Paulina Rymarkiewicz / Szkatułka imaginacji – zaproszenie na wernisaż
Galeria BWA PP w Pile zaprasza na wystawę prac Pauliny Rymarkiewicz pt. Szkatułka imaginacji. Będzie to kolejna prezentacja w tzw. Galerii Debiutów pilskiego BWA. Galeria rozpoczęła działalność 3 lata temu i od tej pory zorganizowano w niej wystawy indywidualne blisko 20 absolwentek i absolwentów wyższych studiów artystycznych wchodzących na polski rynek sztuki i w środowisko pilskich artystów.
Wśród artystek, które debiutowały w Galerii Debiutów BWA w Pile są m.in. twórczynie, które rozpoczynały przygodę z plastyką w MDK „Iskra” pod okiem Lucyny Pach i po zdobyciu wyższego artystycznego wykształcenia powróciły ze swoją sztuką do Piły – to m.in. znane już obecnie w środowisku Marta Zatylny, Natalia Wysocka, Karolina Smorawska, Olimpia Kogut, Ori Gawrońska, Michalina Urbańska, Agata Żychlińska.
Paulina Rymarkiewicz to kolejna debiutantka w pilskim BWA. Jej dwie prace – jako zapowiedź piątkowego wernisażu – można już oglądać na tegorocznym Salonie Pilskim. Na wystawie, którą Galeria otworzy 10 stycznia o godz. 19.00 (najbliższy piątek) będzie można zobaczyć więcej prac z prezentowanych cykli malarstwa nawiązującego do maniery komiksowej, a także inne obrazy abstrakcyjne.
Urodzona w 1995 roku w Pile. Studia w latach 2016–2021 na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Dyplom licencjacki uzyskany w 2019 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Przybyła, natomiast dyplom magisterski w 2021 roku pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Kalitko. W 2023 roku ukończyła roczne studia podyplomowe w zakresie Grafika Artystyczna na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz sztuką komiksu.
Wystawy indywidualne: 2024 – „Enklawa”, Galeria Sztuki w Mosinie; 2024 – „Wnętrza”, Muzeum Stanisława Staszica, Piła. Wystawy zbiorowe: 2023 – „Wyskok”, Galeria Curators’Lab, Poznań; 2024 – „Synonimy”, Galeria Szewska 16, Poznań.
„(…) Jaskrawe, niezwykle precyzyjne sceny, stworzone przez artystkę, swą konwencją formalną nawiązują do maniery komiksowej, choć znamienną ich cechą jest równoczesna rezygnacja z fundamentalnej składowej komiksów – dymków dialogowych. Artystka aktualizuje tę konwencję artystyczną i z pełną mocą uwypukla wizualny potencjał obrazu jako komunikatu. (…) Charakter tych przedstawień ujmuje trafnością obserwacji subtelnych stanów i napięć emocjonalnych , a w rozgrywających się zazwyczaj w przestrzeniach domu scenach to właśnie poprzez aranżację wnętrz, ich styl oraz wyposażenie zrozumieć możemy właściwy kontekst opowiadanej przez autorkę historii.
Nagromadzone przedmioty stają się równorzędnymi aktorami przedstawień – pełnią funkcje dopowiadające i ukazują swoją performatywną rolę. Tworzone w ten sposób obrazy przestrzeni uzewnętrzniają wnętrza ludzkich przeżyć, w tym doświadczeń samej artystki.”
Aleksandra Czarny, fragment tekstu kuratorskiego do wystawy „Wnętrza”