Projekt BWA PP z dofinansowaniem ministerialnym – Będzie kolejna wystawa fotografii dawnej Piły!

Projekt BWA PP z dofinansowaniem ministerialnym – Będzie kolejna wystawa fotografii dawnej Piły!

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego przygotuje kolejną wystawę dawnych zdjęć Piły. Po prezentacji fotografii Romana i Andrzeja Zaranków, która okazała się jednym z największych wydarzeń wystawienniczych w ostatnich latach, czas na kolejne dzieje miasta uwiecznione w fotografii.

Projekt pilskiej galerii sztuki pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989” otrzymał dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA” wysokości 54 100 zł. Łączna wartość realizowanego projektu (po uwzględnieniu wkładu własnego) wynosi 63 650 zł.

O dotację z tego Programu ubiegało się aż 951 instytucji i organizacji z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało 125 wnioskodawców – 65 samorządowych instytucji kultury i 60 organizacji pozarządowych.

W tym gronie jest Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

– To nasz duży sukces i kolejna okazja na organizację wydarzeń, które na pewno spotkają się z ogromnym oddźwiękiem w całym regionie. Przypomnijmy tylko, że zrealizowany w 2023 roku projekt pt. „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” okazał się jednym z największych wydarzeń w ostatnich latach, a będąca jego częścią wystawa pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989” prezentowana od października do dzisiaj budzi zainteresowanie i ciągle jest tłumnie zwiedzana. Do tej pory obejrzało ją już grubo ponad 5000 osób – podkreśla Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Celem projektu na 2024 roku pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989 i później” jest przypomnienie mieszkańcom Północnej Wielkopolski, a już szczególnie młodzieży, nie tylko ważnych wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku, ale również przywołanie dnia codziennego.

Projekt zawiera trzy bardzo ciekawe i atrakcyjne wydarzenia:  23 sierpnia w godzinach wieczornych odbędzie się Koncert „Pieśń Niepokorna” w Strefie Rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Wystąpi pieśniarz Jacek Wójcicki, znany m.in. z  „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie. W repertuarze artysty pojawią się również utwory Jacka Kaczmarskiego; 10 września w BWA PP otwarta zostanie wystawa pt. „Znaczki poczty podziemnej, ulotki i plakaty 1981-1989”. Wystawa potrwa do 4 października, a 18 października w BWA PP odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Dekada mroku i nadziei. Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989 i później”. 

– Ta wystawa ma być prezentowana do 20 listopada, ale spodziewamy się, że wzbudzi ona ogromne zainteresowanie – podobnie jak fotografie Zaranków –  i nie wykluczamy, że ekspozycja zostanie przedłużona na kolejne terminy. Do wydarzeń wymienionych w punktach pierwszym i drugim zamierzamy zaprosić byłych działaczy podziemia solidarnościowego oraz osoby, które posiadają w swoich zbiorach fotografie pokazujące walkę, życie codzienne oraz odbudowę kraju w latach 1980-1998, czyli do końca istnienia województwa pilskiego.

Wymienione wystawy zostaną wzbogacone o znakomicie opracowane pod względem historycznym katalogi.

– Do zorganizowania obu wystaw potrzebna nam jest Państwa pomoc. Zwracamy się do Państwa o udostępnienie zdjęć, znaczków, ulotek i plakatów z tamtego okresu. Najbardziej interesują nas fotografie obrazujące różne wydarzenia publiczne i kościelne, widoki miast i charakterystycznych miejsc oraz budynków, które w czasach współczesnych wyglądają już zupełnie inaczej. Osoby, które zechcą udostępnić takie fotografie mogą się zgłaszać do Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego (ul. Okrzei 9/2, bwaxxl@op.pl, tel. 67 213 11 82).

Zgromadzony  zasób fotografii posłuży w przyszłości do utworzenia projektu „Archiwum Piła”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Skip to content