Poznań w Pile: zapraszamy na wernisaż

Poznań w Pile: zapraszamy na wernisaż

Powiat Pilski, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile oraz Autorzy zapraszają na wernisaż wystawy „To co najbardziej proste wydaje się wygięte”.

Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce 14 maja (piątek), o godz. 19.00 – wejście do Galerii z zachowaniem pandemicznych obostrzeń (maseczki, dezynfekcja dłoni, zachowanie dystansu od innych zwiedzających).

Pilska Galeria BWAiUP zaprasza na trzecią edycję wystawy zbiorowej prac artystów poznańskich związanych z tamtejszą „akademią” – Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Poprzednie dwie ekspozycje miały miejsce w Poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał (EX KATEDRA 2015) oraz w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (EDYCJA II, 2016).

Prace zaprezentują: Natalia Czarcińska, Mikołaj Garstecki, Anna Goebel, Wojciech Gorączniak, Jerzy Hejnowicz, Marek Jakuszewski, Paweł Kaszczyński, Monika Korona, Julia Królikowska, Ewa Kubiak, Ewa Kulesza, Dominik Lejman, Hanna Łuczak, Krzysztof Markowski, Jerzy Muszyński, Paweł Napierała, Andrzej Pepłoński, Jarosław Szelest, Dorota Tarnowska – Urbanik, Andrzej Zdanowicz.

„Swoje prace prezentują artyści łączący własną aktywność twórczą z zaangażowaniem w pracę dydaktyczną. Pojawiające się w kontekście „uczenia sztuki” dwuznaczne słowo „akademizm”, w jego obiegowym rozumieniu, znaczy konserwatyzm, zachowawczość i konformizm… Prezentowana na wystawie różnorodność medialna – od mediów tradycyjnych po tzw. „nowe media” – a tym bardziej różnorodność postaw artystycznych, jak wierzę, dostarczą argumentów ku zweryfikowaniu takiego wyobrażenia” – pisze Andrzej Pepłoński, zapraszając w imieniu poznańskich twórców na wernisaż w pilskiej Galerii BWA.

Prezentacja – jak możemy przypuszczać wspominając dwie poprzednie edycje wydarzenia – zestawiać będzie prace o różnorodnym charakterze, w celu ukazania szerokiej panoramy postaw i wyborów artystycznych jakich w twórczej działalności dokonują pedagodzy.

„ Sztuka wyzwala się z wszelkich ograniczeń, także specyficznie własnych. Z takiej perspektywy, zatytułowanie wystawy terminem „ex Katedra”, szczególnie w kontekście akademii kształcącej przyszłych artystów, samo w sobie zawiera duży ładunek dwuznacznego dystansu i ironii. Dzisiaj nie brzmi to poważnie… To praktyka dawno zaniechana – historycznie łącząca się, co prawda, z „akademią”, ale nieodwracalnie skompromitowana i odrzucona. Więcej – brzmi tak nieprawdopodobnie, że przyjmowane to może być tylko w kategorii zamierzonej prowokacji” – pisał o pierwszej edycji prof. dr hab. Andrzej Pepłoński.

Sądząc po tytule trzeciej edycji wydarzenia, które będzie miało miejsce w Pile, idee te zostają zachowane, a różnorodność, prowokacja i ironia mogą mieć na ścianach pilskiego BWA dużo do powiedzenia…

Kto pokaże swoje prace w Pile? M.in. wspomniany już Andrzej Pepłoński. W sztuce zajmuje się malarstwem, instalacją, rysunkiem, akustycznymi obiektami. Marek Jakuszewski, którego domeną są sztuki wizualne. Anna Goebel, która prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej; tworzy kompozycje przestrzenne, obiekty, zajmuje się efemerycznymi działaniami w otwartej przestrzeni, sztuką papieru, tkaniną eksperymentalną z pogranicza wielu dyscyplin. Jerzy Hejnowicz, w którego polu zainteresowań jest szeroko pojęta sztuka współczesna: rysunek, sztuka obiektu i instalacji, działania intermedialne. Hanna Łuczak, której działania artystyczne obejmują rysunek, instalację oraz książkę artystyczną. Podobne artystyczne zainteresowania ma Ewa Kulesza. A także – Dominik Lejman, który zajmuje się malarstwem, a łączy je z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Paweł Kaszczyński, który ma na koncie liczne realizacje w obszarze sztuk wizualnych. Monika Korona, której zainteresowania to malarstwo, rysunek, fotografia, instalacje malarskie, grafika projektowo – multimedialna, animacja komputerowa. Krzysztof Markowski, który bada „granice obrazu i jego pojemności”. Jerzy Muszyński i jego sztuki wizualne. Ciekawe może okazać się spotkanie z dziełami Pawła Napierały. To malarz poznański, który tworzy ciekawe instalacje, a pracuje także jako starszy renowator w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Realizuje się w malarstwie, rzeźbie, site-specific i konserwacji zabytków. Zobaczymy również prace Andrzeja Zdanowicza, a także Natalii Czarcińskiej, znanej w Pile z paru innych artystycznych realizacji w BWAiUP. „Interesuje mnie to, co pomiędzy i to, co poza obrazem” – mówiła o swoich pracach I edycji wydarzenia.

Wystawa będzie wystawiana w dniach 14.05 – 4.06.2021.

Skip to content