Premiery filmowe w BWA!

Premiery filmowe w BWA!

19.09.2020

Cztery filmowe prapremiery filmów zrealizowanych przez pilskie BWAiUP w ramach programu „Kultura w sieci” za nami

– Dziękujemy Wam za przybycie, za wszystkie miłe słowa i pełne entuzjazmu komentarze po pokazach – dziękują producenci, autorzy projektu i pracownicy pilskiej Galerii BWA w jednym, po projekcji pierwszych czterech filmów zrealizowanych w ramach programu „Kultura w sieci”.

A reakcje są entuzjastyczne. Goście pokazu mówią, że „ciekawie i świeżo”, że „dowiedzieli się wielu nowych rzeczy o artystach z naszego regionu” i że „czegoś takiego jeszcze u nas nie było”. Pierwsze premiery filmów z programu „Kultura w sieci” wyprodukowanych przez BWA miały miejsce w miniony czwartek. Na prapremierę przybyli bohaterowie produkcji, ich bliscy i przyjaciele, a obecnie filmy te można już oglądać w sieci – m.in. na profilu Facebookowym pilskiej Galerii.  

– W czwartek pokazaliśmy pierwsze dwa filmy zrealizowane w cyklu „Artyści Północnej Wielkopolski online” – z artystami Alfredem Aszkiełowiczem oraz Anną Kluzą w rolach głównych, a także dwa filmy z cyklu „Nie bój się sztuki”, w których o swoich artystycznych pasjach i wybranych dziełach ukochanych mistrzów opowiedziały Małgorzata Biała oraz Anna Kluza: Małgorzata Biała opowiadała o dziełach malarza szwajcarsko-niemieckiego Paula Klee oraz polskiego grafika Józefa Gielniaka, Ania Kluza – o Leonie Wyczółkowskim i Vincencie van Goghu. Dodam, że zrealizowaliśmy łącznie 16 filmów. To był pierwszy pokaz, na kolejny zapraszamy już w najbliższy czwartek – 24 września – o 18.00. Zobaczymy dokumenty o twórczości Tadeusza Ogrodnika i Andrzeja Podolaka, a w cyklu „Nie bój się sztuki” o dziełach innych mistrzów opowiadać będą Anna Lejba i Paula Marinelli – mówi dyrektor BWA Edmund Wolski.

Filmy o naszych artystach są prawdziwą skarbnicą wiedzy o ich twórczości – poza wywiadami zawierają recenzje dzieł, ich fotografie, pokazują artystów przy pracy, prezentują poglądy twórców na życie i twórczość.

– Zaczęło się od dzieciństwa… zawsze interesowała mnie – może nie sztuka wtedy – ale zawsze lubiłem patrzeć na obrazy, na rysunki. I tak mi to pozostało i ciągnę to już tyle lat! I jestem bardzo zadowolony z mojego zawodu, bo nigdy nie będę się nudził!  To moja pasja i tak już zostanie – mówi w filmie Alfred Aszkiełowicz – (…) Ktoś kto nie znalazł swojego sposobu czy myślenia poważnego o sobie, o sztuce, często wymyśla, żeby zaszokować. Ja nie jestem od tego. Ja lubię ciszę, wolę, jak kogoś wzruszę, zaciekawię swoimi pacami. (…) Życie jest niesamowicie nieodgadnione… nie pojmuję wszystkiego. Jak człowiek zagłębia się szerzej w życie, w sens, dostrzega, że nie ma konkretnych odpowiedzi. I poszukuje całe życie. A praca artysty jest samotnicza i jest bardzo dużo czasu do myślenia – mówi artysta.   

Natomiast filmy drugiego cyklu to specyficzne warsztaty o sztuce, które w przystępny sposób przybliżają widzowi kolejne dzieła mistrzów malarstwa i grafiki, opowiadają o ciekawostkach z nimi związanych.

Anna Kluza w swoim odcinku, który oglądaliśmy, prezentuje m.in. trzy obrazy Vincenta van Gogha. Jest wśród nich „Portret doktora Gacheta”. – Moim zdaniem jest to jeden z najznamienitszych portretów wykonanych przez Vincenta van Gogha. Ciekawostką jest to, że to najdroższy obraz świata. Kiedy na aukcji w 1990 roku został sprzedany za kwotę 82,5 miliona dolarów ustanowił rekord najdroższego dzieła. Zakupił je japoński kolekcjoner Seiko, który zarzekał się, że chce być pochowany z tym obrazem. I faktycznie o losach tego obrazu nie wiemy nic – opowiada artystka. Zdradza także, dlaczego mistrz podpisywał swoje obrazy wyłącznie imieniem…

Małgorzata Biała wybrała do swojej prezentacji m.in. Józefa Gielniaka, grafika, które niemalże całe swoje życie spędził w Sanatorium „Bukowiec” w Kowarach. – Był tam, mówiąc kolokwialnie, uziemiony. To miejsce, które w pewnym sensie go uwięziło. Ze względu na swoją chorobę nie poruszał się. To do niego przyjeżdżali inni artyści, krytycy sztuki.

M. Biała ciekawie opowiada o linorycie „Bukowiec 5” i pracach z cyklu „Bukowiec”:

– Warto zwrócić uwagę na to, że nie widać, iż są to linoryty. Brak tu charakterystycznych śladów po użyciu takich narzędzi jak długo, czy rylec, którymi wykonywano linoryty. Ówcześni artyści i krytycy, którzy oglądali te grafiki, nie zawsze ufali, że faktycznie są to linoryty.  

W prapremierze wzięli udział bohaterowie produkcji: Alfred Aszkiełowicz, Anna Kluza i Małgorzata Biała – była okazja do podzielenia się z nimi wrażeniami po projekcjach.

Wieczór premier uświetnił występ pianisty Macieja Trojniara, który jest autorem muzyki do filmów z cyklu „Artyści Północnej Wielkopolski”. Obecni na prapremierze byli ponadto autorzy dżingla do cyklu „Nie bój się sztuki” – Karolina Furmańczyk i Karol Szonowski, byli bliscy i przyjaciele bohaterów filmów.

Kolejne pokazy prapremierowe odbędą się w Galerii BWA w czwartek, 24 września, a następne 1 i 15 października. Produkcje – po prapremierach – będą sukcesywnie udostępniane w sieci na stronach www.galeriabwa.pila.pl oraz na profilu Galerii na Facebooku.

Jak zapowiadają autorzy projektu, w jego ramach powstanie także publikacja książkowa w formie e-booka, w której znajdą się wszystkie wywiady z cyklu pierwszego – po premierze wszystkich filmów e-book będzie dostępny na stronie www. Galerii.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, a na spotkanie zaprosili: Powiat Pilski oraz BWAiUP.

Skip to content