Tłumnie w BWA

Tłumnie w BWA

Goście, goście, goście!

Młodzież z Budowlanki, I Liceum Ogólnokształcącego, z Zespołu Szkół im. St. Staszica, z Ekonomika… drzwi pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych właściwie się nie zamykają. Wystawy przychodzą oglądać już nie tylko stali bywalcy BWA i pilscy wielbiciele sztuki – teraz Galeria przyjmuje wycieczki – jedną za drugą – i gości z regionu. 

Od dnia wernisażu (3 września br.) pilska Galeria BWA tętni życiem. Młodzież to, co prawda,  stali goście instytucji, jednak ilość wycieczek, a także odwiedzających indywidualnie wystawę wzrosła w minionych dniach  niebotycznie. Na spotkania trzeba się umawiać, trzeba rezerwować terminy – a to wszystko z powodu prezentowanej ekspozycji. W sali głównej Galerii można bowiem oglądać niezwykłe dzieło Franciszka Starowieyskiego z cyklu TEATR RYSOWANIA „W oczekiwaniu Ocaliciela”. 

Pilską Galerię odwiedziły już klasy z Zespołu Szkół Budowlanych, z ZS im. Stanisława Staszica, z Zespołu Szkół Ekonomicznych, z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie – Skłodowskiej. Stałymi bywalcami są uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Ta frekwencja cieszy.

– Przyczyn tego ożywienia „ruchu kulturalnego” nie trzeba szukać daleko: rozpoczął się rok szkolny – nasze pilskie BWA regularnie współpracuje ze szkołami ponadpodstawowymi i młodzież z placówek zarządzanych przez Powiat Pilski to stali goście Galerii. Mamy też czas poluzowania pandemicznych obostrzeń, ale co najważniejsze, do Piły przyjechało niezwykłe dzieło wybitnego twórcy, Franciszka Starowieyskiego, które z dumą prezentujemy. To praca z cyklu TEATR RYSOWANIA, zatytułowana „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Obraz ma 18 metrów długości i 3 metry wysokości, ale jego niezwykłość to nie wyłącznie format. Warto przyjść, obejrzeć, posłuchać o Teatrach Rysowania Mistrza Starowieyskiego, poznać technikę tych prac, ich przesłanie – wyjaśnia Galeria.  

Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego były to w większości kilkudniowe wydarzenia z pogranicza performanceu i spektaklu z udziałem widzów, modelek i muzyki, podczas których powstawały obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago. Te artystyczne akcje odbywały się według pewnych określonych zasad, istotny był zarówno akt tworzenia, jak i nastrój oraz kontakt z publicznością.

W Pile oglądamy przedostatnie z takich dzieł. Artysta stworzył je w Lublinie, od 7 do 10 czerwca 1995 r. i nadał mu tytuł: „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Starowieyski malując go inspirował się fragmentami poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Dzieła z cyklu Teatr Rysowania wykonywane były techniką własną (pastel, węgiel i sepia na gruntowanym płótnie). Jest to wielka wizja kłębowiska odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz stworów mechanicznych, prezentująca jednocześnie potęgę sił witalnych i odwołań do elementów śmierci i rozkładu, tak typowych w całej twórczości F. Starowieyskiego.

Właścicielami dzieła są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski. Wystawę uzupełniają plansze z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografie dokumentujące powstawanie tego konkretnie Teatru Rysowania. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart. Można ją oglądać w Pile do 1 października 2021 r. – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, w środy 9.00 – 19.00.

Obecnie w pilskiej Galerii – w Galerii Debiutów BWA – można także oglądać wystawę prac Karoliny Smorawskiej „Wpisana w ciało”. Autorka jest pilanką; ilustratorka książek i projektantka graficzna. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Wyróżniona przez magazyn „Hiro” na ogólnopolskich Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego. Jej prace są godne uwagi. Galeria zaprasza.

Skip to content