Uchylając rąbka tajemnicy… czyli o Starym, ale i o Nowym 2022 Roku w Galerii BWA w Pile
Końcówka Starego Roku i początek Nowego to zawsze czas na podsumowania, ale i na nowe plany.
Nasza Galeria zakończyła tegoroczny sezon wystawą prac Marka Haładudy z UA w Poznaniu. Pierwszą noworoczną prezentacją, którą otworzymy w pierwszy piątek Nowego Roku (7.01.2022) będzie tradycyjnie Salon Pilski – Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego, na który już zapraszamy (z powodu wprowadzonych obostrzeń będą obowiązywały telefoniczne zapisy – od pon. 3 stycznia; będziemy przypominać i informować o szczegółach).
Jaki to był dla nas rok?
Niezwykle intensywny – mimo pandemii i mimo lockdownu. Przygotowaliśmy kilkanaście wystaw, w tym kilka naprawdę niezwykłych ekspozycji, z których jesteśmy dumni.
Jedną z nich była wystawa ikon – Słowo stało się Ciałem – na której zaprezentowaliśmy blisko 100 prac autorstwa aż 57 twórców z sześciu krajów – z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski.
Wydarzeniem roku była niewątpliwie prezentacja legendarnego dzieła Mistrza Franciszka Starowieyskiego „W oczekiwaniu Ocaliciela” z cyklu Teatry Rysowania. Wysoki na 3 m i szeroki na 18 obraz obejrzały setki pasjonatów sztuki z Piły, z regionu i z całej Polski oraz licznie młodzież naszych szkół.
Z dumą gościliśmy w naszej Galerii profesora Akademii Szkut Pięknych w Gdańsku, jednego z najważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce, Henryka Cześnika, który otwierał wystawę swoich prac „Niebezpieczne zabawy” – niezwykle licznie odwiedzaną potem przez gości.
Były to wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym i o ogólnopolskiej randze. I dziwiło nas może trochę, że na otwarcie pilskiej wystawy Profesor Cześnik przyjechał osobiście… ale już tu będąc, zdradził nam wzruszony, że ziemie pilskie, to jego dzieciństwo, to historia jego rodziny (ojciec H. Cześnika pochodzi z Czarnkowa).
Wzruszaliśmy się także goszcząc u nas Joannę Imielską, która tak pokochała Piłę, że obiecała przygotować na Salon Pilski prace poświęcone naszemu miastu. I słowa dotrzymała. Będzie można je oglądać już za parę dni podczas wernisażu wystawy.
Takich wzruszeń w minionym roku przeżyliśmy wiele. Oczywiście wzruszaliśmy się nieustannie – a dokładnie 4 razy! – otwierając w Galerii Debiutów BWA indywidualne wystawy debiutantek: Marty Zatylny, Karoliny Smorawskiej, Olimpii Kogut i Ori Gawrońskiej. To na zawsze już będą „nasze” artystki.
A teraz przed nami całkiem Nowy Rok i zupełnie nowe wyzwania. Mamy dobry plan! – wszystkich jego punktów nie zdradzimy jeszcze, ale o dwóch absolutnie wyjątkowych niespodziankach 2022 roku chcemy napisać już dziś:
Otóż w marcu 2022 roku zaprezentujemy wystawę prac Saszy Stawiarskiego. Ten urodzony w 1941 roku artysta ukończył studia w krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a potem wyjechał do Francji, gdzie studiował w Academie des Beaux-Arts w Paryżu. Stanisław Sasza Stawiarski mieszka i pracuje na południu Francji w Ramatuelle, koło Saint Tropez, oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jest członkiem ZPAP-u, Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez, Związku Artystów Francuskich i Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki im. „Greci Marino”, która w dowód uznania artystycznych wartości i osiągnięć, nadała mu tytuł profesora. Będzie to wystawa wyjątkowa i już dziś cieszymy się, że będziemy mogli ją Państwu pokazać.
Natomiast, w październiku 2022, z ekspozycją swoich obrazów przyjedzie do nas Stanisław Baj (ur. w 1953 w Dołhobrodach) – współczesny malarz polski, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk. Artysta niezwykły, który dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem w podlaskiej wsi Dołhobrody. Mieszka w Warszawie, ale często przebywa w rodzinnej wsi.
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył również w ponad 100 wystawach zbiorowych.
Dorobek artystyczny S. Baja obejmuje malarstwo, rysunek, a także grafikę. Dominują wśród nich portrety chłopskie, cykl prac poświęconych matce oraz pejzaże, dla których inspiracją są mieszkańcy Dołhobród oraz nadbużańskie krajobrazy.
Jego obrazy zostały przedstawione na okładkach książek Wiesława Myśliwskiego oraz płycie Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego – Living After Life.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Będą to kolejne wydarzenia w naszej Galerii o randze przynajmniej ogólnopolskiej! Już dzisiaj zapraszamy do udziału w nich, życząc wszystkim naszym Przyjaciołom – pasjonatom sztuki – ekscytującego artystycznie Nowego Roku, bez pandemii i innych przykrych zdarzeń. Szczęśliwego Nowego 2022 Roku!