Ryszard Stanisław Dereżyński – “IMPRESJE” – grafika komputerowa

Ryszard Stanisław Dereżyński – “IMPRESJE” – grafika komputerowa

 

 

 

 

 

 

30 lipca 2010 roku w Małej Galerii BWA i UP przy ul. Boh. Stalingradu 7 otwarta została wystawa grafiki komputerowej Ryszarda Stanisława Dereżyńskiego pt. “IMPRESJE”.

Artysta urodził się w 1957 roku w Popowie Kościelnym. Absolwent wągrowieckiego LO. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu rysunek i malarstwo pod kierunkiem profesora Wacława Twarowskiego. Dyplom uzyskał w 1989 roku na Wydziale Wychowania Plastycznego. Jest głównym instruktorem w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Zajmuje się pracą pedagogiczną z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Organizuje plenery. Projektuje plakaty, foldery i scenografie na potrzeby MDK. Jest pomysłodawcą Ogólnopolskiego Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Ekoimpresje”. Uprawia malarstwo sztalugowe, rzeźbę, rysunek tuszem, pisze ikony, zajmuje się technikami własnymi, wykonuje monidła.

Zasadnicza zmiana w Jego twórczości pojawiła się w końcu lat 90 minionego stulecia gdzie oprócz tradycyjnych technik zaczął wykorzystywać komputer. Do własnej formy wypowiedzi, dochodzi żmudną, zupełnie, samotną pracą. W grafikach komputerowych uzewnętrznia się niezwykła siła wyobraźni. Autor otwiera się na podświadomość, nie bojąc się tego, co w niej znajdzie i z tych właśnie doświadczeń powstały prezentowane na wystawie prace. Jego prace były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą m/in w Hobro /Dania/, Hamburg, Luneburg, Adendorf, Goseburg /Niemcy/. Współpracował z grupą artystyczną Kobalt z Hamburga. Jest współautorem projektów artystycznych: Grenzuberschreited /Przekraczanie Granic/ 2004 rok, Freundschaft Europa-Gestern Heute /Z przeszłości w przyszłość/ 2008 rok.

Projektuje okładki płyt CD, wykonuje ilustracje do książek. Jego hobby: to żeglarstwo, modelarstwo i trochę teraz zaniedbane piesze wędrówki po polskich Tatrach.

 

 

 

 

 

Skip to content