Startujemy z Galerią Debiutów BWA!

Startujemy z Galerią Debiutów BWA!

Marta Zatylny z Piły na inaugurację nowego miejsca wystawienniczego!

Będzie to debiut podwójny: swoje prace zaprezentuje Marta Zatylny, a wystawa ta zainauguruje jednocześnie działalność nowego miejsca wystawienniczego na mapie miasta. – Galeria Debiutów BWA to oficjalna już nazwa miejsca, którego działalność zainaugurujemy u nas w najbliższy czwartek, 11 marca – mówi dyrektor BWAiUP Edmund Wolski. Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza tego dnia na wystawę prac młodej pilanki Marty Zatylny, absolwentki Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wernisaż odbędzie się online na profilu BWAiUP na Facebooku o godz. 18.00.

Marta Zatylny urodziła się w Pile w 1996 roku. Jest absolwentką kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała w Pracowni Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego, dr hab. Agaty Dworzak-Subocz prof. UMK i mgr Piotra Czyża. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki. Główną część dyplomu artystycznego zrealizowała w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. UMK.

Część z tych właśnie prac dyplomowych Marty Zatylny będziemy mieli okazję zobaczyć w Pile podczas najbliższego wernisażu w galerii Biura Wystaw Artystycznych. Ekspozycja nosi tytuł „Znaki obecności”. Wystawa ma charakter indywidualnego debiutu Marty Zatylny w profesjonalnej galerii sztuki.

– Tworzymy właśnie nową przestrzeń wystawienniczą w Galerii BWAiUP. Jej piękno zaprezentujemy dopiero w pełnej okazałości w najbliższy czwartek, 11 marca. Galeria Debiutów BWA będzie to miejsce, w którym absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu będą mogli pokazać się szerszej publiczności, indywidualnie, w profesjonalnej galerii. Poza ekspozycjami prac absolwentów, których gościć będziemy najwięcej, w tej galerii będą miały szansę zadebiutować i inne osoby utalentowane artystycznie, z pewnym dorobkiem – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

W Galerii Debiutów BWAiUP zamierza organizować minimum sześć wystaw rocznie – przy zwiększonym zainteresowaniu istnieje szansa zwiększenia tej liczby – zaznacza dyrektor.

– Myślę, że to miejsce się przyjmie, że będzie spore zainteresowanie wśród młodych artystów prezentacją tu swoich prac, że Galeria Debiutów odniesie sukces i że w jednym budynku, obok dużej Galerii BWA, istnieć będzie i druga profesjonalna Galeria – dodaje E. Wolski. Wernisaż wystawy „Znaki obecności” odbędzie się online, tutaj, na profilu Facebookowym Galerii, w czwartek, 11 marca, o godz. 18.00. Zapraszamy!

Skip to content