„Oni walczyli o Polskę” – zapraszamy na piątkowy wernisaż!

„Oni walczyli o Polskę” – zapraszamy na piątkowy wernisaż!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Wieszamy! Układamy! Stawiamy! Piątkowy wernisaż w przygotowaniu! Zapraszamy Was serdecznie. Będą niespodzianki – także aranżacyjne – o co zadba wspaniała plastyczka Anna Kluza. Artystka pracowała m.in. przy pełnometrażowej animacji malarskiej „Loving Vincent” („Twój Vincent”) – film przyniósł Annie Kluzie popularność m.in. dzięki obrazowi z odwracającym się van Goghiem. Ten portret malarza autorstwa związanej z pilską Galerią BWA artystki promował film na całym świecie, trafił na plakaty i bilbordy.

Będą i inne niespodzianki – m.in. z minirecitalem pianistycznym wystąpi Jolanta Reszelska.

Wystawa „Oni walczyli o Polskę 1918-1945” przybliży Wam sylwetki patriotów regionu Północnej Wielkopolski – bohaterów trudnych, ale i wielkich dla Polski dni. Śledząc ich losy zauważymy, że dla wielu z nich walka o wolność nie skończyła się na Powstaniu Wielkopolskim. Poświęcenia i ofiary – często złożonej z życia – wymagały wojny – w 1920 i 1939 roku, straszny okres okupacji w latach 1939-1945, a także powojenny system komunistycznej represji, który bezpośrednio dotknął wielu powstańców.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach.

Dodajmy, że wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator – historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski; projekty 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin, a aranżacją wystawy zajęła się wspomniana wyżej Anna Kluza – artysta plastyk.

To niecodzienne wydarzenie, realizowane wraz z Powiatem Pilskim w ramach projektu „Niepodległa”. Serdecznie zapraszamy!

Oto kilka fotografii z przygotowań… oczywiście nie pokażemy Wam wszystkiego, co będziecie mogli zobaczyć już w piątkowy wieczór… Wystawa z pewnością na wszystkich zrobi spore wrażenie. Mamy nadzieję, że będzie olbrzymią niespodzianką dla naszych gości i na długo pozostanie w ich pamięci.

Zapraszamy!

Termin: 21.09. – 13.10.2018 rok – wernisaż piątek, 21.09., godz. 19.00
Miejsce: Galeria Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

 

Skip to content