Wernisaż: Andrzej Podolak „Życie zamknięte w obrazach”  – piątek, 24 sierpnia 2018, godz. 19.00

Wernisaż: Andrzej Podolak „Życie zamknięte w obrazach”  – piątek, 24 sierpnia 2018, godz. 19.00

 Od 24 sierpnia w Galerii BWAiUP w Pile będzie można oglądać wystawę retrospektywną prac Andrzeja Podolaka pt: „Życie zamknięte w obrazach”. Wystawa ma charakter jubileuszowy i odbywa się z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty. Zapraszamy Państwa na wernisaż, który odbędzie się w piątek, 24 sierpnia , o godz. 19.00.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł RP Grzegorz Piechowiak oraz Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Andrzej Podolak to pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa.

Przez wiele lat był dyrektorem pilskiego BWAiUP. Wielokrotnie mieliśmy okazję podziwiać jego obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Artysta został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawa będzie retrospektywna – obrazy, które będzie można na niej zobaczyć to jednocześnie i kontynuacja podejmowanych wcześniej przez artystę wątków, jak i ich modyfikacja, dalsze badanie i eksploracja. Ciągle jednak obezwładniają kolorystyką, mocą, energią.

„Andrzej w swoim malarstwie odrzucił związki literacko-wyobrażeniowe na rzecz napięcia emocjonalnego, rytmu kompozycji, struktury materii, ekspresji koloru, jako medium relacji o otaczającym go świecie natury.”

Nie sposób nie poczuć owej ekspresji koloru stając oko w oko z jego płótnami…

W lutym bieżącego roku Andrzej Podolak obchodził 75. urodziny – to dodatkowa okazja do spotkania z nim i jego twórczością w Galerii BWA. Serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową uroczystość.

Benefis poprowadzi Jan Japas Szumański. Niespodzianką wernisażu będzie koncert jazzowy w wykonaniu JAZZ TRIO: wystąpią: Grzegorz Nadolny – kontrabas, Rafał Jackiewicz – saksofony i Igor Nowicki – fortepian.

____________________________________________________________________

Andrzej Podolak

Ur. 1943 r. w Ogrodzieńcu. Studia artystyczne odbył w latach 1963 – 1969 na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów: Mieczysława Wejmana, Tadeusza Łakomskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Szancenbacha. Dyplom w 1969 roku uzyskał w pracowni prof. Jonasza Sterna.

Twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa.

Eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in.: Kraków, Warszawa, Poznań, Piła, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp., Sopot, Wałbrzych) oraz za granicą (Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Schwerin, Sankt Petersburg, Kijów, Bratysława, Stenberg, Châtellerault, Innsbruck, Linz, Kowno, Katania/Sycylia, Praga, Wilno, Berlin, Imola/Włochy). Prace jego znajdują się w zbiorach państwowych: muzeach i galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, w tym zbiorach papieskich w Watykanie. Myśl krytyczna – oceniająca twórczość malarską Andrzeja Podolaka – zawarta jest w licznych publikacjach prasowych i wydawniczych, programach telewizyjnych oraz odnotowana w mediach elektronicznych. Wraz z żoną Anną Mrosczok-Podolak (pastel, digital painting) prowadzi Galerię Autorską.

Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.: 1986 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1987 – Nagroda Wojewódzka w Dziedzinie Plastyki, 1990 – Nagroda Wojewody Pilskiego za całokształt osiągnięć twórczych, 1997 – Medal Miasta Châtellerault, 1998 – Srebrny Krzyż Zasługi, 1999 – Nagroda Starosty Pilskiego w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury, 2011 – Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2013 – Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania”, 2017 – Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS, wielokrotnie nagradzany Nagrodą Prezydenta Miasta Piły. Ponadto w 1995 i 2001 roku uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” w dziedzinie kultury.

Członek Jury krajowych i międzynarodowych konkursów. Wieloletni prezes i wiceprezes ZO ZPAP w Pile. W latach 1987 – 1989 rzeczoznawca PSP w Poznaniu Oddział w Pile, 1988 – 1998 Plastyk Wojewódzki oraz 1991 – 2008 dyrektor pilskiego Biura Wystaw Artystycznych. Organizator międzynarodowych i ogólnopolskich plenerów artystycznych oraz kurator licznych wystaw.

 

 

 

Skip to content