O sztuce w BWA z Anną Kluzą

O sztuce w BWA z Anną Kluzą

Anna Kluza o animacji malarskiej.

W Galerii BWA odbyły się trzy kolejne spotkania z cyklu „O sztuce w BWA”. Tym razem młodzież pilskich szkół ponadpodstawowych (Zespołu Szkół przy Teatralnej, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół im. S. Staszica, Budowlanki i I LO) spotkała się z Anną Kluzą, artystką pochodzącą z Nowego Buczka w gm. Lipka.

Anna Kluza jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2010 r. obroniła pracę dyplomową na Wydziale Rzeźby. Stypendystka programu ERASMUS – w 2009 r. ukończyła semestr letni na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

W 2014 r. zrealizowała pierwszy projekt w technice animacji malarskiej – teledysk „Nad ranem”, (studio Breakthrufilms), który zaprezentowała młodzieży podczas spotkania. Jest to teledysk do piosenki z tekstem poety Tadeusza Gajcego, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Anna Kluza opowiedziała młodzieży o technice animacji malarskiej – zaprezentowała, w jaki sposób powstają animacje: – Każde ujęcie w przypadku tego teledysku było ręcznie malowane na płótnie. Potem wykonano jego zdjęcie i następnie wprowadzono do niego ruch.

Prowadzący spotkanie Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP, przypomniał młodzieży o tym, że to właśnie Anna Kluza pracowała przy pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej „Loving Vincent” („Twój Vincent”). W filmie, który odniósł olbrzymi sukces na całym świecie i był nominowany do Oscara, animowała jedne z najbardziej ambitnych ujęć, stworzyła wiele obrazów koncepcyjnych – także portret Vincenta van Gogha, który promował film, jest jej autorstwa.

Młodzież na spotkaniu w BWA obejrzała ponadto trailer „Chłopów” – to następna animacja malarska (wg powieści Władysława Reymonta), nad którą obecnie pracuje zespół Breakthrufilms.

– Książka, która przyniosła Reymontowi nagrodę Nobla to ogromny materiał, także w sensie ilościowym, zawiera niewiarygodnie długie opisy Polski, jej krajobrazów i piękna… Jednakże to, co w powieści zajmuje wiele stron, malarz może ukazać za pomocą jednego obrazu. Jest to przepiękne, wrażeniowe malarstwo, oddające ducha tamtych czasów – mówi malarka – Zwyczaje polskiej wsi, tradycje, gwara są bliskie mojemu sercu ze względu na miejsce, w którym się wychowałam (od red: Nowy Buczek, gm. Lipka, powiat złotowski). Zachwyciłam się tą książką na nowo.

Artyści pracując nad filmem czerpią inspiracje z dzieł powstałych w okresie Młodej Polski.

– Bazujemy na obrazach pochodzących z początków XX wieku. Oglądając te obrazy czuję zapach skoszonej trawy, wilgotnej ziemi, klimat powietrza zmierzchu, poranka, zachodu słońca. Te widoki są mi szczególnie bliskie. Podobnie jak malarstwo tego okresu, które zawsze mnie zachwycało – wyznaje Ania Kluza.

Podczas spotkania odbyła się także polska premiera krótkometrażowego filmu „VILAINS” (Złoczyńcy). Anna Kluza propozycję współpracy przy tym obrazie otrzymała od francuskiej reżyserki Flory Molinie. Producentem jest francuska wytwórnia filmowa Easy Tiger. To ok. 20 minutowy film, będący połączeniem live action footage z 12-minutową animacją malarską, do której ujęcia w całości malowały Anna Kluza i Flora Molinie. „Vilains” to film o około 11-letnim chłopcu, który wraz z mamą mieszka na farmie i przeżywa bunt okresu dojrzewania. Ujęcia malarskie mają tu specyficzny, nieco oniryczny klimat i ekspresjonistyczną, odważną, wyrazistą kolorystykę. Istotne są emocje i atmosfera, przekazana przez animatorki w swobodnym geście malarskim oraz niedopowiedzianych kształtach sugerujących wyraz twarzy i gesty dłoni.

Kolejne spotkanie z cyklu „O sztuce w BWA” już w styczniu.

Skip to content