii.

16 kwietnia – Ikony w Galerii

Wernisaż online (lockdown) międzynarodowej wystawy ikon. Zaprezentowanych zostało blisko 100 prac autorstwa aż 57 twórców z sześciu krajów – z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski. Wszystkie prace można było (i można do dziś) obejrzeć z  bliska na stronie www. BWA oraz na profilu biura na FB poprzez specjalną aplikację umożliwiającą wirtualny spacer po galerii. Gośćmi wernisażu byli kuratorzy ekspozycji: Katarzyna Jakubowska – Krawczyk, Uniwersytet Warszawski oraz Mateusz Sora, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy.

14 maja –  Uniwersytet Artystyczny Poznań

Było to spotkanie – pierwsze po lockdownie – z udziałem publiczności. Ekspozycja prezentowała prace 20 autorów – artystów i jednocześnie wykładowców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Część z nich obecna była na wernisażu: Natalia Czarcińska, Andrzej Pepłoński, Wojciech Gorączniak, Marek Jakuszewski oraz Andrzej Zdanowicz, który w Pile prezentował równolegle wystawę indywidualną: „36 widoków na dom, w który uderzył piorun”. Do galerii po pandemicznych ograniczeniach powróciła młodzież, licznie odwiedzając wystawę.

19 maja –  po 18 latach w pracowni

Ilona Tecław, od 18 lat związana z warsztatami malarskimi odbywającymi się w BWAiUP, po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w profesjonalnej Galerii BWA. W zajęciach malarskich uczestniczą osoby dorosłe. Kieruje nimi Elżbieta Wasyłyk.

11 czerwca – Areszt Sztuki

„Terytoria. Areszt Sztuki 2005-2021” – to tytuł wystawy zorganizowanej we współpracy z Warmińsko – Mazurskim Stowarzyszeniem Areszt Sztuki z okazji jubileuszu 15-lecia jego działalności. Malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, ceramika, batik – to prezentowane techniki. Prace w Pile pokazało 40 artystów.   

15 czerwca – recital Jolanty Reszelskiej

Licznie zebrana publiczność owacjami na stojąco nagrodziła artystkę za przepiękny, emocjonalny i pełen ekspresji występ. Gratulowano Jolancie Reszelskiej m.in. licznych sukcesów w czasie 45-letniej kariery pianistycznej. Był to wieczór niezwykle oczekiwany, bo pierwszy koncertowy w BWA od ponad roku, kiedy to, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, w lutym 2020 r., Galeria gościła grupę Eljazz Quartet. Z powodu olbrzymiej ilości zainteresowanych, obowiązywały zaproszenia, a ponadto – dla podkreślenia rangi wydarzenia – stroje wieczorowe..

26 czerwca – Festyn malarski ECO-ART

Pierwszy – i od razu z olbrzymim sukcesem! Do dyspozycji młodych artystów były podesty, sztalugi oraz wszelakiego rodzaju farby, także akryle do malowania tkanin. Chętni otrzymali bawełniane, ekologiczne torby, które malowali według własnych pomysłów i podpowiedzi pilskich artystek – Lucyny Pach, Marty Mrówki, Małgorzaty Białej i Marty Zatylny.  Pod koniec festynu stworzono przepiękną galerię prac. W imprezie wzięło udział ok. trzysta osób.

15 lipca. – Debiut: Olimpii Kogut

Kolejna odsłona Galerii Debiutów i kolejny talent, który wyszedł „spod ręki” Lucyny Pach prowadzącej zajęcia plastyczne dla młodzieży w MDK „Iskra” w Pile. Na wernisaż licznie przybyli goście, także bliscy i znajomi artystki. Zainteresowanie ogromne! – Dla nas to przepiękna chwila, wielka rzecz, że tak uzdolnione osoby kończąc studia wracają do nas ze swoimi dziełami – mówił dyrektor BWA Edmund Wolski.

6 sierpnia – Podróże z Joanną Imielską

Artystka zaprezentowała cykle podróżne. Każda praca była jej osobistym zauroczeniem danym miejscem i osobistą jego interpretacją. Góry Harzu, Szanghaj, Pekin, czeska Ostrawa, Nowy Jork, Serbia – różne techniki, wprowadzenie cytatów, notatek z podróży, zapisów pamiętnikowych – wszystko to stworzyło dzieła wyjątkowe, gęste od symboli i znaków. Wystawa budziła podziw odbiorców. 

3 września – Teatr Franciszka Starowieyskiego

Niewątpliwie wydarzenie roku 2021 – prezentacja wysokiego na 3 m i szerokiego na 18 m dzieła Mistrza Franciszka Starowieyskiego z cyklu Teatr Rysowania „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Setki zwiedzających każdego dnia! – z Piły, powiatu, regionu, także z Warszawy, Szczecina i Torunia. Liczne wycieczki szkolnej młodzieży i konieczność rezerwowania terminu zwiedzania. Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego zrobiły ogromne wrażenie na odbiorcach. W ostatnim dniu, na nocną prezentację dzieła, przyszło około 100 osób!

4 września – warsztaty artystyczne na Eco-meetingu

W ramach promowania proekologicznych zachowań na Stadionie Powiatowym przy Okrzei zorganizowano Eko – Meeting Powiatu Pilskiego. Zaprezentowały się gminy powiatu pilskiego, także działkowcy, twórcy ludowi i rękodzielnicy, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej i domy pomocy społecznej. BWAiUP zorganizowało dla dzieci i młodzieży warsztaty artystyczne EkoArt., które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

9 września – Debiut Karoliny Smorawskiej

Kolejna wystawa w Galerii Debiutów pilskiego BWA. Karolina Smorawska – ilustratorka książek i projektantka graficzna, która tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych – wzbudziła swoją twórczością olbrzymie zainteresowanie, zwłaszcza młodej części odbiorców sztuki. Potwierdzeniem tego faktu były liczne wizyty młodzieży w Galerii oraz rekordowa liczba wejść na relację z tego wernisażu w mediach społecznościowych BWA. 

8 października –  Cześnik w Pile!

Profesor Akademii Szkut Pięknych w Gdańsku. Ten jeden z najważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce przyciągnął do Galerii tłumy zwiedzających. Hasło „Cześnik w Pile” działało na wielbicieli sztuki jak magnes. Galerię odwiedziła rekordowa liczba gości – podobnie jak miało to miejsce podczas wystawy dzieła F. Starowieyskiego. Wycieczka za wycieczką – drzwi BWA nie zamykały się!

20 października – O sztuce w BWA

Zainaugurowaliśmy cykl spotkań pod nazwą „O sztuce w BWA”. Warsztaty są adresowane do młodzieży pilskich szkół średnich, dla których organem zarządzającym jest Powiat Pilski, a bohaterami spotkań są artyści regionu pilskiego. Bohaterką pierwszego spotkania była Barbara Pierzgalska – Grams.  Pilskiej młodzieży opowiadała o tym, czym jest sztuka, jak rozpoznawać dzieła sztuki i jak je oglądać.

5 listopada –  Wokół piękna Agaty Wolniewicz

Wystawa prac artystki związanej z Akademią Sztuki w Szczecinie. „Poza pięknem…?” to malarstwo oraz plakaty powstałe w projekcie społecznym, w których centrum stoi człowiek. Prace artystki ze Szczecina zachwyciły gości wernisażu, zwracano uwagę na doskonały warsztat autorki, precyzję w odwzorowywaniu ludzkiego ciała.     

10 listopada – Debiut Ori Gawrońskiej

Kolejna debiutancka wystawa indywidualna w Galerii Debiutów. Ori jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w  Poznaniu. Tworzy sztukę – m.in. linoryty – bliską zwłaszcza młodemu pokoleniu. Część prac inspirowana jest mitologią japońską. Kolejne rekordy wizyt, fotografowania prac artystki przez młodzież, wizyt na facebookowej relacji z wernisażu. Liczba odbiorców postu zbliżyła się do 5 tysięcy. Relację z wernisażu online obejrzało ponad 500 osób.      

17 listopada – spotkanie z Paulą Marinelli

Ok. 180 uczniów wzięło udział w kolejnym spotkaniu w ramach cyklu „O sztuce w BWA”. Artystka mówiła o swojej twórczości plastycznej, przeprowadziła także warsztaty z muzykoterapii prezentując instrumenty używane w technikach relaksacyjnych, takie jak gong, kryształową misę, czy dzwonki Koshi. Zainteresowanie zajęciami cyklu ze strony nauczycieli i młodzieży pilskich szkół ponadpodstawowych przerosło nasze oczekiwania. Łącznie uczestniczyło w tych spotkaniach już kilkaset uczniów.

26 listopada – Wieczór 7 świec

W bogatym programie imprezy znalazł się hebrajsko-polski recital Jana Białęckiego z Paryża, będącego w trasie koncertowej po Polsce. Francusko-polski bard pochodzący z Warszawy, a od 1984 r. mieszkający na stałe w Paryżu, wykonał własne kompozycje w kilku językach.

3 grudnia – Sceny Marka Haładudy

Artysta z Poznania, profesor w dziedzinie sztuki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pilanie licznie przybyli do galerii. Wydarzenie było także transmitowane na żywo na profilu placówki na Facebooku.  Galerią w pierwszym rzędzie zawładnęły wielkie formaty i bogata kolorystyka prac.

10 grudnia – międzynarodowy projekt typograficzny

Wystawa „LemPress” dedykowana pamięci Stanisława Lema i jego twórczości – z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza oraz 60-lecia wydania jego książki „Solaris”, przygotowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie. Do projektu zostały zaproszone pracownie z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

14 grudnia – spotkanie z Anną Kluzą

Spotkanie z artystką, która współuczestniczyła w produkcji nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, a obecnie tworzy animację malarską „Chłopów” Reymonta. Młodzieży zaprezentowała m.in. gotowy już trailer tego filmu, a także obrazy, które namalowała do krótkometrażowej animacji  „VILAINS” (Złoczyńcy), realizowanej z wytwórnią francuską, i następnie gotowy już film. Zainteresowanie szkół było ogromne.

Skip to content