Tłumnie w BWA

Tłumnie w BWA

Goście, goście, goście!

Młodzież z Budowlanki, I Liceum Ogólnokształcącego, z Zespołu Szkół im. St. Staszica, z Ekonomika… drzwi pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych właściwie się nie zamykają. Wystawy przychodzą oglądać już nie tylko stali bywalcy BWA i pilscy wielbiciele sztuki – teraz Galeria przyjmuje wycieczki – jedną za drugą – i gości z regionu. 

Od dnia wernisażu (3 września br.) pilska Galeria BWA tętni życiem. Młodzież to, co prawda,  stali goście instytucji, jednak ilość wycieczek, a także odwiedzających indywidualnie wystawę wzrosła w minionych dniach  niebotycznie. Na spotkania trzeba się umawiać, trzeba rezerwować terminy – a to wszystko z powodu prezentowanej ekspozycji. W sali głównej Galerii można bowiem oglądać niezwykłe dzieło Franciszka Starowieyskiego z cyklu TEATR RYSOWANIA „W oczekiwaniu Ocaliciela”. 

Pilską Galerię odwiedziły już klasy z Zespołu Szkół Budowlanych, z ZS im. Stanisława Staszica, z Zespołu Szkół Ekonomicznych, z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie – Skłodowskiej. Stałymi bywalcami są uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Ta frekwencja cieszy.

– Przyczyn tego ożywienia „ruchu kulturalnego” nie trzeba szukać daleko: rozpoczął się rok szkolny – nasze pilskie BWA regularnie współpracuje ze szkołami ponadpodstawowymi i młodzież z placówek zarządzanych przez Powiat Pilski to stali goście Galerii. Mamy też czas poluzowania pandemicznych obostrzeń, ale co najważniejsze, do Piły przyjechało niezwykłe dzieło wybitnego twórcy, Franciszka Starowieyskiego, które z dumą prezentujemy. To praca z cyklu TEATR RYSOWANIA, zatytułowana „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Obraz ma 18 metrów długości i 3 metry wysokości, ale jego niezwykłość to nie wyłącznie format. Warto przyjść, obejrzeć, posłuchać o Teatrach Rysowania Mistrza Starowieyskiego, poznać technikę tych prac, ich przesłanie – wyjaśnia Galeria.  

Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego były to w większości kilkudniowe wydarzenia z pogranicza performanceu i spektaklu z udziałem widzów, modelek i muzyki, podczas których powstawały obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago. Te artystyczne akcje odbywały się według pewnych określonych zasad, istotny był zarówno akt tworzenia, jak i nastrój oraz kontakt z publicznością.

W Pile oglądamy przedostatnie z takich dzieł. Artysta stworzył je w Lublinie, od 7 do 10 czerwca 1995 r. i nadał mu tytuł: „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Starowieyski malując go inspirował się fragmentami poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Dzieła z cyklu Teatr Rysowania wykonywane były techniką własną (pastel, węgiel i sepia na gruntowanym płótnie). Jest to wielka wizja kłębowiska odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz stworów mechanicznych, prezentująca jednocześnie potęgę sił witalnych i odwołań do elementów śmierci i rozkładu, tak typowych w całej twórczości F. Starowieyskiego.

Właścicielami dzieła są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski. Wystawę uzupełniają plansze z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografie dokumentujące powstawanie tego konkretnie Teatru Rysowania. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart. Można ją oglądać w Pile do 1 października 2021 r. – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, w środy 9.00 – 19.00.

Obecnie w pilskiej Galerii – w Galerii Debiutów BWA – można także oglądać wystawę prac Karoliny Smorawskiej „Wpisana w ciało”. Autorka jest pilanką; ilustratorka książek i projektantka graficzna. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Wyróżniona przez magazyn „Hiro” na ogólnopolskich Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego. Jej prace są godne uwagi. Galeria zaprasza.