Salon Pilski Art. 2023 – relacja z wernisażu z galerią zdjęć
Zapraszamy do oglądania zdjęć z piątkowego wernisażu 47. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI Art. 2023
To już 47. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego.
Wernisaż z udziałem artystów, Gości Specjalnych – którymi w tym roku byli artyści Marzena Wilk oraz prof. Andrzej Kałucki – i publiczności miał miejsce w piątek, 29 grudnia. Swoje prace powstałe w minionym roku prezentuje na tegorocznym Salonie 40 artystów środowiska pilskiego. W Galerii można zobaczyć blisko 90 realizacji – prezentujemy malarstwo, fotografię, grafikę, grafikę cyfrową, rysunek, a także szklaną rzeźbę Andrzeja Kałuckiego.
Prace prezentują: Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Ori Gawrońska, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Olimpia Kogut, Agnieszka Kołcon, Zbigniew Kosicki, Filip Kowalski, Wacław Kubski, Anna Lejba, Rafał Łuszczewski, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Mrosczok-Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Kacper Spek, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Gruszka, Agnieszka Ulanowska, Michalina Urbańska, Renata Wojnarowicz, Dariusz Zatoka, Marta Zatylny, Agata Żychlińska, a także Goście Specjalni Salonu: Marzena Wilk i Andrzej Kałucki.
Uroczyste spotkanie poprowadził Edmund Wolski, dyrektor BWA PP, który na wstępnie wspomniał dwóch artystów pilskich, których pożegnaliśmy w tym roku – a którzy uczestniczyli w Salonie Pilskim od pierwszych jego edycji. To Andrzej Podolak (zm. 4 stycznia 2023 r.) oraz Andrzej Tomaszewski (zm. 8 lutego 2023 r.). Andrzej Podolak przez 17 lat był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych. Zebrani uczcili Ich pamięć minutą ciszy.
E. Wolski podsumował także miniony rok artystyczny, przypomniał najchętniej odwiedzane wystawy, artystów, którzy u nas gościli (o tym wszystkim będziemy jeszcze pisać na naszym FB).
Wernisaż uświetnili recitalem gitarowym Adam Woch & Robert Guzik. Przepiękne aranżacje znanych utworów, nie tylko klasycznych (występ otworzyła emocjonalna Bohemian Rhapsody zespołu Queen!) zachwyciły zebranych. Zespół został założony w 2011 roku – i od tego czasu zdążyli zdobyć uznanie – i fanów – na całym świecie: poza koncertami w Europie gitarzyści zadebiutowali w 2014 roku trasą koncertową w Stanach Zjednoczonych uwieńczoną występem w nowojorskiej Carnegie Hall – jednej z najważniejszych sal koncertowych na świecie.
Wzruszającą chwilą wernisażu było uhonorowanie przez starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego Alfreda Aszkiełowicza, nestora pilskich artystów, grafika, rysownika, malarza, niezwykle oddanego sztuce, pracy, pilskiej Galerii BWA, Chodzieży, gdzie mieszka – przyjaznego człowieka i wszechstronnego, podziwianego twórcy. Artysta był wyraźnie wzruszony owacją, jaką zgotowała mu pilska publiczność, a i samym tłumem gości, jaki przybył na tegoroczny Salon Pilski (nie wszyscy mieścili się w Galerii, pozostając obok, w tzw. Galerii Debiutów BWA!). – Nigdy nie widziałem w galerii tylu ludzi… Warto brać udział w Salonie! – powiedział Alfred Aszkiełowicz. Wiązankę kwiatów wręczyła mu Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty, która wspomniała swoje pierwsze spotkanie z Alfredem Aszkiełowiczem, pierwszy z nim wywiad… – wszystkie te chwile były piękne i niezwykle wzruszające.
Alfred Aszkiełowicz to jednocześnie najstarszy artysta uczestniczący w tegorocznym Salonie. Ma lat 87. Najmłodszym uczestnikiem jest Kacper Spek, który w tym roku debiutuje w Salonie. Lat 25…
– Ta rozpiętość wieku jest niesamowita… To 62 lata – w Salonie Pilskim uczestniczą więc już trzy pokolenia artystów. Jakie to ważne dla młodych artystów, wystąpić na jednej sali koło legend malarstwa, jakie to dla nich wnioski, jakie porównania. Dla nas dumą jest to, że znajdują się takie osoby, które chcą ten trud i niezwykle trudną drogę artystyczną podejmować. To sprzężenie, ta synergia młodości z doświadczeniem artystycznym i życiowym jest największą wartością tej wystawy. Ona pokazuje, że prawdziwa sztuka jest wieczna, że zawsze przetrwa i zawsze będzie podziwiana – podkreślił Edmund Wolski, wspominając jednocześnie wszystkich młodych twórców, którzy w minionych trzech latach pojawili się w naszej Galerii ze swoją sztuką, debiutując w Galerii Debiutów BWA PP. To „wspaniała jedenastka” – w dużej części młode artystki, które wyszły spod skrzydeł Lucyny Pach rozpoczynając przygodę ze sztuką w MDK „Iskra” – w tym obecne na Salonie w tym roku: Marta Zatylny, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Ori Gawrońska, Michalina Urbańska, Agata Żychlińska, Agnieszka Szymańska i Natalia Wysocka.
Agata Żychlińska, dodajmy, odebrała podczas wernisażu nagrodę za zdobycie Grand Prix Publiczności 46. Salonu Pilskiego Art, 2022… – to świadectwo tego, że i odbiorcy pokochali młodą pilską sztukę i jej twórczynie oraz twórców.
– Chciałbym wszystkim artystom gorąco podziękować za to, że na co dzień swoją twórczością wypełniacie państwo tę przestrzeń galerii, przestrzeń materialną, która przeszła już waszą duchowością, sprawiacie, że niejednokrotnie mamy dzięki wam możliwość przeżycia uczty duchowej i możliwość zapomnienia na moment o otaczającym nas świecie. Sam, ilekroć jestem w tym miejscu, na tego typu iventach, zapominam o tym, co się dzieje wokół. A proszę mi wierzyć.. w moim przypadku jest to bardzo trudne! – mówił starosta Eligiusz Komarowski, zapowiadając jednocześnie nową kulturalną inwestycję w przestrzeni Starostwa Powiatowego – budowę obiektu, który będzie pełnił funkcję niejako filii Galerii BWA PP, z kawiarnią, restauracją, miejscem wypoczynku.
Wystawa będzie prezentowana w pilskiej Galerii do 26 stycznia 2024 r. – serdecznie zapraszamy. Jak co roku, można oddać głos na ulubiony obraz, który zdobędzie Grand Prix Publiczności Salonu Pilskiego – kupony dostępne są przy wejściu do Galerii.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.