Trio RGG

Trio RGG

19 czerwca 2008 r. w Salonie Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali, wystąpiła jazzowa formacja Trio RGG. Trio RGG tworzy trójka absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: Przemysław Raminiak – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. Ich współpraca rozpoczęła się w 2001 r., gdy Rominiak i Gradziuk – wówczas studenci zaoczni Akademii, poszukiwali kontrabasisty, z towarzyszeniem którego mogliby wykonać recital licencjacki. Tym cennym nabytkiem okazał się Garbowski – student trzeciego roku studiów dziennych. No i zaczęło się…

Przemysław Raminiak Maciej Garbowski Krzysztof Gradziuk

Już podczas pierwszej próby okazało się, że cała trójka nadaje na tych samych falach. Ich pierwszym niemalże przebojem – jeśli można użyć takiego określenia w stosunku do jazzu – okazała się kompozycja Przemysława Raminiaka pt. „Scandinavia”. Od tej kompozycji pochodzi tytuł nagranej wkrótce płyty. Dwie kompozycje znajdujące się na tejże płycie, kolejno uzyskały druga i trzecią nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Wcześniej, we wrześniu i listopadzie 2006 r. Trio RGG podczas trasy koncertowej występowało wspólnie ze światowego formatu szwedzkim saksofonistą Thomasem Gustafssonem, który tak scharakteryzował polskich muzyków, z którymi przyszło mu grać: „Doświadczenie zetknięcia się z muzyką Trio RGG daje mi wyraźne odczucie, że wiem dlaczego polska muzyka zawsze była tak bardzo wysoko ceniona od czasów Fryderyka Chopina”. W 2003 r. Trio RGG – jako jeden z czterech zespołów europejskich – zakwalifikowało się do 27. edycji Festival de Jazz de GETXO w Hiszpanii, gdzie jury przyznało im drugą nagrodę.

RGG Trio RGG Trio

Pierwszy studyjny album RGG zatytułowany „Straight Story” zyskał uznanie w całym kraju; świadczą o tym liczne pochlebne recenzje. Kolejna płyta poświęcona twórczości Mieczysława Kosza została uznana przez dziennik „Rzeczpospolita” Polskim Albumem 2007 r. oraz Jazzową Płytą Roku 2007 przez słuchaczy Jazz Radia. Pilska publiczność w pełni doceniła kunszt tych młodych, ale już wybitnych muzyków.

Tekst Jerzy Utkin

Skip to content