Spotkajmy się podczas Nocy Muzeów w Biurze Wystaw Artystycznych!

Sobota, 17 maja, od godz. 18.00.
Pilska Noc Muzeów w BWA PP – dużo Piły, muzyki, sztuki!
„Spotkajmy się podczas Nocy Muzeów w Biurze Wystaw Artystycznych!” – to hasło wieczoru, na który zapraszamy w najbliższą sobotę, 17 maja, od godz. 18.00. Będzie dużo o Pile i jej historii! Będzie dużo sztuki – otworzymy tego wieczoru dwie wystawy, a do oglądania będzie także dostępna trzecia! – to ekspozycja prac surrealistycznych Andrzeja Tomaszewskiego, otwarta w miniony weekend. Będzie także muzycznie – a to m.in. za sprawą Barbary Kucharskiej i Łukasza Kuli i ich koncertowi muzyki filmowej oraz Henryka Palczewskiego, admiratora muzyki alternatywnej…
Bardzo ciekawie zapowiada się ten wieczór. Rozpocznie się o godz. 18.00 otwarciem wystawy prac Barbary Kucharskiej pt. „Muzyka pejzaży”.
O 18.30 odbędzie się koncert „Przeboje znane z filmów” w wykonaniu Barbary Kucharskiej i Łukasza Kuli:
DUET
Barbara Kucharska i Łukasz Kula grają razem od 2006 roku. Przez wiele lat współtworzyli zespół muzyczny K5N. Z czasem zaczęli również występować jako duet — m.in. podczas Tygodnia Polsko-Bułgarskiego w Kameno w Bułgarii (2017). Basia gra na flecie, Łukasz na fortepianie i instrumentach klawiszowych. Ich wspólna muzyka to spotkanie klasyki, filmowych pejzaży dźwiękowych, lekkiej rozrywki i subtelnego brzmienia CCM.
O godz. 19.30 – coś dla pasjonatów muzyki i sztuki w jednym – wywiad na żywo z Henrykiem Palczewskim „Moja płytoteka pełna niespodzianek”. Znawca muzyki alternatywnej (i nie tylko), muzyczny manager i radiowy prezenter, który w swojej kolekcji ma kilka tysięcy płyt winylowych i CD, zaprezentuje okładki zaprojektowane przez wybitnych artystów.
O 20.30 BWA otworzy kolejną wystawę – tym razem fotograficzną, w galerii historycznej – pt. „Piła 1900–2000. Miasto i dzieje w migawkach”.
A nie wolno także zapomnieć o niezwykłej ekspozycji – otwartej w miniony piątek w dużej Galerii BWA – z pracami surrealisty Andrzeja Tomaszewskiego, ona również będzie dostępna do zwiedzania. Wystawa, jak i sam artysta(!), zrobiła kolosalne wrażenie na odbiorcach. Andrzej Tomaszewski uznawany jest obecnie za jednego z najbardziej cenionych polskich reprezentantów surrealizmu i realizmu magicznego w sztuce. Jego prace porównywane są do dzieł mistrza Starowieyskiego, Beksińskiego czy Yerki.
BWA PP zaprasza w godz. 18.00-23.00.
***
Muzyka pejzaży – malarstwo Barbary Kucharskiej
Obrazy Barbary Kucharskiej to spotkanie dwóch światów – zewnętrznego, pełnego morza, nieba, piasku i gór, oraz wewnętrznego – przepełnionego emocjami, wiarą i kontemplacją. Jej pejzaże nie są realistycznymi przedstawieniami, lecz poetyckimi przestrzeniami, które wprowadzają widza w stan wewnętrznego wyciszenia i refleksji.
Na pierwszy rzut oka uderza nas ich prostota – klarowność kompozycji, delikatność koloru. Ale wystarczy zatrzymać się na chwilę, by dostrzec głębszy wymiar tych obrazów.
To, co najistotniejsze w malarstwie Barbary, ukryte jest pod powierzchnią – w warstwie duchowej, emocjonalnej, a nawet metafizycznej. Artystka sama mówi, że impulsem do tworzenia jest dla niej kontakt z Bogiem, naturą i muzyką. To właśnie te źródła inspiracji kształtują jej twórczy świat – świat, w którym pejzaż przestaje być tylko tematem malarskim, a staje się nośnikiem głębszych znaczeń.
Jej obrazy są jak wizualne kompozycje dźwiękowe – mają swoją rytmikę, melodyjność i harmonię. W podobny sposób jak muzyka, malarstwo to wywołuje emocje, nastroje, stany wewnętrzne.
W obrazach Barbary pejzaż staje się metaforą – przestrzenią duszy, w której odbijają się uczucia, stany ducha i nieuchwytne doświadczenia transcendencji. Artystka porusza się między formą a wrażeniem, między światłem a ciszą. W ten sposób buduje pomost między światem zewnętrznym a tym, co wewnętrzne – podświadomością, tęsknotą, duchowym poszukiwaniem.
Pejzaże Barbary Kucharskiej to nie tylko zapis przyrody – to także wyraz osobistego przeżycia, duchowej podróży, potrzeby kontaktu z Tym, co większe. Światło, które pojawia się w jej pracach, wydaje się mieć niemal osobowy charakter – staje się znakiem obecności, która prowadzi i rozświetla ciemności codzienności. Artystka mówi wprost: to Boża miłość przemieniła jej życie – a dziś pragnie wielbić Go swoją twórczością.
W świecie, w którym sztuka coraz częściej ulega pokusie prowokacji, jej malarstwo pozostaje autentyczne i niezależne. Nie powstaje „dla publiczności”, lecz w zgodzie z sercem i przekonaniami. I właśnie dzięki tej prawdzie, niesie w sobie siłę – subtelną, ale niepodważalną.
Widz, który zatrzyma się na moment przy tych obrazach, może odnaleźć coś więcej niż tylko piękno – może dostrzec zaproszenie do zatrzymania się, refleksji, duchowego dotyku. A może i doświadczyć światła, które – choć malowane – prowadzi ku rzeczywistości większej niż obraz.
Prof. UWM dr hab. Agata Borowik
***

Barbara Kucharska – artystka malarka i muzyk – flecistka, nauczyciel akademicki
W 2012 r. uzyskała stopień: doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2008 r. ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na Wydziale Instrumentalnym o specjalności flet.
Pracuje na Wydziale Artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych oraz w Collegium Da Vinci w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku, rysunku anatomicznego i tutoringu. Wcześniej wykładała także „Wiedzę z zakresu sztuk plastycznych” na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracowała jako nauczyciel gry na flecie i fortepianie m.in. w Nowowiejski School of Music, w Państwowej Szkole Muzycznej oraz Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu.
Łączy sztukę muzyczną z malarską. Jej obrazy – inspirowane muzyką i naturą – to barwne impresje, często towarzyszące koncertom w formie multimedialnych projekcji, a także często gra na żywo podczas sowich wernisaży.
Artystka ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych (m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Regionalnym w Stęszewie, Galerii Miejskiej Muzeum Samorządowego ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, Evangelical Church w Bristolu – w Wielkiej Brytanii, Art Katedrze – Slot Art Festival w Lubiążu, Galerii u Jezuitów w Poznaniu)
oraz brała udział w licznych wystawach zbiorowych (m.in. podczas VI, VII i VIII Olsztyńskiego Biennale Plastyki „O medal Prezydenta” w BWA).
Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Koncertuje m.in. z zespołami Soon, Missio Musica, Ahawa, Celebrant Singers oraz innymi artystami w Polsce i poza nią (Norwegia, Niemcy, Irlandia, Bułgaria, Czechy). W swoim repertuarze gra muzykę klasyczną, hebrajską, gospel, poezję śpiewaną, jazz i muzykę rozrywkową.
Więcej na stornie: www.barbarakucharska.com
***
Łukasz Kula – pianista i klawiszowiec; rozwijał swoje umiejętności, akompaniując chórowi Gospel Joy podczas koncertów, ślubów, warsztatów muzycznych oraz festiwali w kraju i za granicą (Holandia, Rumunia, USA, Czechy), a także podczas występu w VI-tej edycji programu „Mam Talent”; był członkiem zespołu rockowego „Projekt Ambasador”, z którym oprócz koncertów nagrał płytę i teledysk; grał na festiwalu Woodstock, Betlejem Poznańskim oraz na gali „Mam marzenie”; grywał nawet w zespole coverowym i w zespole weselnym; współpracował muzycznie m.in. z Karen Gibson (UK), Ewą Nawrot, Natalią Niemen i Mietkiem Szcześniakiem. Akompaniuje wokalistom, zespołom i instrumentalistom podczas występów oraz recitali. Na co dzień uczy umuzykalnienia oraz gry na instrumentach, a także prowadzi zespół muzyczny, w którym gra podczas różnych wydarzeń religijnych.



