Przyrodnicze perły powiatu pilskiego trafiły do szkół
120-stronicowy album „Przyrodnicze perły powiatu pilskiego” trafia do pilskich szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.
Przypomnijmy:
Projekt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Do udziału w projekcie zaprosimy artystów oraz pasjonatów fotografii – w albumie znajdziecie Państwo zdjęcia m.in. fotografików z Pilskiego Klubu Pasjonatów Fotografii KADR – Iwony Leśniewskiej, Agnieszki Kajkowskiej, Katarzyny Olter, Aleksandry Sawińskiej, czy przepiękne pejzaże autorstwa Jarosława Ramuckiego.
To najlepsze zdjęcia zwierząt, roślin i krajobrazów, to makrofotografia oraz ujęcia z lotu ptaka. Na fotografiach – fauna i flora powiatu pilskiego, Dolina Noteci i Kanału Bydgoskiego, Nadnoteckie Łęgi, Puszcza nad Gwdą, nasze rzeki, jeziora, lasy i nasze rezerwaty przyrody: „Kuźnik”, „Zielona Góra”, „Torfowisko Kaczory”, „Smolary”, „Wielkopolska Dolina Rurzycy”.
Konsultantem merytorycznym opracowania jest dr Paweł Owsianny – dyrektor Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.
Narracja opracowania podzielona została na 5 tematycznych rozdziałów:
Rozdział 1: Walory krajobrazowe, bioróżnorodność, fauna i flora powiatu pilskiego.
Prezentacja Obszarów Natura 2000 na terenie powiatu pilskiego: 1. Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego; 2. Nadnoteckie Łęgi; 3. Puszcza nad Gwdą; 4. Dolina Noteci.
Rozdział 2: Wody i akwakultura powiatu pilskiego.
Rozdział 3: Lasy – przyroda, gospodarka i turystyka.
Rozdział 4 : Ochrona przyrody – opis i ilustracja fotograficzna rezerwatów przyrody: „Kuźnik”, „Zielona Góra”, „Torfowisko Kaczory”, „Smolary”, „Wielkopolska Dolina Rurzycy”.
Rozdział 5: Z przyrodą za pan brat – czyli gdzie wypoczywać i jak korzystać z uroków przyrody, żeby jej nie szkodzić, przewidywanie szkodliwych skutków zmiany klimatu i podejmowanie odpowiednich działań, by zapobiec ewentualnym szkodom.
***
Album posłuży do nauczania o przyrodzie we wszystkich 9 szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski. Każda szkoła otrzymała 15 jego egzemplarzy. Ponadto po ok. 15 egzemplarzy zostanie przekazanych do wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu pilskiego z przeznaczeniem do szkół podstawowych i bibliotek. Pozostała część nakładu posłuży do popularyzacji tematyki przyrodniczej w społeczeństwie powiatu podczas różnego rodzaju festynów, np. leśnych i ogrodniczych.
„Przyrodnicze perły powiatu pilskiego” – otrzymały szkoły:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile – 15 ezg.
Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół Technicznych w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół Budowlanych w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile – 15 ezg.
Zespół Szkół w Łobżenicy – 15 ezg.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku – 15 ezg.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Pile – 15 ezg.
Na realizację przedsięwzięcia pozyskano dotację z WFOŚiGW w Poznaniu w kwocie 45 000,00 zł.
Całkowita wartość projektu: 50 000,00 zł
Wkład własny: 5 000,00 zł
Termin realizacji przedsięwzięcia: 30.09.2024 r.
Projekt pn. „ALBUM „PRZYRODNICZE PERŁY POWIATU PILSKIEGO” UPOWSZECHNIAJĄCY OCHRONĘ PRZYRODY I DZIEDZICTWO PRZYRODNICZO-KULTUROWE WIELKOPOLSKI WSPOMAGAJĄCE BUDOWANIE POSTAW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU” realizowany jest dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.